Akne, Sivilce, Egzama, Ürtiker, Sedef Hastalığı vb. Cilt Rahatsızlıkları

ANASAYFA   >   Dermatoloji  >   Akne, Sivilce, Egzama, Ürtiker, Sedef Hastalığı vb. Cilt Rahatsızlıkları

BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Akne, Sivilce, Egzama, Ürtiker, Sedef Hastalığı vb. Cilt Rahatsızlıkları

Deri tüm vücudumuzu kaplayan en büyük organımızdır. Vücudun ihtiyacına göre alır, verir, kabul eder ya da reddeder. Isıya, ışığa, travmalara ya da enfeksiyonlara karşı koruyucu bir görev üstlenmesinin yanı sıra vücut ısısını düzenleme, su ve yağ depolama ya da su kaybını önleme gibi önemli görevleri de vardır.

Cildin renk ve dokusunda görülen değişiklikler vücudun herhangi bir yerinde yaşanan iltihaplanma, enfeksiyon veya alerjik reaksiyonlardan kaynaklanabilir ya da kendi başına bir rahatsızlık olarak orta çıkabilir. Bazı cilt koşulları tehlikesiz ve kolayca tedavi edilebilir olmalarına rağmen bazıları tedavi edilmediği takdirde ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle kişi cildinde herhangi bir değişiklik fark ettiğinde vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

Akne

Akne özellikle ergenlik döneminde oldukça sık karşılaşılan bir cilt rahatsızlığıdır. Yüz, boyun, gögüs, sırt ve omuz gibi vücudun birçok bölgesinde görülmektedir. Akne hayatı tehdit edici bir durum olmasa da kişi için rahatsız edici olabilir. Şiddetli akneler ciddi ve kalıcı yaralara neden olabilmektedir.

Tüm gençlerin yaklaşık %80’ini etkileyen aknenin altında yatan neden salgılanan androjen miktarındaki artış ya da yağ bezlerinin androjene duyarlılığının artmasıdır. Özellikle kişinin alerjisi olan bazı yiyecekler ya da yağlı gıdalar sivilcelerde artışa neden olmaktadır.

Ürtiker (Kurdeşen)

Ürtiker (kurdeşen) küçük lekelerden büyük lekelere kadar değişiklik gösteren ve kaşıntıya neden olan bir cilt reaksiyonudur. Kurdeşenler belirli gıdalar veya ilaçlar da dahil olmak üzere birçok durum ve madde tarafından tetiklenebilir.

Kurdeşen tespit edilmeden önce doktor bölgeyi inceleyecek ve semptomların olası nedenlerini belirlemek için kişinin tıbbi öyküsünü dinleyecektir. Bazı durumlarda alerji testi gibi türlü testlere başvurulması gerekebilir.

Ürtiker belirtileri hafifse ve kişide herhangi bir rahatsızlığa neden olmuyorsa tedaviye ihtiyaç duyulmayabilir. Genellikle bir süre sonra kendiliğinden kaybolurlar. Ancak kişiye rahatsızlık veren yoğun kaşıntı gibi semptomlar görüldüğünde türlü tedavilere başvurulacaktır.

Egzama

Egzama cilt tahrişini tanımlayan genel bir terimdir. Egzama birçok nedeni olan ve birçok şekilde ortaya çıkan sıklıkla görülen bir durumdur. Tipik semptomları arasında kaşıntı, ciltte kuruluk, şişme ve kızarıklık sayılabilir. Her egzama türü diğerlerine kıyasla biraz farklı görünebilir ve vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkma eğilimindedir.

Egzama bulaşıcı bir rahatsızlık değildir ancak birey için oldukça rahatsızlık verici olabilir. Bölgenin düzenli olarak nemlendirilmesi semptomların kontrol edilmesine yardımcı olacaktır. Tedavi çeşitli merhemleri ve şampuanları içerebilir.

Kişi evde bakım yöntemlerini denemiş ancak bir sonuç alamamışsa, cildinin enfekte olduğundan şüpheleniyorsa ya da egzamaya bağlı görülen semptomlardan rahatsızlık duyuyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı cilt hücrelerinin normalden çok daha hızlı çoğalmasına neden olan bir cilt hastalığıdır. Bu durum cildin beyaz pullarla kaplanmasına ve kırmızı lekeler oluşmasına neden olur. Sedef hastalığı vücudun her bölgesinde görülebilmesine rağmen çoğunlukla kafa derisinde, dirseklerde, dizlerde ya da sırtın alt bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Sedef hastalığı bulaşıcı değildir ancak bazı durumlarda aynı ailenin üyelerinde ortaya çıkabilir.

Sedef hastalığı genellikle erken yetişkinlikte görülmektedir. İyileşme sağlandıktan bir süre sonra yeniden ortaya çıkabilir. Sedef hastalığında kırmızı cildin üzerinde genellikle gümüş renkli pullar görülür. Bu bölgeler kaşıntılı ve ağrılı olabilir ve bazı durumlarda kanamalar görülebilir. Ağır vakalarda plaklar geniş alanları kaplayarak büyür ve birleşir.

Sedef hastalığının kesin tedavisi olmamakla birlikte semptomları hafifletmek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden bazıları yeni cilt hücrelerinin büyümesini yavaşlatırken bazıları ise kaşıntılı ve kuru cildi rahatlatmayı amaçlar. Doktor kızarıklığın büyüklüğüne, kişinin tıbbi durumuna, yaşına ve genel sağlığına bakarak en uygun tedavi sürecini planlayacaktır.

WhatsApp
Top