BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Leke Tedavisi

Leke genel olarak ciltte çeşitli nedenlerle ortaya çıkan renk değişiklikleri anlamına gelmektedir ve çok sayıda leke türü bulunur. Leke ciltte görünen her türlü iz, renk solması veya kusurdur. Yüzdeki lekeler çoğu zaman iyi huylu olsa ve hayati bir tehlikeye neden olmasa da kişinin rahatsızlık duymasına neden olabilir. Bununla birlikte bazı lekeler cilt kanseri belirtisi olabilmektedir. Tıbbi tedavi ya da lazer gibi türlü yöntemler lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Akne

Akne oldukça sıklıkla karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Yağların, bakterilerin veya kirin saç foliküllerini tıkadığı zaman ortaya çıkar. Akneler bazı durumlarda cilt üzerinde koyu lekeler, veya izler bırakabilir.

Akne oluşumunda hormonal değişikliklerin rol oynadığı düşünülmektedir. Stres, sebum üretimini artırarak sivilceyi daha da kötüleştirebilir ancak bu, akne oluşumunun temel bir nedeni değildir.

Papül

Papüller değişik tiplerdeki küçük cilt lezyonlarıdır. Çapları 1 cm’den düşük anormal cilt bölgesi anlamına gelir. Pembe ve kahverengi gibi türlü renklerde olabilirler. Papüller tek tek veya kümeler halinde oluşabilir ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

Suçiçeği, sedef hastalığı, zona ya da egzama bu nedenler arasında sayılabilir.

Yaşlılık Lekeleri

Küçük ve siyah noktalar vücudun güneşe maruz kalan herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilmektedir. 50 yaş ve üzeri bireylerde daha sık görülmekle birlikte daha genç yaşlarda da ortaya çıkabilir. Yaşlılık lekeleri bir çeşit hiperpigmentasyondur.

Yara İzleri

Yara izi derinin dermis tabakası zarar gördüğünde meydana gelir. Dermis küçük kan damarlarının (kılcal damarlar), ter bezlerinin, saç köklerinin ve sinir uçlarının bulunduğu derinin alt tabakalarından biridir. Derinin açılmasına neden olan herhangi bir travma, yara izine neden olabilir.

Lekelerin Görülme Nedenleri Nelerdir?

Yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesi lekelere neden olabilir. Hormonal değişiklikler özellikle ergenlik döneminde aşırı yağ üretimine neden olmaktadır. Fazla yağ ölü cilt hücreleri, kir veya bakteri ile karışabilir ve bu durum sivilce ile siyah noktaların oluşmasına neden olur.

Cilt gözenekleri makyaj, güneş kremi veya nemlendiriciler gibi ürünlerden tıkanabilir. Kir, araba egzozu ya da kirlilik gibi çevresel toksinler dee gözenekleri tıkayabilir.

Lekelerin ortaya çıkmasında beslenme düzeni de ayrıca önemlidir. Kişinin tükettiği besinlerin cildi üzerinde bir etkisi olabilir. Besin alerjileri ya da egzama gibi sağlık sorunları da cilt tahrişine neden olabilmektedir.

Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Lekeler bazı durumlarda kişinin doktora başvurması gereken ciddi bir durumu işaret edebilir ya da kişi estetik kaygıları nedeniyle doktora başvurmak isteyebilir. Lekeler özellikle kronik hale geldiğinde bu durum kişi için endişe verici olabilmektedir.

Lekenin boyutunda ve renginde değişiklik ya da kanama görüldüğünde vakit kaybetmeden mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Leke Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Leke tedavisi planlanmadan önce altta yatan nedenin belirlenmesi gerekmektedir. Leke herhangi bir tedavi ile daha da kötüleşirse kişi vakit kaybetmeden doktoruna danışmalıdır.

Sivilce ilaçları

Sivilcelerin ve siyah noktaların hafiflemesine veya ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilecek birçok ilaç bulunmaktadır. Birey kendisi için hangisinin en iyi olacağına karar verilmeden önce birkaçını denemek zorunda kalabilir. Sivilce ve siyah noktaların bu tedavilere cevap vermediği durumlarda doktor antibiyotik kullanımına başvurabilir.

Sağlıklı hijyen alışkanlıkları

Yüzün, bedenin ve saçın düzenli temizliği ciltteki aşırı yağ, kir ve bakterilerin giderilmesini sağlayarak siyah nokta ve sivilcelerin ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olabilir. Ancak bu temizliğin de fazlası cildin tahriş olmasına neden olabilmektedir.

Lazerle Leke Tedavisi

Lazerle leke tedavisi yüz kırışıklıklarını ya da lekeler gibi cilt düzensizliklerini azaltmaya yönelik bir işlemdir. Birey göz, alın ya da ağız bölgesinin etrafında kırışıklar bulunuyorsa ya da yanıt vermeyen tedaviler sonrası çeşitli izlere sahipse lazerle leke tedavisi için uygun bir adaydır.

WhatsApp
Top