BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Total Omuz Protezi

Total omuz protezi cerrahi uygulaması tahribata uğramış eklem üzerinde yapılan bir ameliyat türüdür. Özellikle kireçlenme ve romatoid artrit hastalıkları sebebiyle omuz çeşitli tahribatlara uğrayabilir ve bu tahribatlar omuz ekleminde problem oluşturacak travmaların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Böyle durumlarda cerrahi işlemlere başvurulması gerekebilir.

Total omuz protezi işlemi ile omuz eklemi değiştirilir ve hasar görerek fonksiyonunu yitirmiş ve tam potansiyelinde çalışamayan eklem çıkarılarak yerine protez eklem yerleştirilir. Aynı zamanda total omuz protezi cerrahi uygulaması kıkırdak dokuda ve çevre kemiklerde  yaşanan hasarlar üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir.

Omuz eklemi vücutta bulunan eklemlerin en büyüklerinden biridir ve çevresindeki kas, lif, sinir ve bağ gruplarıyla birlikte oldukça komplike bir yapı oluşturmaktadır. Aynı zamanda vücut ile kolları birleştirdiği için en sık kullanılan eklemlerden biridir. Bu nedenle omuz eklemleri karmaşık olduğu kadar değerlidir.

Total Omuz Protezine Hangi Durumlarda Başvurulmaktadır?

Total omuz protezine özellikle kireçlenme ve romatoid artrit tedavilerinde başvurulmaktadır. Kireçlenme problemi omuz eklemindeki kıkırdak dokuların tahribata uğramasına yol açan bir hastalıktır. Kireçlenme ile birlikte omuz eklemi kıkırdak dokularında yumuşamalar ve buna bağlı olarak gelişen aşınmalar meydana gelmektedir. Bu da kemiklerin birbirine sürtünmelerine neden olur ve bu durum acılı durumların, ağrılı dönemlerin habercisidir. Fonksiyonelliğini kaybetmeye başlayan omuz eklemi hareketlerin kısıtlanmasına ve ağrıya neden olur. Yine de bu durum total omuz protezi için yeterli olmamaktadır. Öncelikle çeşitli medikal yöntemler ve fizik tedavi uygulamaları denenmeli, hastanın bu tedavilere yanıt vermediği durumlarda total omuz protezine başvurulmalıdır.

Romatoid Artrit ise halk arasında eklem iltihabı olarak bilinen romatizma hastalığıdır. Romatoid artrit hastalığı da eklemdeki kıkırdak dokuları hedef alır ve tahribata uğratır, bunun sonucunda kıkırdak dokular yavaş yavaş kaybolur ve bu durum da yine eklemde ağrı ve sertlik oluşumunu tetikleyerek fonksiyonelliğin azalmasına neden olur.

Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Omuz eklemi fonksiyonelliğini kıkırdak dokuya zarar vererek azaltan bu tip hastalıklar ve elbette ani dış faktörlerde gelen darbeler üzerine total omuz protezi ameliyatı uygulanabilir. Bunun için hastanın öncelikle omuz eklemi kaynaklı yakınmalar göstermesi gerekmektedir. Fonksiyonelliğin azalması, acılı ve ağrılı süreçler ve günlük aktivitelerin yapımı esnasında dahi oluşan omzu rahat kullanamama durumları görüldüğünde doktora başvurulmalıdır. Bu durumda çeşitli medikal tedavi yöntemleri ve fizik tedavi uygulamaları kişinin aradığı çözüm olabilir. Son çare olarak total omuz protezine başvurulmaktadır.

Total Omuz Protezi İşlemi Ne İçerir?

Total omuz protezi öncesi elbette çeşitli yakınmalarla doktora görünmek ve doktorun yönlendirmeleri doğrultusunda tanı çalışmalarının gerçekleştirilmesini sağlamak gerekir. Tanı konulduktan sonra çeşitli tedavi uygulamaları denenir ancak gelişme sağlanamazsa total omuz protezine başvurulabilir. Bu aşamaya gelene kadar kişinin tüm hastalık geçmişini ve varsa kullandığı ilaçların listesini doktoruna iletmiş olması gerekmektedir. Böylece doktor yapılacak işleme daha kolay karar verebilir ve cerrahi uygulamalara başvurulacaksa olası komplikasyonların önlemi önceden alınabilir.

Hastanın yaşadığı duruma göre kullanılacak implant tercih edilir ve işlem esnasında tahribata uğramış parçalar dışarı çıkarılarak protez uygulamasıyla yeni parçalar ile değiştirilir.

Total Omuz Protezi Sonrası İyileşme Süreci

Total omuz protezi sonrası ilk dönemde kişinin dikişleri olacaktır ve bu süreçte bölgenin kesinlikle steril tutulması gerekmektedir. Total omuz protezi cerrahi uygulamasından sonra 1 aylık bir süre boyunca kişi omzunu iyi derecede korumalıdır. Bu süreçte ani aktiviteler veya darbelerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Omzun ve kolun desteklenmesi için kol askısı kullanılması gerekebilir. Bu birkaç haftalık süreçte bazı dönemler ağrı hissedilmesi olağandır.

İşlem sonrası kişi birkaç hafta içinde basit aktivitelerde bulunabilir ve 1 ay sonra da araba kullanmak gibi daha komplike ya da ufak risk faktörleri barındıran eylemlere yeniden başlayabilir. Total omuz protezinin tedavinin ilk adımı olduğunun unutulmaması gerekir. İşlem sonrası fizik tedavi egzersizleri uzman eşliğinde aksatılmadan uygulanmalıdır.

WhatsApp
Top