BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Omurga Rahatsızlıkları

Omurga anatomisi boyun, sırt ve bel omurlarından meydana gelmektedir ve vucüdun ayakta durmasını sağlar. 7’si boyun, 12’si sırt ve 5’i bel olmak üzere 24 omur bulunmaktadır. Ayakta durmak, vücut şekline sahip olmak, hareket etmek ve çeşitli pozisyonlarda durabilmek için omurga işlevselliğine ihtiyaç duyulur. Tüm bu eylemleri sağlıklı bir şekilde sürdürebilmenin sağlıklı bir omurgadan geçtiği bilinmektedir. Bu nedenle omurga problemleri yaşanması çeşitli hareket problemlerini de beraberinde getirecektir.

Omurga sağlığına etki eden problemler çeşitli aktivite problemleri yaşanmasına sebep olacağı gibi, vücutta türlü şekil bozukluklarının oluşmasını da neden olabilir. Omurga rahatsızlıkları nedeniyle omurilik tahribat görebilir, omurilik vücudumuzun aktarım merkezi olarak görev yapmaktadır. Tüm işlevselliğin omuriliklerden geçmesi nedeniyle omurilikte yaşanan bir problem ciddi sonuçlar doğurabilir.

Omurga Hastalıklarının Sebepleri Nelerdir?

Omurga rahatsızlıkları doğuştan kaynaklı ya da genetik sebeplerden ötürü olabilir. Dolayısıyla ailedeki hastalık öyküsü ve çocuğun doğumuyla alakalı sebepler omurga rahatsızlıkları oluşumunu tetikleyebilir. Örneğin eğri omurgayla doğan çocuklar ilerde bu konuyla alakalı ciddi problemler yaşayabilir çünkü bu problem yalnızca estetik görüntüyü bozmakla kalmayarak çeşitli iç organların işlevlerinde de problemler oluşturabilir.

Bazı durumlarda ise omurganın kendisi sağlıklı olsa dahi omurgayı çevreleyen kas ve sinir dokularında problem olabilir ve bu da çeşitli omurga rahatsızlıklarının oluşumunu tetikleyebilir. Bu durum özellikle erken yaşta omurgada problemler yaşanmasına neden olabilir.

Çocuklarda yaşanabilen bu gibi durumlar elbette yaşa bağlı olarak yaşlılarda da görülebilir. Omurga bir ömür boyunca kişiyi taşıması dolayısıyla yaştan en çok etkilenen bölgelerden biridir. Yılların getirdiği çok sayıda rahatsızlık ve darbe sonucu oluşan tahribatlar, aşınmalar, kireçlenmeler omurgada problemlere neden olduğunda eğilmeler ve aktivite kısıtlılıkları baş gösterecektir.

Yalnızca çocuklar ve gençler değil, gençler ve orta yaş grubu da omurga rahatsızlıkları yaşayabilir. Özellikle çağın en sık rastlanan hastalıklarından biri olan fıtıklar, bel ve boyun disklerindeki yırtıklar üzerinden meydana gelmekte ve sancılı süreçlerin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Elbette çok sağlıklı bireyler de kazalar gibi çeşitli dış faktörlerin etkisiyle çeşitli omurga rahatsızlıkları yaşayabilirler.

Omurga Hastalıkları Nelerdir?

Günümüzde çok sayıda omurga hastalığı tespit edilmiştir ancak bunlardan bazıları ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Çoğunlukla yaşlılıkla birlikte görülen omurga hastalıklarından korunmak oldukça güçtür. Çünkü yaşlanma ile birlikte tahribat oranı yükselir. Yaşlılık etkisiyle oluşan omurga problemlerini genellikle bel ve boyun bölgelerinde rastlanan ağrılı yakınmalar ve fıtıklar takip eder.

Bel Kayması, Faset Artropati, Kifoz, Omurga Kanalı Daralması, Servikal Spondiloz, Omurga Tümörleri, Spondilolizis ve Spondilolistezis olarak adlandırılan omur kırıklıkları, Lordoz, Skolyoz, Siyatik ve Habis olarak bilinen çok sayıda omurga hastalığı günümüzde bilinmektedir. Elbette her biri farklı belirtilere, tanı uygulamalarına, komplikasyonlara ve tedavi süreçlerine sahiptir.

Omurga Hastalıkları Tedavi Uygulamaları

Omurga hastalıklarının her biri farklı tedavi uygulamaları içerebilir. Özellikle erken teşhis durumlarında çözümler daha kolaydır. Yaşanan yakınmaların giderilmesi için çeşitli medikal uygulamalar uygulanabilir ve fizik tedavi uygulamalarıyla çok sayıda omurga hastalığı hem kontrol altında tutulabilir hem de iyileşme sağlanabilir. İleri seviye kritik durumlar için omurga cerrahisi süreci başlatılabilir. Omurga cerrahisi günümüzde ilerlemiş ve çok sayıda problem ameliyatla çözülebilir hale gelmiştir.

Omurga hastalıklarının semptomlarını azaltmak veya henüz bir hastalığa sahip değilken bu tip rahatsızlıkların oluşmasını engellemek veya geciktirmek için spor yapılması önerilmektedir. Günlük uygulanacak basit egzersizler ile omurga sağlığı ve omurga çevresinin uğradığı etkilere verdiği tepkiyi geliştirmek, kas gruplarını zinde tutmak ve zamanla oluşan şekil bozukluklarını gidermek mümkündür. Dolayısıyla kişinin sağlığını koruması adına hayat tarzında yapacağı ufak değişiklikler ileriki yıllarda görülebilecek olası problemli senaryolardan kaçınılmasına yardımcı olacaktır. 

WhatsApp
Top