BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Total Kalça Protezi

Total kalça protezi kalça ekleminde meydana gelen çeşitli tahribatlar üzerine, çeşitli tedavi yöntemlerinin yanıt vermemesi veya mevcut durum için tercih edilmemesi durumlarında başvurulan; kalça ekleminin değiştirilmesiyle sonuçlanan cerrahi operasyondur. Cerrahi müdahale ile tahribata uğramış kalça eklemi dışarı çıkarılarak yerine implant olarak da adlandırılan kalça protezi yerleştirilir ve fonksiyonunda zarar meydana gelen kalça eklemi yeniden çalışır hale getirilir.

Total Kalça Protezine Hangi Durumlarda Başvurulmaktadır?

Total kalça protezi özellikle şiddetli ağrılı yakınmalar veya kireçlenme gibi rahatsızlıklar üzerinden değerlendirilebilir. Günümüzde ihtiyaç olduğu takdirde sıklıkla başvurulan total kalça protezi işlemi, bugüne dek çok sayıda hastaya uygulanmış bir cerrahi müdahaledir. Burada önemli nokta total kalça protezi işleminin uygulanacağına karar verme sürecidir. İlk etapta çeşitli tedavi yöntemleri denendikten sonra son çare olarak mevcut eklemin total kalça protezi ile değiştirilmesi planlanmalıdır.

Total kalça protezine başvururken hastanın yakınmaları kritik önem teşkil etmektedir çünkü total kalça protezinin başlıca amacı hasta için eziyet haline gelmiş durumların sonlandırılmasıdır. Total kalça protezi çoğunlukla kalça eklemindeki kıkırdak dokunun ağır tahribat aldığı durumlarda veya doğrudan kalçada meydana gelen kırıklar üzerine gerçekleştirilir.

İlerleyen yaşla birlikte şiddeti artan kireçlenme rahatsızlıkları total kalça protezi uygulamasının en çok rastlanan nedenlerinden biridir. Tıpkı total kalça protezinde olduğu gibi birçok total protez uygulamasında ana sebep kireçlenme olmaktadır çünkü kireçlenme hastalığı doğrudan eklemlerdeki kıkırdak dokularda tahribata yol açar. Bu tahribat zamanla kıkırdak dokunun yok olmasıyla sonuçlanır ve bu da çeşitli yakınmaların habercisidir. Bu yakınmalar şiddetli ağrılarla kendini göstermekle birlikte, hareketlerde zorlanma, fonksiyonel anlamda kayıplar şeklinde çoğaltılabilir. İlerlemiş durumlarda kişi günlük faaliyetlerinde kısıtlamalar yaşayabilir ve bu bireyler için eziyete dönüşebilecek bir durumdur.

Aynı zamanda total kalça protezi işlemi romatoid artrit yani bilinen adıyla eklem iltihabı üzerine de gerçekleştirilebilir. Çünkü eklem iltihabı da aynı şekilde kıkırdak dokularda ağır tahribata yol açabilir ve bu tahribat tıpkı kireçlenme rahatsızlığında olduğu gibi çeşitli yakınmaları beraberinde getirir.

Total Kalça Protezi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Total kalça protezi öncesi öncelikle mevcut semptomların doktora anlatılmasının ardından teşhis ve tedavi uygulamaları fiziksel muayene ile başlar. Daha sonra doktor şüphelendiği durumlar üzerine çeşitli tetkik taleplerinde bulunacaktır. Eklem için bazı görüntüleme testleri yapılabilir. Tetkik sürecinin ardından eklemde ileri derece hasar görülürse total kalça protezi müdahalesi doğrudan gerçekleştirilebilir ancak öncelikle çeşitli medikal uygulamalar ve fizik tedavi uygulanmalıdır.

Total kalça protezi kararı verildiğinde operasyon öncesinde kişi mevcut hastalıkları ve kullandığı ilaçlar hakkında doktoruna detaylı bilgi aktarımı yapmalıdır. Böylece ameliyat için uygun klinik ortamın hazırlanması ve olası komplikasyonlar için önceden önlem alınabilmesi mümkün olacaktır.

Total Kalça Protezi İşlemi Ne İçerir?

Total kalça protezi ameliyatı elbette anestezi süreciyle başlar. Kişinin doktoruna operasyon öncesi verdiği bilgilere ve kişisel özelliklerine göre anestezi dozu ayarlanır. Operasyonun çeşitli enfeksiyon oluşumlarına neden olmaması adına antiseptik karışımlar kalçaya uygulanır ve kesi açılımıyla total kalça protezi operasyonu başlar. İmplant olarak adlandırılan total kalça protezi, tahribata uğramış eklem veya eklem parçalarının yerine entegre edilir. Ardından kesilere dikiş atılır ve operasyon sonlandırılır.

Total Kalça Protezi Sonrası

Belirli aralıklarla kesi bölgesinin pansumanı yapılmalıdır. Bireysel olarak yapılması gerekenler arasında en önemlisi, ameliyat sonrası süreçte kişinin kendisini korumasıdır. Bir süre için ani hasarlardan veya tüm ani hasar riski oluşturabilecek aktivitelerden uzak durulması, özellikle düşmek gibi eylemlerin yaşanacağı durumlardan kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca ağır yük bindirecek tüm hareketlerden uzak durulmalıdır.

Total kalça protezi sonrası doktor kontrolünde çeşitli fizik tedavi uygulamaları yapılması gerekir. Eklemin değiştirilmesi hastalığın tam tedavisi anlamına gelmemektedir. Ameliyat sonrası süreçte eklem bölgesine eski fonksiyonunu kazandırabilmek adına mutlaka fizik tedavi uzmanlarıyla birlikte egzersiz uygulamalarına devam edilmesi esastır. Bunun amacı eklem ve eklem çevresindeki tüm oluşumların yeniden eski kuvvetine kavuşturulması ve bu kapsamda hastanın sağlıklı hayatına geri dönmesinin sağlanmasıdır.

WhatsApp
Top