BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Sinir Sıkışması

Sinir sıkışması vücutta bulunan kıkırdak, kas, kemik gibi dokuların çeşitli tahribatlar ya da rahatsızlıklar üzerine fazla baskı meydana getirmesiyle sinirlerde gelişen bir hastalıktır. Sinirler vücuttaki organların beyinle olan bağlantısını sağlayan oldukça kritik bir ağ grubudur. Tüm hareket ve duyusal faaliyetler sinirler aracılığıyla aktarılır dolayısıyla sinirler oldukça dikkat edilmesi gereken aksi takdirde ciddi problemlere yol açabilecek hastalıklarla bağlantılı ağlardır. El, kol, bacak gibi uzuvların hareketleri bu sinirlere bağlıdır.

Sinir Sıkışmasının Nedenleri Nelerdir?

Sinir problemleri genetik olarak aktarılabilir dolayısıyla ailede bir sinir hastalığı öyküsü bulunması risk faktörü oluşturmaktadır. Yaptığı iş ya da aktivitelerde bireylerin ağırlık taşımaları, sürekli tekrarlayan benzer faaliyetler göstermeleri, oturuş ve duruş bozuklukları diğer risk faktörleri arasında sayılabilir. Dolayısıyla bilgisayar kullananlar, sporcular bu gruptadırlar. Ayrıca stres veya aşırı kilo gibi problemler üzerinden de sinir sıkışması gelişebilir.

Sinir Sıkışmasının Belirtileri Nelerdir?

Sinir sıkışması vücutta çok sayıda bölgede görülebilir, vücudumuz sinir ağlarıyla çevrilidir. Ancak genellikle çeşitli semptomlarla ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. Bu semptomlar arasında uyuşma, his kayıpları yaşama ve ağrılar sayılabilir. Eğer şiddetli öksürük ya da hapşırma eylemlerinden sonra hissizlik, ağrı meydana geliyorsa omurilikte sıkışma gerçekleşmiş de olabilir. Hissizleşen bölgelerde iğne batması, karıncalanma gibi uyuşukluk sonrası görülen etkiler gözlemlenebilir. Bu belirtilerin ardından kişinin günlük faaliyetlerinde küçük aksaklıklar meydana gelebilir. Elde tutulan eşyaların düşürülmesi gibi durumlar görülebilir ya da el ve ayaklarda çeşitli fonksiyon kayıpları gelişebilir. Dolayısıyla bu tip belirtiler üzerine mutlaka doktora danışılması tavsiye edilmektedir.

Sinir Sıkışması Teşhisi

Semptomlar üzerine doktora başvurulduğunda öncelikle fiziksel muayene gerçekleştirilir. Fiziksel muayene esnasında doktor el ve dirsek boyunca sinir kaybı ve hissizleşme olup olmadığını inceler. Uzuvların hareketini sağlayarak fonksiyonlarında bir problem olup olmadığı gözlemlemeye çalışır. Ancak sinir sıkışması şüphesi üzerine tam tanı için EMG testi talep edilecektir.

Sinir Sıkışması Tedavi Uygulamaları Nasıldır?

Sinir sıkışmasının boyutu ve şiddetine göre kritik seviyelerde olmadığı durumlar, öncelikle cerrahi müdahaleler hariç tedavi yöntemlerinin denenmesinin gerektirir. İlk

etapta kritik bir durum olmadığı takdirde cerrahi operasyonlara başvurulması gerekmez. Bu tedaviler çeşitli medikal uygulamalarla başlayabilir ve bu medikal destek hastanın yakınmalarını azaltmak ve kontrol altına almak üzerinedir. Aynı zamanda bu medikal uygulamalar çeşitli fizik tedavi egzersizleriyle desteklenebilir. Bunun yanında bu tip rahatsızlıklara hiç yakalanmamak için kişinin  risk faktörü oluşturan durumlardan uzak durması, işi sebebiyle risk grubundaysa belirli aralıklarla günlük egzersizler yapması sağlığını korumasına yardımcı olur.

Sinir sıkışması çeşitli sebepler üzerinden ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıkların önüne geçilmesi de sinir sıkışmasının görülmesini engellemeye yardımcı olacaktır. Dolayısıyla ilk etapta problemin nedeni araştırılmalı ve çözüm aranmalıdır, sonrasında cerrahi müdahaleler değerlendirilebilir.

Cerrahi Prosedür

Sinir sıkışmasında ameliyat süreci elbette doktor-hasta bilgi alışverişi ile başlar. Ardından ilgili bölgede açılan kesi veya kesiler aracılığıyla operasyon sonuçlandırılır. Sinir sıkışması kaynaklı gerçekleştirilen ameliyatlarda ağrılı süreç uzun sürebilir, aynı zamanda kişinin semptomları bir anda değil hafifleyerek zamanla kaybolacaktır. İleri derece sinir sıkışması durumuyla karşı karşıya kalındığında cerrahi operasyonlar dahi kişinin sağlığına tamamen kavuşmasında yeterli olmayabilir.

Cerrahi operasyon sonrası süreçte ameliyat edilen bölgenin iyi korunması gerekmektedir. Buna bağlı olarak doktor atel uygulamasına başvurabilir. İlk atel süreci atlatıldıktan sonra çeşitli bandajlar kullanılabilir.

Burada en kritik süreç ameliyattan sonra hafif hafif başlayan ve zamanla iyileşmeye göre şiddeti ayarlanacak olan fizik tedavi uygulamalarıdır. Ameliyatla birlikte tamamen tedavinin bittiği düşünülmemeli ve oldukça önemli rolü olan fizik tedavi uygulamaları eksiksiz şekilde yerine getirilmelidir.

WhatsApp
Top