BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Artroskopik Ayak Bileği Ameliyatı

Artroskopik uygulamalar diz, omuz, kalça ve ayak bileği gibi bölgelerde, özellikle eklem temelli hastalıkların tanı ve tedavisi için kullanılan kapalı bir cerrahi uygulama yöntemidir. Günümüzde sıkça başvurulan bu yöntem ile önceki dönemlerde açık ameliyat şeklinde uygulanan ve hem ameliyat süresi bakımından hem de iyileşme bakımından çok uzun süreçlere ihtiyaç duyulan operasyonlar kolayca gerçekleştirilebilmektedir.

Artroskopi uygulamaları ucunda görüntüleme mekanizması yani optik kamera ve ışık bulunan artroskop ile gerçekleştirilir. Yapılacak işleme göre artroskop ucuna çeşitli tıbbi malzemeler eklenebilir ve bu şekilde uzman doktor tarafından tanı ve tedavi uygulamaları gerçekleştirilir. Artroskopik ayak bileği operasyonları da bu yöntem doğrultusunda gerçekleştirilir. Genellikle ayak bileği eklemindeki rahatsızlıkların tanı ve tedavisinde artroskopik uygulamalara başvurulmaktadır.

Artroskopik Ayak Bileği Ameliyatına Başvurma Nedenleri Nelerdir?

Ayak bileği artroskopisi açık cerrahi uygulamalara kıyasla oldukça kolay gerçekleştirilir. Açık cerrahi müdahalelerde yaralı bölge çok daha büyük ve iyileşme hızı oldukça düşüktür. Aynı zamanda hastanın yaşadığı yakınmaların seviyesi artroskopik ayak bileği müdahalelerinde oldukça düşüktür. Bu durum ameliyat bittikten sonraki sürecin hasta adına daha çabuk geçmesini sağlar. Hem daha kısa sürede hastanede kalan hastalar hem de hayatlarına bir an önce dönebilirler. Yalnızca bununla kalınmaz, ayak bileği artroskopisinde açık uygulamalara göre enfeksiyon riski de oldukça azdır. Kişi işine ya da yaptığı spora bir an önce dönebileceği gibi, ayak bileği fonksiyonlarının geri kazanılması da daha hızlı gerçekleşir. Kesiler oldukça küçük olduğu için estetik olarak da bozulma meydana gelmemektedir.

Ayak bileğinde meydana gelen kireçlenmeler, anterior ayak bileği sıkışmaları, kararsız ayak bileği, lateral bağda meydana gelen tahribatların onarılması, bazı kırıklar, sebebi çeşitli görüntüleme yöntemlerine rağmen anlaşılamamış ağrıların tanısı, osteokondral problemler, enfeksiyonlu, iltihaplı durumlarda artroskopik ayak bileği müdahalelerine sıkça başvurulmaktadır.

Artroskopik Ayak Bileği Ameliyatı Ne İçerir?

Her cerrahi müdahaleden önce mutlaka kişi doktoruna kendi ile ilgili tüm bilgileri aktarmalıdır. Sahip olduğu hastalıklar veya kullandığı ilaçlar hakkında bilgi vermesi kişiye yapılacak uygulamanın kurgulanması ve olası komplikasyonların önlenmesi için oldukça önemlidir. Bu aşamanın ardından operasyon günü gelir, standart cerrahi müdahale testleri yapılır ve kişinin değerleri kontrol altında tutulur.

Bu aşamanın ardından ayak bileğinde artroskopun ve cerrahi tedavi gerekecekse bunu sağlayacak malzemelerin içeri girebileceği kadar ufak kesiler açılır ve bu kesiler üzerinden kişinin yaşadığı problem çözüme kavuşturulur. Genellikle bu kesiler 1 cm’den kısa ve 2 tane olurlar. Ayak bileği eklem ve çevresinin daha iyi görüntülenebilmesi ve cihazların hareketinin daha kolay sağlanması adına içeriye basınçlı steril sıvılar verilerek alanın az da olsa genişletilmesi sağlanabilir. Bunun için eklemin çekilmesi işlemi de kullanılabilmektedir.

Ayak bileği artroskopisinde çoğunlukla genel anestezi uygulanmakla beraber lokal anestezi veya bel altı anestezisi uygulandığı da görülmektedir. Tanı ve teşhis işleminin bitimiyle kesiler dikilir ve operasyon sona erdirilir.

Ayak Bileği Artroskopisi Sonrası İyileşme Süreci

Ayak bileği artroskopisi sonrası hasta durumuna göre genellikle aynı gün olmakla birlikte bir sonraki gün taburcu edilebilir. Ameliyat sonrası süreçte bileğine çok fazla güç bindirmeden hareketlerde bulunmalıdır. İstirahatte edip bu istirahati mutlaka kendisine verilen egzersiz uygulamalarla desteklemelidir. İlk dönemlerde ağrılar olması normaldir. Bu dönemlerde bacağını yukarıda tutacak şekilde istirahat etmesi ve buz kompres uygulaması önerilir. Ufak yaralar için gerekli zamanlarda pansuman yapılması gerekmektedir.

Ayak bileği artroskopisi sonrası kişi eğer ayak bileğine ilk etapta yüksek güçte ağırlık bindirip orada tahribat oluşmasına izin vermez ve egzersizlerini düzenli olarak yaparsa iyileşme hızı artacak ve kısa sürede günlük yaşamına geri dönebilecektir. Kişisel özelliklere göre tüm sürecin sonlanması 3 haftadan 6 aya kadar değişiklik göstermektedir.

WhatsApp
Top