BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

El ve Dirsek Cerrahisi

El ve dirsek cerrahisi oldukça kapsamlı oluşumlar içeren el ve dirsek bölgelerinde çok sayıda hastalığın tedavisi için uygulanan operasyonlar bütünüdür. Bu bölgede çeşitli fonksiyonlara sahip kemiklerin ve hareket, algılama gibi çok sayıda görevi olan sinirlerin yaşadığı problemler üzerine uygulanan cerrahi operasyonlardır. Total protez rahatsızlıklarında olduğu gibi, el ve dirsek cerrahisinde de en sık rastlanan iki hastalık kireçlenme ve eklem iltihabı olarak bilinen romatoid artritdir.

El ve Dirsek Tahribatına Yol Açabilecek Koşullar Nelerdir?

Özellikle iş hayatında yapılan veya yapılmayan hareketler el ve dirsek bölgesinde çeşitli tahribatların oluşmasına neden olmaktadır. Masa başı çalışılan durumlarda veya el ve dirsek bölgesini sürekli aynı formda kullanıldığı işlerde bu tahribat görüldüğü gibi, dış faktörler neticesinde yaşanan ani hasarların da travma oluşumuna sebep olduğu bilinmektedir. En basit örneği kırıklardır. Aynı zamanda çeşitli sporlar ile birlikte sürekli benzer hareketleri tekrarlanamasına bağlı olarak gelişen problemlerin de el ve dirsek cerrahisi ihtiyacı doğurması mümkündür.

El ve dirsek cerrahisinin ilgilendiği rahatsızlıkların birçoğu çeşitli medikal uygulamalarla destekli fizik tedavi çalışmalarıyla iyileştirilebilir veya kontrol altına alınabilir. Hastaların bu müdahalelere yanıt vermemesi veya mevcut durumun yeterince ilerlemiş olması direkt olarak cerrahi müdahale gerektirebilir.

El ve Dirsek Cerrahisi Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

El ve dirsek cerrahisine ihtiyaç duyulması için temelde bu bölgede yer alan sayısız kas grubu, kemik, eklem, tendon veya sinir ağlarının zarar görmesi gerekmektedir. Bu zararın diğer tedavi uygulamalarıyla iyileştirilememesi üzerine el ve dirsek cerrahisi tercih edilmelidir. Hastanın hayatına doğrudan etki edecek işlev ve fonksiyon bozuklukları, kayıpları el ve dirsek cerrahisi müdahalelerine ihtiyaç doğurabilir.

Romatoid artrit ve kireçlenmenin, el ve dirsek cerrahisine ihtiyaç duyulmasını sağlayan en yaygın hastalıklar olduğu belirtilmiştir. Çünkü her iki hastalık da özellikle eklem bölgelerindeki kıkırdak dokuya verdikleri tahribatla hastanın sağlığına ciddi zarar verebilir. Bunun üzerine günlük aktivitelerin dahi zorla yapılabildiği senaryolar yaşanabilir ve el ve dirsek cerrahisi uygulamaları devreye girer.

Hareket, algılama gibi çok sayıda işleve sahip olan sinirler de el ve dirsek alanlarında oldukça kıymetlidir. Sinirlerde meydana gelen hasarlar çok bilinen haliyle hissizlik gibi problemlerin doğmasına neden olabilir ve cerrahi operasyonlarla düzeltilmesi gereklidir. Bu bazen sinir ve tendon nakline kadar ilerleyen bir süreçtir. Kaptal tünel sendromuysa, halk arasında basitçe sinir sıkışması olarak da adlandırılan ve yine el ve dirsek cerrahisi uygulamalarıyla tedavi edilen bir hastalıktır.

Bu hastalıkların tamamında erken tanı koyulması oldukça önemlidir. Erken tanıyla birlikte bu rahatsızlıklar özellikle çeşitli fizik tedavi uygulamalarıyla önlenebilmektedir. Bunun için yaşanılan ağrılı durumlarda doktor kontrolüne gidilmesi önerilir. Kişi bu tip yakınmalara sahip olmasa dahi, iş hayatı, hobileri ya da hayatında yaptığı aktiviteler neticesinde risk grubunda olabilir. Dolayısıyla belirli periyotlar içerisinde taramalar yaptırılması oldukça faydalıdır.

El ve Dirsek Cerrahisi Öncesi

El ve dirsek cerrahi operasyonları öncesinde görülen semptomlar üzerine ilk doktora başvurulduğunda fiziksel muayene gerçekleştirilmektedir. Ardından çeşitli tetkikler talep edilir ve tanı konulur. Tanı uygulamasıyla birlikte ilk olarak öncül tedavi uygulamaları üzerinde çalışılmalı, son çare olarak el ve dirsek cerrahi seçenekleri değerlendirilmelidir. El ve dirsek cerrahisi kararı verildiyse, doktor mevcut hastalıklar ve kullanılan ilaçlar hakkında detaylı şekilde bilgilendirilmelidir. Kişi için en uygun model belirlenerek, olası tüm komplikasyonların önüne geçilecek senaryolar oluşturulur.

El ve Dirsek Cerrahisi Sonrası

El ve dirsek cerrahisi içinde yer alan çeşitli operasyonlar sonrasında ağrılı süreçlerin oluşması normaldir. Bunun için çeşitli ağrı kesicilerin kullanımı, eli veya dirseği yukarıda konumlandırma veya buz kompres uygulamaları fayda sağlayabilir. Ameliyat edilen bölgenin steril kalması ve her türlü şiddetli faaliyete karşı korunması gerekir. Zamanla ağrılar ve şişlik gibi operasyon komplikasyonları ortadan kalkar.

En önemlisi operasyon sonrasında uygulanması gereken fizik tedavi sürecidir. El ve dirsek cerrahisi kapsamında hangi ameliyat yapılırsa yapılsın, tedavinizin fizik tedaviyle desteklenmesi kişinin hayatını kolaylaştıracak unsurlardan biridir. Bu tip problemler yaşamamak adına kişinin hayat tarzında küçük değişiklikler yapması ve günlük birtakım egzersizleri hayatına entegre etmesi sağlığın korunmasında büyük rol oynayacaktır.

WhatsApp
Top