BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Enjeksiyon ve Dolgu Uygulamaları

Enjeksiyon ve dolgu uygulamaları farklı maddelerin cildin ihtiyaç duyulan noktalarına enjekte edilmesiyle yapılan kozmetik tedavilerdir. Her ikisi de işlem sırasında bir kesi yapılmasını içermez ancak bazı noktalarda birbirlerinden farklılaşmaktadırlar.

Enjeksiyon tedavisi kasları donduran saflaştırılmış bakteri içerir ve yüz ifadelerinin neden olduğu çizgi ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirmede oldukça başarılı sonuçlara ulaşılmasını sağlar.

Dolgu enjeksiyonları ise çoğu zaman yaşlanma nedeniyle cildin sarkmış bölgelerine dolgunluk katan bileşenler içermektedir. Genellikle yanaklara, dudaklara ve ağız çevresine uygulanmaktadır.

Enjeksiyon Tedavisi Nedir?

Enjeksiyon tedavisine öncelikle dinamik kırışıklıkları iyileştirmek için başvurulmaktadır. Bu kırışıklıklar doğal olarak göz ve ağız çevresinde ya da kaşlar arasında ortaya çıkmakta ve yaş arttıkça daha belirgin hale gelmektedir. Enjeksiyon tedavisi, bakterilerden elde edilen özel bir toksinin saflaştırılmış bir şeklidir. Daha fazla miktarlarda kullanımı hayati risk taşımasına rağmen kırışıklıkları düzeltmek için küçük miktarları güvenle kullanılmaktadır.

Enjeksiyon tedavisi kırışıklıkların yanındaki kasları gevşetir. Kasların hareket etmesine izin verilmemesi kırışıklıkların görünümünü azaltacaktır. Bu madde enjekte edildiği kaslardaki sinir sinyallerini bloke ederek çalışır. Sinir sinyalleri kesildiğinde etkilenen kas geçici olarak felç olur veya donar.

Enjeksiyon Tedavisine Hangi Durumlarda Başvurulmaktadır?

Enjeksiyon tedavisi sadece kas hareketinin neden olduğu kırışıklıklar üzerinde işe yaramaktadır. Bunlar dinamik kırışıklıklar olarak bilinir ve genellikle "ifade çizgileri" olarak adlandırılır. Bu yönteme başvurulan en yaygın durumlar kaşlar arasındaki yatay çizgiler ve göz çevresinde kaz ayaklarıdır. Bu çizgilere gülümseme, kaş çatma, göz kırpma gibi yüz ifadeleri neden olmaktadır.

Enjeksiyon tedavisi yaşlanma ya da yerçekimi nedeniyle yüzde meydana gelen sarkmalar sonucu ortaya çıkan ince çizgiler ve kırışıklıklar üzerinde işe yaramayacaktır. Bunlar statik kırışıklıklar olarak bilinir. Bu yöntem kalıcı bir tedavi yöntemi değildir, tekrarlanan tedaviler gereklidir. Etkisi 3 ila 4 ay arasında değişiklik göstermektedir.

Dolgu Enjeksiyonları Nedir?

Dolgular daha estetik ve pürüzsüz bir görüntü elde etmek için cilt yüzeyinin altına enjekte edilmek üzere tasarlanmış maddelerdir. Dolgu dudakları ya da yanakları doldurmak için de kullanılabilirken, esas olarak gülümseme çizgilerini tedavi etmek için tercih edilmektedir. Her bir dolgu maddesinin içeriği yaşlanma belirtileri veya diğer kozmetik sorunların tedavisi için özel olarak tasarlanmıştır.

Dolgu sonuçlarının ne kadar süreceği değişiklik göstermektedir. Çoğu zaman 6 ay ila 2 yıl arasında, bazı durumlarda ise daha da uzun sürebilmektedir. Hangi dolgu malzemesinin en iyi seçenek olacağının belirlenmesi için birey beklentilerini ve kişisel ihtiyaçlarını mutlaka doktoru ile paylaşmalıdır.

Dolgu Enjeksiyonlarına Ne Zaman Başvurulmaktadır?

Dolgu enjeksiyon türleri hangi yaşlanma belirtilerinin tedavi edileceğine bağlı olarak özel olarak tasarlanmıştır. İnce dudakları dolgunlaştırmak, yüzdeki çukur duran alanları doldurmak ya da gözaltı torbalarının ve göz çevresindeki kırışıklıkların görünümünü iyileştirmek için dolgu enjeksiyonlarına sıklıkla başvurulmaktadır. Statik kırışıklıklar genellikle ciltteki kolajen ve elastikiyet kaybının bir sonucudur.

Toksin ve Dolgu Enjeksiyonları Arasındaki Temel Farklılık Nedir?

Toksin enjeksiyonu işlemi yüz ifadelerinin neden olduğu kırışıklıkları iyileştirmek için kasların dondurulmasını içermektedir. Bu kırışıklıklar genellikle alın ve göz çevresinde bulunmaktadır.

Dolgu enjeksiyonları ise hacim ve pürüzsüzlüğünü kaybeden alanları doldurmak için hyaluronik asit ve benzeri maddeler kullanırlar. Bu alanlara ağız çevresindeki kırışıklıklar, ince dudaklar ve dolgunluğu kaybeden yanaklar dahildir. Ayrıca alın kırışıklıkları, yara izleri ya da daha pürüzsüz bir görünüm için ekstra hacim gerektiren yüzün farklı bölümlerinde de kullanılabilmektedir.

Toksin enjeksiyonunun sonuçları 3 ila 4 ay arasında sürmektedir. Dolgu enjeksiyonlarının sonuçları ise hangi dolgu maddesinin kullanıldığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Toksin ve dolgu enjeksiyonları farklı kullanımlar için tasarlanmış farklı maddeler olduğundan bazı durumlarda tek bir tedavide birleştirilebilirler.

Toksin ve dolgu enjeksiyonları kesi içermese de yine de bazı riskler taşırlar. Bu nedenle birey bu enjeksiyonlara karar vermeden önce olası tüm risk ve faydaların farkında olmalıdır. Toksin ve dolgu enjeksiyonları hamile veya emziren kadınlar için önerilmemektedir. Belirli sağlık koşulları olan veya herhangi bir ilaç kullanan kişiler toksin veya dolgu maddelerinin onlar için güvenli olup olmadığını doktorları ile mutlaka tartışmalıdır.

WhatsApp
Top