BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Total Diz Protezi

Total diz protezi uygulaması, hasar görmüş mevcut eklemin yerine yapay bir eklem yerleştirmek olarak değerlendirilebilir. Vücudun en büyük eklemi olan diz çeşitli fonksiyonlara sahiptir. Bu fonksiyonları elbette etrafındaki önemli kaslar, bağlar, kemikler, tendonlar ve menisküslere borçludur. Her birinin kesişim kümesi olan diz eklemi dolayısıyla karmaşık bir eklem olarak adlandırılabilir. Özellikle diz bölgesi kişinin birçok hareketinde ağırlık noktası işlevi görmektedir. Yürümek, oturmak, zıplamak, düşmek gibi çok sayıda eylemde vücudun ağırlığının taşınmasında ve hareket fonksiyonlarının başarılı bir şekilde gerçekleşmesinde önemli bir rol oynar. 

Diz bu nedenlerle zorlandığı takdirde kişide ciddi sorunlara yol açabilen bir eklemdir. Bu zorlanmalar zamanla diz bölgesinin uğradığı strese göre değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda yaşın ilerlemesi de farklı hastalıklara sebebiyet verebilir. Elbette ani darbeye bağlı travmalar da türlü diz sakatlıklarına yol açabilir.  

Total Diz Protezine Hangi Durumlarda Başvurulmaktadır?

Total diz protezine dinlenme, medikal uygulamalar, fizik tedavi ve rehabilitasyon çalışmaları ve eklem içi enjeksiyon gibi tedavi yöntemlerine rağmen diz ekleminde ağrısı bulunan, fonksiyonel olarak sıkıntılar yaşayan ve eklem içi hasarı yüksek seviyeye çıkmış hastalar; doktor kontrolünde başvurabilir.Total diz protezine ihtiyaç duyan hastalar genellikle yaşlılık dönemindeki bireyler olmakla birlikte, spesifik durumlarda daha erken total diz müdahalesi de yapılmaktadır. 

Total Diz Protezi Uygulaması Ne İçerir?

Total diz protezi müdahalesi yapılacak hastanın diğer hastalıklarına ve yaş, kilo gibi kişisel özelliklerine göre yapılacak anestezi uygulamasının ardından, dizin ön tarafından bir kesi açılır. Bu kesi içinden diz eklemimize müdahale gerçekleştirilir. Hasarlı durumda olan kıkırdak dokusu çevresindeki hasarlı dokularla birlikte kesilerek dışarı çıkarılır ve kişinin ihtiyacına göre şekillendirilmiş protez parçaları, kemik çimentosu yardımıyla kemiklere entegre edilir. 

Total diz protezinde kullanılan malzemeler yıllar ilerledikçe  teknolojiyle birlikte gelişmiştir. Günümüzde kullanılan metal ve plastik parçalar, dizin eski fonksiyonunu kazanma noktasında hastalara fayda sağlamaktadır. Bu protez parçaların kemiğe tutturulmasıyla, eklem yüzeyi tekrar sağlıklı bir hale getirilmektedir. Ameliyatın ardından şiddetli ağrı yaşanmaması için medikal destek verilmelidir. Bir gün içinde hareket etmeye başlayabilen hastalar, kişisel özelliklerine ve tedaviye verdikleri yanıta göre birkaç günden bir haftaya kadar hastanede kalabilirler. 

Total Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Total diz protezi müdahalesi almış hastaların büyük bir çoğunluğunda ağrıların azaldığı gözlenmiştir. Bunun yanında diz fonksiyonlarının yeniden rahat bir şekilde kullanılabildiği görülür. Tüm bunlar hastanın hayat standardını onun mutlu olacağı bir seviyeye çıkaracak sonuçlardır. İlk dönemlerde baston vb. bir destek ile yürüyüşler ve egzersizler yapmak iyileşme sürecini hızlandıracak faktörlerdir. Hastanın durumuna göre 1 ile 2 ay arasında rahat bir şekilde hayatı devam ettirmek mümkündür. Protez sahibi hastaların yüksek şiddet içeren sporları yapmamaları, aynı şekilde diz eklemine yüksek stres bindirecek aktivitelerden kaçınmaları önerilmektedir. Aksi takdirde protezin ömrünü kısaltacak hareketler yapabilir, kendinize zarar verebilirsiniz. 

Total Diz Protezlerinin Ömrü Ne Kadardır?

Total diz protezlerin bir ömrü vardır. Yapılan aktiviteler dışında, standart kullanımda da protezi oluşturan metal ve plastik parçalar aşınarak yerleştirildikleri yuvadan çıkabilirler. 20 yıla yakın ömre çıkabilen protezler aşınarak problemli hale geldiklerinde, yeni bir cerrahi uygulamayla kolaylıkla yenilenebilir. Ancak ikinci seferde total diz protezinin işe yaramaz hale gelmesi daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Dolayısıyla mutlaka doktor kontrolünde sürecin yönetilmesi oldukça önemlidir.

Total Diz Protezi Sonrası Görülebilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Total diz protezi ameliyatı sonrası ciddi problemler yaşayan hasta sayısı oldukça düşüktür. Nispeten daha çok rastlanan bir rahatsızlık bacak damarında pıhtı oluşmasıdır ancak bunu önlemek adına cerrahi müdahale ardından kan sulandırıcı ilaçlar uygulanmaktadır. Hastanın hastalık geçmişi ve kişisel özelliklerine göre bu tedavi süresi uzatılabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki aktif olmak, egzersizler ve yürüyüşler yapmak da bu problemin yenilmesinde yardımcı faktörlerdir. 

Elbette enfeksiyon bir diğer risk olarak değerlendirilebilir ancak yaşanma olasılığı oldukça düşüktür. Vücudun farklı bir bölgesinde yaşanacak enfeksiyonlar tetiklemesiyle de diz eklemi çevresinde enfeksiyon gelişebilir. Halihazırda bir enfeksiyon söz konusuysa antibiyotik tedavisiyle bu enfeksiyon yok edilmeden cerrahi müdahale yapılmamaktadır. Ancak yine de protezin takıldığı cerrahi müdahale esnasında hastalara koruyucu antibiyotik verilmektedir. Yine de bir enfeksiyon vakası gerçekleşirse, ikinci bir cerrahi müdahale ile protezin çıkartılması, antibiyotik uygulamasıyla hastanın iyileştirilmesi ve tekrar protezin yerleştirilmesi gibi bir sürece ihtiyaç duyulmaktadır.

WhatsApp
Top