BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Artroskopik Diz Ameliyatı

Diz ile alakalı çok sayıda problemin hem tanı hem tedavi uygulamalarında sıkça başvurulan cerrahi yöntemlerden biri diz artroskopisi olarak adlandırılmaktadır. Çoğunlukla menisküs problemi yaşayan hastalar için artroskopik diz operasyonları oldukça başarılı sonuçlar sunmaktadır. Menisküs yırtıklarına ek olarak çapraz bağlarda meydana gelen yırtık problemleri, kıkırdak doku problemleri ve kireçlenme gibi rahatsızlıkların tanı ve tedavisinde de artroskopik diz uygulamalarına sıkça başvurulmaktadır. Artroskopik diz uygulamaları, artroskopi müdahalelerinin doğası gereği kapalı olarak gerçekleştirilmektedir.

Artroskopik Diz Ameliyatına Hangi Durumlarda Başvurulmaktadır?

Ortopedik rahatsızlıkların çoğunda olduğu gibi, ilgili bölgede hasarlı dokular bulunduğu takdirde artroskopik diz uygulamalarına başvurulabilir. Dizde çoğunlukla kıkırdak doku kökenli problemler yaşanmaktadır. Aynı zamanda kişinin hareketini sınırlandıran başka bir faktör varsa bunun tanı ve tedavisi için de artroskopik diz müdahalesi gerekebilir.

Artroskopik diz ameliyatıyla tedavi edilebilecek sorunlar arasında yırtık ön çapraz bağları, hasarlı eklem kıkırdaklarında yaşanan problemlerin düzeltilmesi veya doğrudan nakil işleminin gerçekleştirilmesi, eklem içinde bulunan serbest kıkırdak veya kemik parçalarının dışarı alınması, iltihaplanmış dokuların yok edilmesi veya gerilmiş bağların sağlıklı hallerine geri döndürülmesi gibi çok sayıda problem sayılabilir.

Artroskopik Diz Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Artroskopik diz ameliyatı aşamasına gelene kadar kişinin hala doktoru ile paylaşmadığı birtakım bilgiler mevcutsa bunları doktorunun bilgisine sunmalıdır. Mevcut hastalıkları, kullanılan ilaçlar bu konuda önem teşkil etmektedir. Olası herhangi bir komplikasyon durumunda bu bilgilere sahip olmak hamle avantajı sağlayarak daima kontrollü bir ortam oluşmasını sağlar.

Tüm bilgiler ışığında doktor kişiyi ameliyata hazırlar, bunun için öncelikle anestezi şekline karar verilmektedir. Bu noktada kişisel özellikler ve hastalık geçmişine göre karar verilmektedir. Elbette müdahale öncesinde çeşitli tetkiklerin yapılması ve son durumun değerlendirilmesi de gerekir. Doktor kişinin kullandığı bazı ilaçları bırakmasını talep edebilir. Kan sulandırıcı ilaçlar bunlara örnektir.

Bireysel olarak yapılması gerekenler ise ameliyat gününde özellikle son 6-12 saat aralığında besin tüketiminin durdurulmasıdır. Bu gibi doğrudan kişi ile bağlantılı önlemler için doktor yönlendirmelerine göre hareket edilmelidir.

Artroskopik Diz Uygulaması Nasıl Yapılır?

Hastaların mevcut hastalıkları, kullandıkları ilaçlar ve kişisel özellikleri çerçevesinde belirlenen anestezi uygulamasıyla operasyon başlamaktadır. Bu anestezi uygulaması yalnızca diz çevresini uyuşturan lokal bir müdahale olabileceği gibi, yalnızca bel altını uyuşturacak bir anestesi uygulaması da olabilir. Bazı durumlarda genel anestezi yapılması gerekebilir. Genel anestezi hali yoksa hastanın operasyonu takip etme imkânı bulunmaktadır.

Tüm artroskopik operasyonlarda olduğu gibi kapalı gerçekleşecek bu işlem öncelikle küçük bir kesi açılmasıyla başlar. Sterilize tuzlu su bu kesi içerisinden dize verilir ve dizin genişlemesi sağlanır. Bu işlemin amacı dizin genişlemesiyle eklem üzerindeki görüntüleme ve müdahale imkânının artmasıdır. Artroskop aleti kesiler aracılığıyla diz içine yollanır ve hastanın yaşadığı probleme göre tedavi veya tanı işlemi başlatılır. Artroskop bilindiği gibi ucunda kamerası da bulunan bir cihazdır. Doktor problemi tamamen teşhis ettikten sonra tedavi uygulamaları için kesiler içinden farklı cihazlar sokarak gerekli tedaviye başlar ve bu işlem sona erdiğinde artroskop değil tüm cihazlar dışarı çıkarılarak küçük kesilere dikiş atılır.

Artroskopik Diz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Artroskopik diz ameliyatı sonrası süreç yapılan müdahalenin şiddetine ve hastanın özelliklerine göre değişmekle birlikte kişi çoğunlukla aynı gün taburcu olur. Ancak yine de birkaç günlük süreç boyunca bacağın hafif yüksekte tutularak dinlendirilmesi ve istirahat çok önemlidir. Kişi kendini hırpalayacak tüm faaliyetlerden uzak durmalı ve yürümek için destek kullanmalıdır. Bu süreçte olası komplikasyonların önlenmesi, tedavi sürecinin hızlanması ve hastanın rahat ettirilmesi amacıyla buz kompres uygulamalarına başvurulabilir.

Artroskopik diz ameliyatı sonrası kişi istirahat etmeli ve iyileşme sürecini baltalayacak hareketlerden kaçınmalıdır ancak tamamen hareketsiz kalmanın da zararları vardır. Dolayısıyla dizini hafif hafif oynatarak kırmaya çalışmalı ve egzersizleri sürdürmelidir. Doktorun belirlediği kontrol günlerinde mutlaka hastaneye gidilmelidir. Yapılması gereken egzersizler operasyonun şiddetine göre bazı hastalarda daha uzun süre devam edebilir.

WhatsApp
Top