BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

El Bileği ve Parmak Problemleri

Kol kas iskelet sistemimiz omuz, dirsek, el bileği ve parmaklar olarak üç ayrı bölümde incelenmektedir. Parmak hareketlerimizden bileğe, dirsekten omzumuza kadar kol kas iskelet sistemi içerisinde farklı eklemler, kas grupları, bağlar, lifler ve kemikler barındırmaktadır. Geniş çerçeveden değerlendirildiği zaman gerçekleştirdiğimiz çok sayıda eylemin temelinde kol kas iskelet sistemi unsurları aktif olarak rol oynamaktadır ve her biri ayrıca öneme sahiptir. Bazı durumlarda birinde yaşanan bir problem doğurabileceği komplikasyonlar neticesinde diğer parçaların da yüksek stres yaşamasına ve dolayısıyla yıpranmaların ve hastalıkların risk faktörlerinin artmasına sebep olabilir.

Kol kas iskelet sistemimizi iyi tanımalı, omuzdan parmaklara kadar sahip olduğumuz bölgeleri iyi bilmeli ve çok sayıda aktivitenin gerçekleşmesinin ana unsuru olan bu bölgenin korunması için sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Çünkü kol kas iskelet sistemi kökenli çok sayıda rahatsızlık gerek hayat kalitesini düşürecek ağrılı komplikasyonlar gerekse de aktivite kısıtlamaları, fonksiyonda kayıp gibi çeşitli ciddi problemlere yol açabilir.

El Bileği ve Parmak Problemleri Nelerdir?

El, bilek ve parmaklar kol kas iskelet sisteminin uç noktasında yer alan ve bileğimizden parmaklara kadar küçük kas, kemik, bağ ve sinir gruplarından oluşan bir bölümdür. İşlevsellik bakımından oldukça zengin bu bölge her biri ayrı göreve işleve sahip çok sayıda parçaya sahiptir. Bilek mekanizmasının eli hareket ettirmesi ve parmaklar ile tutma, çekme, taşıma, kavrama gibi çok sayıda eylem yapılır ve kol kas iskelet sisteminin en ucunda yer alan el bilek ve parmaklarla yaptığımız faaliyetlerin birçoğu gerçekleşir.

El bilek ve parmak ekseninde kendimizi iyi tanımalı ve el bilek, parmak koordinasyonuna zarar verecek aktivitelerden kaçınarak kendimizi korumalıyız. Günümüzde özellikle masa başı işlerin gelişmesi ve teknolojinin ilerlemesiyle bilgisayarda çok vakit geçiren insanlarda bu tarz hastalıkların yaşanması mümkündür. Bu hastalıklarla birlikte çeşitli ağrılı yakınmalar, hareketlerde tutukluk ve fonksiyon kaybı yaşanması mümkündür.

Baş Parmakta Tenosinovit Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Baş parmakta tenosinovit hastalığının oluşması el bileği ve baş parmağın çok fazla kullanımı ve tekrarlayan hareketlerin bu iki bölgeyi etkilemesiyle baş gösterir. Hastalık kendini el bileğinde ve baş parmağın özellikle kök bölgesinde ağrılı yakınmalarla göstermektedir. Elle temas, bastırma eylemleri neticesinde ağrının arttığı bilinmektedir.

Öncelikle yapılan aktivitelerin istirahati, gerekli durumlarda hareketliliği kısıtlamak için atel kullanımı gibi yollara gidilebilir. Lokal olarak kortizon enjeksiyonu da bir tedavi biçimidir ancak unutulmamalıdır ki fizik tedavi uygulamalarıyla da ilerlememiş bir Başparmak Tenosinovit iyileştirilebilir. Fizik tedavi rehabilitasyon uygulamalarının amacı yaşanan ağrılı durumu ortadan kaldırmak ve oluşmuş ödemin yok olmasını sağlayarak çevre kaslarını güçlendirmektir.

El Bileğinde Ganglion Kisti Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

El bileğinde sıkça görülen hastalıklardan biri olan Ganglion Kisti rahatsızlığı, yumuşak doku kaynaklı bir rahatsızlıktır. Yumuşak doku lezyonlarından biri olarak bilinen bu hastalıkta, eklem veya tendon kılıflarında kistik genişleme meydana gelmektedir. El bileği ve elimizde yaşanan tüm travmalar ve mikrotravmalar Ganglion Kisti rahatsızlığının oluşumunu etkileyebilir.

Başlıca tedavi yöntemleri elbette fizik tedavi uygulamaları olmakla birlikte aktivitelerde istirahat ve hareket kısıtlamaya yönelik atel kullanımı önerilir. Kortizon içermeyen ağrı kesiciler ile yakınmalar azaltılabilir ve lokal enjeksiyonlar yapılabilir. Hasta fizik tedavi uygulamalarına yanıt vermiyorsa cerrahi müdahale gerekebilir.

Tetik Parmak Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Yine bir tekrarlayıcı hareket hastalığı olan tetik parmak rahatsızlığı günümüzde en sık görülen el hastalıklarından biri haline gelmiştir. Parmakların stenozan tenosinoviti olan tetik parmak hastalığı, özellikle tekrarlayıcı kavrama ile ortaya çıkmaktadır ve bu da çeşitli iş gruplarının yaptığı işlerde ve teknolojinin gelişimiyle uzun yıllardır hayatlarımıza dahil olan bilgisayarları kullandığımız mouse’larla örneklendirilebilir. Kadınlarda daha fazla görüldüğü gözlemlenmiştir.

Parmaklarda ağrı ve parmakları açmak istediğimizde takılma, tutukluk hissi yaratan tetik parmak hastalığı kavrama hareketlerinin istirahati, gerekirse atel kullanımıyla tedavi edilebilir. Ancak en önemli tedavi uygulaması fizik tedavi rehabilitasyon uygulamalarıdır ve ancak buna yanıt verilmediğinde lokal enjeksiyon ve cerrahi uygulamalara başvurulabilir.

Diğer El Bilek ve Parmak Hastalıkları ve Fizik Tedavi Uygulamaları

Başka Karpal Tünel Sendromu olmak üzere, Osteoartroz yani Kireçlenme, Dupuytren Kontraktürü, Sudeck Atrofisi, Raynaud Hastalığı, Romatoid-Psöriatik- Ankilozan Spondilit Artrit Çeşitleri, Hipertrofik Osteoartropati ve tüm travmalar sonucu oluşan rahatsızlıklar fizik tedavi rehabilitasyon uygulamalarıyla kontrol altına alınabilir ve iyileşme sağlanabilir.

WhatsApp
Top