BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Artroskopik Kalça Ameliyatı

Artroskopik kalça, kalça bölgesinde yaşanan rahatsızlıkların tanı ve tedavi uygulamalarında kullanılan bir kapalı cerrahi uygulama yöntemidir. Genel olarak artroskopi uygulamaları, artroskop denilen ve ucunda kamera bulunan aletin küçük kesiler aracılığı ile vücuda sokularak ilgili problemin kapalı ameliyat modeliyle teşhisi ve tedavisi için kullanılmaktadır. Artroskopi uygulamaları diz, omuz, ayak bileği gibi vücudun başka birçok bölgesinde de uygulanmaktadır. Eski dönemlerde açık olarak yapılan ve hem ameliyat süresi hem de iyileşme süresiyle çok zor geçen operasyonların artroskopik uygulamalarla oldukça basit bir şekilde sonuçlandırılabildiği kanıtlanmıştır. Bu sebeple oldukça fazla başvurulan bir yöntem olarak tıp dünyasında yerini almıştır.

Artroskopik Kalça Ameliyatına Hangi Durumlarda Başvurulmaktadır?

Artroskopik kalça uygulamaları çoğunlukla kalça eklemi rahatsızlıklarıyla ilişkili olarak uygulanmaktadır. Kalça eklemiyle ilgili olan ancak fiziksel muayene veya çeşitli görüntüleme cihazları ile yapılan tetkikler sonucu ortaya çıkarılamamış vakalarda kalça artroskopisine başvurulabilir. Kalça içinde yer alan cisimlerin, eklem içinde yer alan çeşitli kıkırdak parçalarının, eklemde meydana gelen anormal dokuların, kalça protezi taktırmış kişilerin eklem aralıklarında meydana gelen kemik-çimento parçalarının tanı, tedavi uygulamaları ve gerekirse dışarı çıkarma işlemlerinde artroskopik kalça müdahaleleri uygulanabilir. Aynı zamanda çeşitli iltihap problemleri, kıkırdak dokuda meydana gelen yırtıklar, kalça sıkışmasında tedavi, eklem enfeksiyonu ve kireçlenme gibi rahatsızlıklar artroskopik kalça işlemiyle çözülebilmektedir.

Artroskopik Kalça Ameliyatı Ne İçerir?

Artroskopik kalça operasyonu diğer artroskopi uygulamalarına göre nispeten daha zordur. Çünkü kalça eklemi deriye yakın değil tam tersi ufak bir miktar içeride bulunmaktadır. Dolayısıyla kalça artroskopi operasyonları genel anestezi altında gerçekleştirilir. Küçük büyük tüm cerrahi operasyonlarda, tanı veya tedavi işlemi fark etmeksizin ilk yapılması gereken kişinin kendisi hakkında tüm bilgileri doktoruna iletmesidir. Özellikle genel anestezi süreçlerinde bu bilgi transferinin gerçekleştirilmesi şarttır. Kişinin kullandığı ilaçlar, hastalıkları hakkında doktoruna detaylı bilgi vermesi, süreç esnasında oluşabilecek tüm komplikasyonlara karşı doktorun ve ekibinin hazırlıklı olmasına olanak tanır.

Kalça artroskopisi genel anestezi uygulamasının ardından traksiyon masasıyla birlikte kalça ekleminin gerdirilmesiyle başlamaktadır. Bu işlemin sebebi içeri sokulacak cihazların görüntülemesi, hareketi ve tedavi uygulamalarının kolayca yapılabilmesi için alan yaratılmasıdır. Ardından küçük kesiler açılır ve artroskopi süreci başlar. Artroskop ve yapılacak işleme göre ihtiyaç duyulan diğer cihaz ve aletler kesilerden içeri sokulur ve hastanın yakınmalarına göre tespit edilen durumun tedavisi veya şüpheler üzerinden tanı işlemi gerçekleştirilir. Artroskopi süreci esnasında içeriye steril sıvılar verilerek ilgili bölgelerin temizliği sağlanır, temizlik ile birlikte görüntüleme, tanı ve tedavi işleminin kolaylaştırılması gerçekleştirilir.

Traksiyonun sonlandırılmasıyla birlikte eklem çevresiyle alakalı rahatsızlıkların tanı ve tedavisine devam edilir. Sürecin tamamlanmasıyla birlikte tüm cihaz ve aletler dışarı alınarak kesilerin dikimi gerçekleştirilir. Kullanılan tüm aletlerin kalça artroskopisi için yapılmış profesyonel malzemeler olması gerekmektedir. Operasyon süresi hastaya uygulanan prosedüre göre değişiklik göstermekle birlikte 40 dakikadan 3 saate kadar çıkabilir.

Artroskopik Kalça Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Kalça artroskopisi ardından kişi hastanede istirahate alınır ve yine uygulanan süreye göre en az 1 gün olmak kaydıyla müşahede altında tutulur. Birkaç hafta boyunca istirahat gereklidir, yapılan ameliyat kıkırdak dokularıyla ilgiliyse bu süre uzayabilir. Tamamen istirahat halinde olmak da kötü sonuçlar doğurabileceği için egzersiz uygulamaları ve fizik tedavi süreci başlamaktadır. İstirahat döneminde de bele ve bacaklara ani ağır yükler vermeden kişinin değnek eşliğinde yürümesi önerilir.

Operasyon ardından tanı ve tedavi gerçekleşir ancak gerçek tedavi kalça artroskopisi sonrası iyileşme sürecinde yapılması gereken fizik tedaviye bağlıdır. Dolayısıyla fizik tedavi çalışmaları doktorların yönlendirmeleri doğrultusunda kusursuz bir şekilde sürdürülmelidir.

WhatsApp
Top