BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Ayak Bileği ve Ayak Problemlerinin Tanı ve Tedavisi

Bacak kas ve iskelet sistemimiz çeşitli problemler sonucu sağlığımız için istenmeyecek sonuçların ortaya çıkabileceği bir sistemdir. Bacak kas ve iskelet sistemimizdeki rahatsızlıklar üç ayrı başlık üzerinde gruplandırılarak tanı ve tedavi işlemleri gerçekleştirilir. Bunlar ayak bileği ve ayak problemleri, diz problemleri ve kalça problemleridir.

Ayak Bileği ve Ayak Problemleri Nelerdir?

Ayak bileği ve ayaklar bacak kas ve iskelet sisteminin en altında bulunan bölümdür. İşlevsellik bakımından oldukça göreve sahip olan ayak bileği ve ayaklar, vücudumuzu taşıması yönüyle çok sayıda önemli fonksiyona sahiptir ve dolayısıyla yaşanan problemlerin daha ciddi hissedildiği kısımdır. Vücudumuzu taşıma, yürüme, koşma gibi temel faaliyetlerinin yanı sıra hemen hemen her türlü süreçte ayak bileği ve ayaklar aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bacak kas iskelet sistemimizde ayak bileği ve ayak problemleri çeşitli hastalıklarla kendini gösterir.

Plantar Fasit Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Ayak tabanında oluşan bir hastalık olan Plantar Fasit, ayak tabanında yer alan zar tabakası kökenli bir rahatsızlıktır. Zar tabakamız ayak tabanında yer alır ve kemikle temas kurduğu noktalar bulunmaktadır, bu alanlar üzerinde çeşitli travmalar sonucu oluşan zorlanmalar sonrası da ortaya Plantar Fasit hastalığı çıkmaktadır.

Plantar Fasit ayak tabanı kökenli olduğundan dolayı da genellikle topuk desteği kullanımıyla birlikte organize edilmiş bir dizi fizik tedavi çalışmasıyla tedavi edilmektedir. Aynı zamanda lokal enjeksiyon uygulamaları da mevcuttur.

Topuk Dikeni Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Topuk dikeni adından da anlaşılacağı üzere topuk çevresinde ve topuk kemiğinin altında oluşum gösteren kemiksi bir yapıya sahip ve görüntü itibariyle dikeni anımsatan bir hastalık çeşididir. Özellikle aktiviteyle beraber şiddetli ağrıların oluşumuna sebebiyet verebilir ve hayat kalitesini büyük oranda azaltır. Manken hastalığı olarak da bilinen topuk dikeni rahatsızlığı, özellikle ayakkabı tercihlerinin yanlış olmasından kaynaklı olarak gelişim gösterebilir.

Topuk dikeni rahatsızlığının tedavisinde de elbette fizik tedavi uygulamalarına başvurulur ve hastaların topuk dikeni rahatsızlığı yaşayan hastalar için hazırlanmış tabana sahip genellikle topuk destekli ayakkabılar kullanmaları önerilir. Lokal enjeksiyon yöntemlerinin de kullanıldığı topuk dikeni hastalığında en yaygın teknik, lazer ışınlarıyla topuk dikeninin kırılması şeklindedir.

Aşil Tendiniti Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Aşil tendiniti aşil tendon kökenli bir hastalıktır ve aşil tendonundaki yapışma noktasına gelişir. Bu noktada çeşitli sebeplerden ötürü ağrı, şişlik ve hassasiyet gelişmesi sonucunda aşil tendiniti hastalığı meydana gelmiş demektir.

Uzun süreli aktiviteler ve tekrarlayıcı travmalar sonucu oluşma riski artan ve oluştuğu takdirde de bu aktiviteler esnasında ve sonrasında ağrılı durumlar oluşturan aşil tendiniti, hastaların ayak ucunda durmasını zorlaştıran türde bir rahatsızlıktır. FTR programı, kortizon içermeyen ağrı kesiciler, sabitlik eşiğini sağlayacak atel uygulamaları, lokal enjeksiyon ve gerekirse cerrahi uygulamalara başvurulabilir. Fizik tedavi uygulamaları mutlak suretle uygulanmalıdır.

Düz Taban Nedir? Belirtileri Tanı ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Genelde çocuklarda görülen bir hastalıktır ve aslında hemen hemen her çocukta başlangıç evrelerinde görülür ancak zamanla kendini düzeltir. Kendini düzeltemediği durumlardaysa başta fizik tedavi olmak üzere çeşitli tıbbi yardımların alınması söz konusudur.

Çocukların ayak ucunda veya topuk ekseninde yürümeye çalışmaları bunun ana belirtisini oluşturmaktadır. Doktor kontrolünde ana sebepleri araştırılması ve bunlara çözüm getirilmelidir. Düz taban rahatsızlığı hastanın hayatında çeşitli yakınmalara yol açıyorsa öncelikle germe egzersizleri ve takriben özel tabanlı ayakkabılar, tabanlıklar kullanılması önerilmektedir. İleri seviye durumlarda fizik tedavi uygulamalarını yoğunlaştırmak ve bazen alçı tedavisine başvurmak gerekebilir.

WhatsApp
Top