BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

PRP Uygulamaları

Günümüzde saç büyümesini teşvik etmekten yumuşak doku iyileşme sürecini hızlandırmaya kadar çeşitli nedenlerden dolayı PRP uygulamalarına başvurulmaktadır. PRP uygulamaları hastanın kendi kanının iyileştirme gücünden yararlanır.

PRP uygulamalarına özellikle sporcu yaralanmaları sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için giderek daha sık başvurulmaktadır. Sporcu yaralanmalarının yanı sıra saç büyümesini teşvik etmek, sertleşme sorununu iyileştirmek ya da kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini gidermek için de PRP uygulamaları birey için iyi bir seçenek olabilir.

PRP Uygulamaları Nasıl İşe Yarar?

Trombositler yaraların iyileşmesine yardımcı olan proteinler içermesinin yanı sıra aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını da teşvik etmektedir. Hastanın kendi kanından elde edilen trombosit yönünden zengin plazma işlem sırasında iltihaplanma bölgelerine veya doku hasarı görülen bölgeye enjekte edilerek yaraların iyileşmesi teşvik edilir.

PRP Uygulamaları Ne İçerir?

PRP uygulamaları sırasında bireyden küçük bir kan örneği alınır ve yüksek hızda dönen santrifüj adı verilen cihazda trombositler diğer kan bileşenlerinden ayrılır. Trombositlerin konsantrasyonu daha sonra tedavi edilmesi gereken bölgeye enjekte edilmektedir.

Örneğin PRP uygulamalarına kas yaralanması şikayetiyle başvurulduysa o bölgelere ince iğneler yardımıyla bu plazma uygulanır. Bazı durumlarda doktorların enjeksiyonların doğru bölgeyi hedeflediğinden emin olmak için ultrasondan yardım almaları gerekebilir. PRP uygulamalarının süresi uygulanacak bölgeye bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Trombositler tedavi edilen bölgeye girdikten sonra hücrelerin onarılmasına ve yenilenmesine yardımcı olan bileşikler büyüme faktörlerini parçalayarak serbest bırakırlar. Bu durum ise vücudun iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

PRP Uygulamalarının Yan Etkileri Nelerdir?

PRP uygulamaları kişinin kendi kanından elde edildiği için herhangi bir komplikasyon görülme ihtimali oldukça düşüktür. Bununla birlikte herhangi bir prosedürün içerdiği tahriş, ağrı ya da kanama görülme ihtimalini içinde barındırır. Bu nedenle bir uzman tarafından steril bir ortamda yapılması oldukça önemlidir.

PRP uygulamaları ayakta tedavi prosedürüdür, işlemden hemen sonra kişi günlük yaşamına dönebilir. Kan alma işleminden enjeksiyonun kendisine kadar geçen ortalama süre yaklaşık yarım saattir.

Spor Yaralanmaları ve PRP Uygulamaları

PRP uygulamalarına profesyonel sporcularda görülen yaralanmalarda iyileşme sürecini hızlandırmak için sıklıkla başvurulmaktadır. Trombosit bakımından zengin plazmanın hasar görmüş dokuları iyileştirmek ve hatta yeniden oluşturmak için oldukça etkili olduğu türlü araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bu durum özellikle sağlıkları açısından cerrahi tedaviler için uygun olmayan hastalara alternatif sunmaktadır.

PRP uygulamaları potansiyel olarak doku, eklem ya da tendon ağrıları ile sonuçlanan sporcu yaralanmalarında oldukça etkilidir. Akut yaralanma sonrası iltihaptan kaynaklanan eklem ağrısı, kireçlenme, kas yaralanmaları ya da tenisçi dirseği rahatsızlıklarında ağrıyı hafifletmede ve kişiyi günlük yaşamına daha hızlı döndürmede oldukça etkilidir.

Saç Dökülmesi ve PRP Uygulamaları

PRP uygulamaları saç dökülme probleminin önüne geçmede tek başına uygulanabilir ya da saç ekimi prosedürleriyle birlikte işlemin sonuçlarını iyileştirmek ya da hızlandırmak adına başvurulabilir. PRP enjeksiyonları hücre bölünmesini tetikleyen, iyileşmeyi hızlandıran ve hasarlı bölgedeki doku rejenerasyonunu uyarabilen büyüme faktörleri içermektedir.

PRP uygulamaları saç folikülüne giden kan miktarını artırarak doğal saç büyümesini tetikler; bireyde yeni saçların çıkmasını ve olan saçların kalınlığının artmasını teşvik eder. PRP uygulamalarının saç dökülmesini tersine çevirmede ve yeni saçların büyümesini teşvik etmede güvenli ve etkili bir yol olduğu türlü araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Sertleşme Problemi ve PRP Uygulamaları

Sertleşme probleminin tedavi süreci erkek için oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Birey için doğru tedavi seçeneğine karar verilmesi başarılı bir sonuca ulaşmada oldukça önemlidir.  Trombosit yönünden zengin plazma (PRP) tedavisi özellikle diyabet gibi kronik tıbbi bir rahatsızlık ya da yaralanma nedeniyle sertleşme problemi yaşayan hastalar için oldukça iyi bir alternatiftir.

PRP içeriğinde bulunan büyüme faktörleri ve diğer değerli bileşenler yeni kan damarlarının büyümesini teşvik ederek kan akışında iyileşme sağlar. Böylece sertleşme probleminin altında yatan neden iyileştirilmiş olmaktadır. PRP uygulamaları sertleşme sorununda en yeni ve gelişmiş tedavi seçeneklerinden biridir.

WhatsApp
Top