BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Vajinismus

Vajinismus vajinayı saran kasların kontrolsüz ve istemsiz kasıldığı bir durumdur. Bu spazmlar vajinaya tampon, penis veya tıbbi bir cihaz temas ettiğinde ağrıya neden olabilir, cinsel birleşmeyi veya rutin bir pelvik muayeneyi imkansız hale getirebilir. Vajinismus görülmesinde psikolojik ve fiziksel faktörlerin etkili olduğu karmaşık ancak tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Tampon kullanımı ya da cinsel ilişki sırasında pelvik taban kasları istemsiz olarak kasılmakta, bu durum ağrıya ve solunumun geçici olarak durmasına neden olabilmektedir. En sık etkilenen kas grubu, pubococcygeus (PC) kas grubudur. Bu kaslar idrar yapma, orgazm, bağırsak hareketleri ve doğumdan sorumludur.

Vajinismusun türleri vardır ve görülen semptomlar bireyler arasında farklılık gösterir.

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Birincil ve ikincil olmak üzere 2 çeşit vajinismus vardır. Birincil vajinismus ağrı veya acı beklentisi nedeniyle hiçbir zaman cinsel ilişkide bulunamamış kadınlarda teşhis edilmektedir. İkincil vajinismus ise geçmişte cinsel ilişkide bulunabilmiş kadınlarda çeşitli nedenlerle sonradan ortaya çıkmaktadır.

Birincil Vajinismus

Birincil vajinismus ilk tampon kullanımı ya da cinsel ilişkiden itibaren görülen yaşam boyu bir durumdur. Kişi için tampon kullanmak ya da jinekolojik muayeneye girmek oldukça zorlayıcıdır.

Birincil vajinismus görüldüğünde cinsel birleşme mümkün değildir. Erkek açısından vajinal açıklıkta “duvara çarpma” gibi bir his tanımlanmaktadır. Bu durum kadında ağrı, acı ve kas spazmlarına neden olabilir ve nefesi kesilebilir. Penetrasyon olmadığında bu semptomlar tersine dönecektir.

İkincil Vajinismus

İkincil vajinismus kadın normal bir cinsel yaşam sürdürürken herhangi bir travma nedeniyle sonradan ortaya çıkmaktadır. Yaşamının herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Genellikle enfeksiyon, menopoz, travmatik bir olay, tıbbi bir durum ya da doğum gibi belirli bir olaydan kaynaklanmaktadır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinusmus belirtileri genellikle kadınlar ilk tampon kullanmaya çalıştıklarında veya cinsel ilişkide bulunduklarında ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda normal cinsel ilişki döneminden sonra gelişebilir. Vajinismus vajinaya yapılan her müdahalede rahatsızlığa neden olabilir ya da yalnızca cinsel ilişki veya yalnızca tampon kullanımı gibi belirli durumlarda da ortaya çıkabilir.

Ağrılı cinsel ilişki bir kadının vajinismusu olduğuna dair genellikle ilk işarettir. Ağrı sadece penetrasyon sırasında meydana gelir. Vajinismus belirtileri bireyler arasında farklılık gösterse de yanma, acı ve ağrının eşllik ettiği cinsel ilişki, cinsel ilişkide bulunamama, tampon yerleştirme sırasında ağrı, jinekolojik muayene sırasında ağrı ya da cinsel ilişki sırasında nefes kesilmesi genel belirtileri arasında sayılabilir. Vajinismus insanların cinsel olarak uyarılmalarını engellemez ancak cinsel ilişkiden endişe duymaları nedeniyle penetrasyondan kaçınmaya çalışmalarına neden olabilir.

Vajinismusun Görülme Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus fiziksel ya da duygusal faktörlerden kaynaklanabilir. Hamile kalmaktan korkma, cinsel performans hakkında suçluluk ve endişe duyma, cinsel partnerle ilgili ilişki sorunları, cinsel istismar gibi travmatik olaylar ya da çocukluk deneyimleri duygusal faktörler arasında sayılabilir.

Vajinismusun görülmesinde etkili fiziksel faktörler arasında ise idrar yolu enfeksiyonları, kanser gibi türlü sağlık koşulları, doğum, menopoz, yetersiz ön sevişme ya da türlü ilaçların yan etkileri sayılabilir. Cinsel sorunlar hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilir. Vajinismusun tedavisi mümkündür ve kişi yardım isterken herhangi bir çekincede bulunmamalıdır.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi vajina kaslarındaki istemsiz kasılmayı ve vajinaya dokunulduğunda ortaya çıkacak ağrı korkusunu azaltmayı amaçlamaktadır. Bunun için kadınlara belli dokunma egzersizleri yapmaları önerilecektir.

Vajinismus tedavisinin başında kadınlar vajinal açıklığa yakın bir bölgeye dokunur ve bu dokunuşun ağrıya neden olmayacağının farkına varır. Birey her geçen gün ağrının meydana geldiği bölgeye biraz daha yaklaşmalı ve ağrıya neden olmadan vajinaya olan yakınlığını yavaşça arttırmalıdır.

Vajinismus tedavisinde bu yöntem ile sonunda kadınlar ağrıya neden olmadan vajinal açıklığa dokunabilirler. Daha sonra parmaklarını vajina içine sokmaları ve açıklığı büyütmek için yavaşça bastırmaları istenir. Kadınlar bu egzersizleri yapabildiklerinde ve acı hissetmediklerinde koni şeklindeki dilatörlerden yardım alabilirler. Ancak bu adımlar tamamladıktan sonra kadınlar yeniden cinsel ilişki kurmaya çalışmalıdır.

WhatsApp
Top