BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

4 Boyutlu Ultrasonografi - DOKTORLARIMIZ

4 Boyutlu Ultrasonografi

Gebelik testi sonucunun pozitif çıkmasının ardından yapılan gebelik takibinde düzenli aralıklarla ultrason muayeneleri yapılmaktadır. 2 boyutlu standart ultrason muayenesi gebelik döneminin rutin bir muayene şeklidir. 4 boyutlu ultrasonlara ise genellikle anne adayının isteğine bağlı olarak başvurulmaktadır.

Tıpkı 2 boyutlu ultrason gibi 3 boyutlu ve 4 boyutlu ultrasonlar da bebeğin anne karnındaki görüntüsünü ortaya çıkarmak için ses dalgalarını kullanır. Ancak burada farklı olan şey 3 boyutlu ultrasonda bebeğin üç boyutlu bir görüntüsü elde edilirken 4 boyutlu ultrasonda bebeğin videosu elde edilmektedir. Bu sayede bebeğin gülümsemesinden esnemesine kadar pek çok hareketi detaylı bir şekilde izlenebilir. 

Gebelik Takibinde Ultrasona Neden Başvurulmaktadır?

Gebelik sürecinde kadınlar rutin olarak 2 boyutlu ultrason ile muayene olmaktadır. Bu sayede doktor fetüsü pek çok açıdan inceler, amniyon sıvısını değerlendirir ve doğum kusurları olup olmadığını kontrol eder.

4 boyutlu ultrasonlara çoğu zaman doktor detaylı bir incelemeye ihtiyaç duyarsa ya da ebeveynler isterse başvurulmaktadır. 3 ya da 4 boyutlu ultrasonlara genellikle doktor yarık dudak ve omurilik sorunları gibi fetal anomalilerden şüphelendiklerinde fetüsü daha yakından incelemek için tercih etmektedirler. Ancak bu taramalar her gebelikte olan rutin gebelik takibinin bir parçası değildir.

4 Boyutlu Ultrasonografi Neden Tercih Edilmektedir?

4 boyutlu ultrasonografi ebeveynlerin doğmamış bebeklerini görmelerini sağlayarak daha özel bir bağ kurmalarına yardımcı olur. Bebeklerinin yüzlerini 2 boyutlu ultrasona kıyasla çok daha gerçekçi görüntüde görmek ebeveynler açısından oldukça ilgi çekicidir.

2 Boyutlu, 3 Boyutlu ve 4 Boyutlu Ultrasonografi: Farkları Nelerdir?

Ultrasonografi türlerinin tamamı bebeğin görüntüsünü oluşturmak için ses dalgaları kullanmaktadır. 3 boyutlu ultrason sırasında bebeğin çeşitli açılardan fotoğrafları çekilir ve sonrasında bu fotoğraflar birleştirilerek doğmamış bebeğin 3 boyutlu tamamen gerçekçi bir görüntüsü elde edilir. Bu ebeveynlerin bebeklerini detaylı bir şekilde görmelerini sağlar.

Gebelik takibinde düzenli olarak başvurulan 2 boyutlu ultrason bebeğin kesit görüntüsünü oluşturmaktadır. 3 boyutlu ultrasonda 2 boyutlu olarak elde edilen görüntüler 3 boyutlu bir görüntü oluşturmak için bir araya getirilir. 3 boyutlu ultrason tıpkı bebeğin doğmadan önce çekilmiş bir fotoğrafı gibidir.

4 boyutlu ultrason 3 boyutlu ultrasona benzer ancak bunun yanında bebeğin hareketlerini gösterir. Ebeveynler bebeklerinin tekme attığını ya da gözlerini açıp kapadığını görebilirler.

Neden Her Zaman 3 veya 4 Boyutlu Ultrasonografiye Başvurulmamaktadır?

2 boyutlu ultrason gebelik takibinde bebeğin nasıl geliştiğini değerlendirmek için çoğu zaman yeterlidir, 3 veya 4 boyutlu ultrasona gerek duyulmaz. 3 boyutlu ultrason bebeğin gerçekçi görüntülerini sunsa da 2 boyutlu ultrason bebeğin gelişiminde anormallikler olup olmadığının tespit edilmesi için uzmanlar tarafından geliştirilmiş bir standarttır. 

Bununla birlikte 3 veya 4 boyutlu ultrasonlar yarık dudak gibi 2 boyutlu ultrasonlarda görülmesi zor olan bazı anormallikleri değerlendirmek için önemli testler olabilir. Ebeveynlere bir anormalliğin açıklanması gerektiğinde doktora yardımcı olurlar. Doktorlar ve sonografi uzmanları bu problemleri 2 boyutlu bir görüntüde kolayca tanıyabilseler de, ebeveynler genellikle 3 boyutlu bir görüntüde anormallikleri daha kolay anlayacaktır.

4 Boyutlu Ultrasonografiden Ne Beklemeliyim?

4 boyutlu ultrason ile oluşturulan gerçekçi görüntüler ebeveynlerin bebekleriyle bağlantı kurmasına yardımcı olmaktadır. 4 boyutlu ultrason ile 3 boyutlu ultrason arasındaki temel fark 4 boyutlu ultrasonun bebeğin yüzüne net bir şekilde bakılmasına ve hareketlerinin gerçek zamanlı ve 3 boyutlu olarak izlenmesine olanak vermesidir.

4 boyutlu ultrason ile aileler bebeklerinin kol ve bacak hareketlerini, gülümsemesini, esnemesini canlı olarak izleyebilirler ve bu kayıtları evlerine götürebilirler. Bu nedenle 4 boyutlu ultrasonografi ebeveynlere çocukları ile birlikte ömür boyu hatırlayacakları unutulmaz bir anı sunar.

WhatsApp
Top