BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Zatürre, Tüberküloz (Verem) ve Bronşit Tanı ve Tedavisi

Zatürre

Zatürre yani bir diğer adıyla Pnömoni hem çocuk bireylerde ben de yetişkin bireylerde gelişebilen bir alt solunum yolu hastalığıdır. Akut ve kronik olarak gelişebilir ve sık rastlanan bununla beraber ciddi bir hastalıktır. Bazı durumlarda hafif seyreden zatürre rahatsızlığı komplikasyonların kendiliğinden kaybolmasıyla sonlanabilir ancak bazı durumlarda ciddi manada ağır ilerleyip tehlikeli enfeksiyonların oluşmasıyla da seyredebilir. Bu durumda uzman profesyoneller eşliğinde hastalığının tedavisine mutlaka başlanmalıdır.

Alt solunum yolunu etkileyen bakteriyel rahatsızlıklarda antibiyotik kullanımına başvurulabilir ancak burada antibiyotik kullanımının kontrollü gelişmesi gerektiğinden ötürü hastaya uygulanacak antibiyotik prosedürünün iyi bir şekilde belirlenmesi gerekir.

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Bakteriler, virüsler ve mantarlar üzerinden zatürre hastalığı gerçekleşebilir. Zatürre oluşumuyla birlikte ateşlenme, üşüme ve titreme gibi yakınmalar görülür. Eş zamanlı olarak bu rahatsızlığı kuru şekildeki öksürük, göğüs ağrısı, yan ağrısı gibi yakınmalar izler ve bunların sebebi akciğer zarındaki tahrişten kaynaklıdır. Öksürük ve nefes alıp verme ile balgam ve ağrıda artış gerçekleşir. İleri durumlarda nefes darlığı, vücutta morarmalar görülebilir.

Genel belirtiler arasında halsizlik, iştahsızlık, kırgınlık gibi şikayetler bulunmaktadır. Bazı nadir durumlarda kanlı balgam görülebilir.

Zatürre Tanı ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Hasta öyküsünün dinlenmesi ve fiziksel muayene ek olarak kan ve balgam tetkikleri, akciğer grafisi gibi testler yapılmaktadır. Sıcak ve nemli odada bulundurmak, sıvı ihtiyacını gidermek, serum, ağrı kesici ve ateş düşürücü takviyeler ve öksürük kesiciler ilk yapılacak tedavi seçenekleridir. Zatürre oluşumuna sebep olan mikroorganizmanın karakterine göre antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Özel durumu olan hastalar yatışla beraber hastanede iyileştirilmelidir.

Tüberküloz (Verem)

Tüberküloz (Verem) oldukça eski bir hastalık olmasına ve tedavisi bulunmasına rağmen hala ölüm nedenleri arasında gösterilmektedir. Tüberküloz akciğerlere yapışan ve bununla birlikte çok sayıda organa da yerleşebilen mikroorganizmaların oluşturduğu iltihabik bir hastalıktır.

Tüberküloz (Verem) Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Şehirleşmenin getirdikleri, yetersiz sağlık ve barınma koşulları, kalabalık alanlarda yaşamak gibi sosyo ekonomik problemlerin etkisi büyüktür. Tüberküloz belirtileri arasında hem fizyolojik hem psikolojik olarak yorgunluk, iştahsızlık ve buna bağlı zayıflama, göğüs ağrısı, kolayca terleme, şiddetli ve sürekli öksürükler, balgam veya bazı durumlarda iltihaplı balgam ve ateşlenme sayılabilir.

Tüberküloz (Verem) Tanı ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Hasta öyküsü ve fiziksel muayeneyi takriben akciğer grafisi ve balgam incelemesi ile tanı konulabilir. Günümüzde tüberküloz rahatsızlığının çözümü için çok sayıda ilaç bulunmuştur ve tüberküloz hastalığı tedavi sürecinde bu ilaçların kombinlenerek kullanıldığı görülmektedir. Aynı zamanda istirahat ve sağlıklı beslenme gibi faktörler ilaçlarla birlikte uygulanmaktadır.

Bronşit

Bronşit hastalığı büyük solunum yollarının parçası olan bronşlar üzerinde virüs, bakteri veya mantarlar sebebiyle meydana gelen iltihaplı bir hastalıktır. Solunum yolları virüslerinin yanı sıra asidik ve alkali maddeler sebebiyle de gerçekleşebilen akut bir hastalıktır.

Bronşit Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Burun ve boğazda enfeksiyon ile kendini hissettiren bronşit bazı durumlarda da üst solunum yollarında hiçbir belirti vermeden ortaya çıkabilir. Öksürükle başlar ve bu öksürük kuru ve tekrarlı bir şekilde gelişir. Öksürük ve iltihaplı balgam başlar ve bunu çoğunlukla ateşli durumlar, halsiz haller, kırgınlık ve yorgunluk hissiyatları takip eder. Göğüs ağrısı da bronşit ile beraber görülebilir. Tıkanıklık hissi ve hırıltılar olabilir.

Bronşit Tanı ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Fiziksel muayene ve hasta öyküsünün ardından akciğer grafisi ve kan tetkikleri istenebilir. Hastanın sıcak ve nemli bir odada olması, istirahat etmesi ve eğer durumu hafifse antibiyotik kullanmaması önerilir. Ancak hastanın durumuna göre ihtiyaç olduğu zaman antibiyotik kullanımına başlanmalıdır. Bunun yanında yüksek ateş görülen hastalarda ateş düşürücü, balgam problemi için öksürük kesici ve balgam söktürücü ilaçların kullanılması önerilmektedir.

WhatsApp
Top