BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Manuel Terapi ve Tedavi Uygulamaları

Manuel tıp ve tedavi uygulamaları, fizik tedavi amaçlı olarak cihazlardan bağımsız gerçekleştirilen tedaviler bütünüdür. Antik dönemlerden beri uygulanan manuel tedavi işlemleri, günümüz tıbbının geldiği noktada oldukça gelişmiş ve başarılı sonuçlar veren bir terapi şeklidir.

Manuel terapide makineler ve cihazları kullanılmaz, yalnızca eller kullanılarak uygulanan bir tedavi çeşididir. Genellikle amaç ağrıları dindirmek, spazmların yok olmasını sağlayarak kaslara sağlıklı bir form kazandırmaktır. Eklem problemlerinden kaynaklanan ağrı ve fonksiyon kayıplarının önüne geçmek için de manuel terapiden yararlanılabilir.

Hangi Durumlarda Manuel Terapiden Yararlanabilirim?

Hareket kabiliyetinde azalma olan, vücut fonksiyonlarında problemler yaşayan, ağrılı ve spazmlı süreçler içinde bulunan herkes manuel terapiden yararlanabilir. Kas-iskelet sistemimiz ve eklem problemleri gibi çok sayıda konuda manuel terapi faydaları kanıtlanmıştır.

Özellikle işlevsellikte problem yaşayan hastalar, duruş ve hareket bakımından sağlıksız formlar kazanmış bireyler manuel terapiyle aradıkları çözümlere ulaşabilirler. Manuel terapinin özelliklerinden biri, sizleri doğal hareketlerle rehabilite etmesidir. Böylece kas kuvveti artırılır ve eklemlerde yeniden hareketlilik sağlayacak çalışmalar uygulanır.

Eklem problemleri, kronik ağrılar, yaralanmalardan kaynaklı ağrılar, bağ problemi gibi çok sayıda rahatsızlığın çözümü manuel terapiyle gerçekleşir. Özellikle bel ve sırt hastalıkları yaşayan hastalar manuel terapiyle rahatlama ve hayat standartlarında iyileşme kazanırlar. Hemen hemen tüm bel, boyun, eklem kas, omuz, dirsek ve bilek, kalça, topuk ve ayak rahatsızlıklarında manuel terapiden yararlanılmaktadır.

Manuel terapi bazı durumlarda kişinin yaşadığı problemle alakalı uygulanacak fizik tedavi protokolü öncesi ve sonrasında da uygulanabilir. Kişiyi uygulanacak ana fizik tedavi protokolüne hazırlama amaçlı güçlendirmek veya tedavi sonrasında ilerlemesini artırmak için başvurulabilir.

Manuel Terapi Nasıl Uygulanır?

Manuel terapi doğrudan ellerle yapılan bir tedavi yöntemi olduğu için masaj uygulaması sürece dahildir. Masajın ana amacı dolaşımın artması ve kasların rahatlamasıdır. Masaj dışında da dolaşımı artırıcı ve kasları rahatlatıcı basınç uygulamalarıyla kaslar ve ilgili dokular hedeflenir. Böylece hasarlı dokuların parçalanması ve ilgili dokulardaki ağrının azalması sağlanmaktadır.

Mobilizasyon ve manipülasyon yöntemleriyle ise iskelet sistemimiz hedeflenir. Yaşanan probleme göre kemikler veya eklemlerimiz üzerinde bükme, çekme, itme ve germe hareketleri yapılarak bu bölgelerde fonksiyonelliğin geri kazanılması amaçlanır. Ayrıca eklemlerden kaynaklı ağrıların azaltılması ve eklem çevresindeki sızıların giderilmesinde de manuel terapi etkileri gözlemlenmektedir.

Doku sıvılarını harekete geçirerek hastalarda rahatlama sağlama amaçlı yumuşak doku mobilizasyonu çalışmaları uygulanır. Ayrıca “ger-say” yöntemiyle kasların gerilimi sağlanarak özellikle ağrı noktaları hedeflenir ve bireylerin hayatlarına daha kaliteli devam edebilmeleri sağlanır. Eklem mobilizasyonu ise tutulmuş eklemlerin hedeflendiği ve sonucunda bu eklemlerin gevşetilerek yeniden aktivite kazanmalarını sağlayan manuel terapi uygulamasıdır.

Manuel Terapinin Faydaları Nelerdir?

Manuel terapi cihazlardan bağımsız olduğu için uygulaması genellikle kolay, tedavi süresi de kısa olan bir tedavi şeklidir. Bununla beraber etkilerini ilk seanstan sonra hissedebileceğiniz, iyileşme hızının yüksek olduğu bir terapi uygulamasıdır. Ağrı ve spazm gibi yakınmalar ilk manuel terapi tedavisinden sonra azalmaya başlar ve kişi zamanla keybettiği fonksiyonları geri kazanmaya başlar.

Yüzlerce yıldır uygulanan ve gelişerek günümüze dek gelmeyi başarmış manuel terapi uygulamaları, başarı oranında diğer tekniklere göre ciddi anlamda fark oluşturmaktadır. Dolayısıyla en yaygın fizik tedavi uygulamalarından birine dönüşmüştür.

Manuel terapiyi avantajlı kılan bir diğer neden ise problem yaşanan bölgeye doğrudan odaklanma imkânı tanımasıdır. Aynı zamanda yan etki yaratacak özellikler barındırmaması bir diğer avantaj olarak nitelendirilebilir.

WhatsApp
Top