BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Orta Kulak İltihabının Temizlenmesi

Kulak iç, dış, orta bölümlerden oluşan ve işitmeyi sağlayan organımızdır ve işitme eylemini gerçekleştiren elemanların yer aldığı orta kulak duyu fonksiyonu bakımından önemli işlevlere sahiptir, bu sebeple çeşitli enfeksiyonlara karşı dikkat edilmeli ve gerekirse orta kulak iltihabının temizlenmesi için doktora başvurulmalıdır. Kulak zarının arkasında yer alan çekiç, örs, üzengi elemanlarının yer aldığı orta kulak östaki borusu ile birlikte burnun arkasından boğaza bağlantı taşımaktadır.

Orta kulakta enfeksiyon gelişmesini sağlayabilecek çok sayıda sebep vardır. Alerjik durumlar, soğuk algınlığı gibi hastalıklar, boğazda ve solunum yollarında ağrı, enfeksiyon gelişmesi orta kulak enfeksiyonlarını da tetikleyebilir. Aynı zamanda östaki borusunun tıkanması da orta kulak iltihabına sebebiyet verebilir. Özellikle havuzda, denizde dalma sonucu östaki borusunun tıkandığı görülmektedir. Tıkanan östaki borusu sıvının genize boşalması önünde bir engel oluşturacağı için, genze gidemeyen sıvı içerisinde bakteriler üremesi ve bu sıvının kulak zarı arkasında toplanması orta kulak iltihabına neden olur. Hem yetişkin hem çocuklarda görülebilen orta kulak iltihabı ağrılı süreçler yarattığı için orta kulak iltihabının temizlenmesi işleminin yapılması sağlık açısından önemlidir.

Orta Kulak İltihabının Nedenleri Nelerdir?

Orta kulak iltihabının ana sebeplerinden bir tanesi östaki borusudur. Daha çok çocuklarda rastlanan orta kulak iltihabının çocuklar üzerinde daha sık görülmesinin sebebi de östaki borularının daha kısa ve ince olmasından kaynaklıdır. Hava basıncının düzenlenmesi, havanın yenilenmesi, salgıların boşaltılması gibi işlevlere sahip östaki borusunun tıkanması süreci içerideki sıvının birikerek bakteri üretmesi ve dolayısıyla enfeksiyonlar meydana getirmesi ile sonlanır.

Geniz eti kaynaklı olarak da orta kulak iltihabı gelişebilir. Ayrıca prematüre doğum, düşük doğum ağırlığı, yarım damak, baş ve yüz anomalileri ile down sendromlu çocuklar, üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjik rahatsızlıklar, sigara dumanı, anne sütünden mahrumluk ve biberon kullanımı gibi birbirinden farklı çok sayıda neden orta kulak iltihabı risk faktörlerini oluşturur.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Orta kulak iltihabı geliştiğinde hem çocuklarda hem yetişkinlerde şiddetli kulak ağrıları, kulak akıntısı, ateş, işitme problemleri yapabilmektedir. Yetişkinler kulakta tıkanıklık hissi ve kulakta çınlama gibi farklı yakınmalar da hissederken; çocuklarda uyku problemi, halsizlik, sürekli huzursuzluk ve ağlama hali, denge kaybı, iştah kaybı ve kulak iç, dış ve çevre bölümlerinde tahriş gibi yakınmalar hissetmeleri normaldir.

Orta Kulak İltihabı Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Genellikle orta kulak iltihabı enfeksiyonları birkaç gün içinde iyileşme özelliğine sahiptir. Hatta çoğu zaman hastaların yaşadığı rahatsızlık kendiliğinden ortadan kaybolur ve özel bir tedavi uygulamasına ihtiyaç olmadan süreç sonlanır. Bireyler şiddetli ağrılar olabileceği için ağrı kesici kullanımıyla bu süreci atlatmaya çalışırlar. Ancak unutulmamalıdır ki bu tip durumlarda doktora başvurmak ve yaşanan problemin olası komplikasyonlarının değerlendirmesinin yapılması oldukça önemlidir.

Orta Kulak İltihabının Temizlenmesi Ne İçerir?

Orta kulak iltihabı ciddi boyutlara ulaştığında orta kulak uzman profesyoneller tarafından temizlenir. Temizleme işleminin ardından çeşitli medikal ilaç tedavisi süreçleri sürdürülebilir. Ağrılı durumlar için kullanılan ağrı kesici ve yüksek ateş durumlarına karşılık olarak ateş düşürücü ilaçlar kullanılması önerilmektedir. Elbette östaki borusunun ve burnun yaşadığı tıkanıklık problemlerine karşılık olarak da bu bölgeleri açık tutacak ilaç desteği önerilmektedir.

Çeşitli damlalar, spreyler ve antibiyotik kullanımı ile süreç desteklenebilir. Antibiyotik kullanımı sürekli olarak önerilmemekle birlikte, gerçekten ihtiyaç olduğuna kanı getirilirse kullanılması önerilir, aksi takdirde farklı ilaçlar üzerinden süreç devam ettirilmelidir. Bazı durumlarda orta kulak iltihabının kulak zarında ciddi tahribat açacak deliklere neden olması mümkündür ve bunun önüne geçmek için basit cerrahi müdahalelerle kulak zarı çizilir.

WhatsApp
Top