BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Laparoskopik Rahim Alma

Laparoskopik rahim alma ameliyatı uzun süreli ağır kanama ya da rahim kanseri gibi durumlarda başvurulan cerrahi bir işlemdir. Ameliyat sırasında çoğu zaman rahmin tamamı çıkarılmaktadır. İşlem ayrıca fallop tüplerinin ve yumurtalıkların da alınmasını içerebilir. Rahim alma ameliyatından sonra kişinin hamile kalması mümkün değildir. Rahim alma ameliyatına başvurmadan önce kişinin durumuna bağlı olarak öncelikle ameliyat içermeyen diğer seçenekler tüketilmelidir. Mümkün olduğunda kadınlar çocuk sahibi olana dek rahim alma ameliyatı için bekleyebilir.

Laparoskopik Rahim Alma İşlemine Ne Zaman Başvurulmaktadır?

Laparoskopik rahim alma ameliyatına başvurulmasını gerektirecek nedenler arasında anormal vajinal kanama, kronik pelvik ağrı, rahim, rahim ağzı ya da yumurtalık kanseri ve rahim genişlemesi sayılabilir. Kanser dışı nedenlerle rahim alma işlemine genellikle diğer tüm tedavi yaklaşımları başarı olmadığında başvurulmaktadır.

Rahim Alma İşleminin Türleri Nelerdir?

Rahim alma işlemi nedenine bağlı olarak rahmin tamamının ya da bir kısmının alınmasını içerebilir. Radikal histerektomi işlemi tüm rahmin, çevresindeki dokunun, rahim ağzının ve vajinanın üst kısmının alınmasını kapsamaktadır. Radikal histerektomiye genellikle sadece kanser görüldüğünde başvurulmaktadır.

Rahim Alma İşlemi için Cerrahi Teknikler

Rahim alma işleminde işlemin nedenine ve kadının genel sağlığına bağlı olarak farklı yöntemlere başvurulabilir. Rahim alma işleminde geleneksel açık cerrahi ve laparoskopik rahim alma olmak üzere iki farklı teknik bulunur.

Laparoskopik rahim alma işlemi ucunda ışık yanan kameralı bir tüp olan laparoskop ve cerrahi aletler karında yapılan birkaç küçük kesiden sokularak gerçekleştirilmektedir.

Laparoskopik Rahim Alma İşleminin Avantajları Nelerdir?

Laparoskopik rahim alma işlemi geleneksel açık cerrahiye kıyasla birçok avantaj taşımaktadır. Genel olarak daha hızlı bir iyileşme ve daha kısa hastanede kalış süresi, daha az ağrı ve daha düşük enfeksiyon görülme ihtimali bu avantajlar arasında sayılabilir. Laparoskopik rahim alma işlemi sonrası fıtık görülme ihtimali de daha düşüktür.

Ancak her kadın laparoskopik rahim alma işlemi için iyi bir aday olmayabilir. Önceki ameliyatlardan kalan skar dokusu varlığı, obezite problemi, rahmin büyüklüğü ve hastanın kişisel sağlık durumu operasyon için uygun bir aday olup olmadığını belirleyecektir.

Laparoskopik Rahim Alma İşleminin Riskleri Nelerdir?

Laparoskopik rahim alma ameliyatı sonrası nadiren majör bir komplikasyon görülmektedir.  Ancak tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi içinde çeşitli riskler barındırır. İdrar kaçırma, vajinal fistül ya da kronik ağrı bu riskler arasında sayılabilir.

Laparoskopik rahim alma ameliyatı sırasında nadiren de olsa yara enfeksiyonları, kan pıhtıları, kanama ya da rahim çevresindeki organlarda yaralanma görülebilir. İşlem sonrası kadınlarda menopoz semptomları ortaya çıkmaktadır. Bu kemik erimesi gibi türlü hastalıkların görülme ihtimalini artırır. Menopoz semptomlarını hafifletmek için hormon tedavisi gibi türlü yöntemlere başvurulması gerekebilir.

Bazı kadınlarda rahim alma işlemi özellikle yumurtalıkların da alınmasını içeriyorsa vajinal kuruluk ve cinsel istekte azalma görülebilir. Bunun yanında vücutlarındaki değişim nedeniyle depresyon semptomları ortaya çıkabilir. Mutsuz hissetme, zevk alınan şeylere ilgi kaybı ya da daha az enerjik hissetme bu belirtiler arasında sayılabilir. Laparoskopik rahim alma işlemi sonrası birkaç haftadan daha uzun süren depresyon belirtileri varsa kişi doktoruna başvurmalıdır.

Laparoskopik Rahim Alma Sonrası İyileşme

Rahim alma ameliyatı önemli bir cerrahi işlemdir, bu nedenle iyileşme birkaç hafta sürebilir. Doktor işlem sonrası kişinin mümkün olan en kısa sürede ayağa kalkıp hareket etmesini sağlayacaktır. Hastanın birkaç gün kateter kullanması gerekebilir.

Kişinin normal aktivitelere dönmesi için gerekli süre geçen ameliyatın türüne ve kişinin sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir.  Ameliyat sonrası dört ila altı hafta boyunca kişi bolca dinlenmeli ve ağır aktivitelerden uzak durmalıdır.

WhatsApp
Top