BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Özofagoskopi

Özofagoskopi işlemi özofagus görüntülenmesidir. Halk arasında yemek borusunun içeriden görüntülenmesi olarak da bilinmektedir. Özofagoskopi işlemi ile yemek borusunun detaylı analizi ve anatomisinde incelemeler gerçekleştirilir.

Özofagoskopi Türleri Nelerdir?

İki çeşit Özofagoskopi işlemi mevcuttur. Bunlar fleksible yani esnek özofagoskopi ve rijid özofagoskopi olarak adlandırılmaktadır. Özofagoskopi işlemlerinin birbirinden farklı teknikleri ve uygulama alanları olabilir. Her ikisi de farklı avantajlar ve dezavantajlar barındırmaktadır. Bu konuda hangi işlemin uygulanacağı kararı hastanın durumu üzerinden doktor yönlendirmesiyle gerçekleştirilir.

Fleksible, Esnek Özofagoskopi Nedir?

Fleksible yani esnak özofagoskopi işlemi adı üzerinde uzun ve esnek bir cihaz ile gerçekleştirilir. Tüm içerden görüntüleme işlemlerinde olduğu gibi endoskop temelli kullanılan cihazlar kalem kalınlığında bir tüp ve ucundaki ışık kaynağı ile gerçekleştirilir. Elbette bu tüpün ucundaki kamera ile görüntüleme sağlanır ve bu görüntüler bir ekrana yansıtılır. Fleksible yani esnek özofagoskopi işleminde kullanılan endoskop temelli cihazlar hem özofagoskopi işleminde hem teşhis hem de tedavi uygulamaları için kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu tüp içindeki kanallar aracılığıyla cihazın ucuna takılabilecek çeşitli ek aletlerin kullanılması mümkündür. Bu ek aletler ile çeşitli yıkama ve biyopsi işlemleri gerçekleştirilebilir ve daha detaylı incelemeyi mümkün kılan veya tedavi aşamaları basit bir teknikle kolayca gerçekleştirilmiş olur. Fleksible yani esnek özofagoskopi işleminde endoskop temelli cihaz esnekliği sayesinde ağız yolu içerisinden içeriye gönderilerek yemek borusundan geçirilir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılmaktadır, hastanın durumuna göre genel anestezi tercih edilebilir.

Rijid Özofagoskopi Nedir?

Genel anestezi altında uygulanan rijid özofagoskopi işlemi yalnızca ağız üzerinden gerçekleştirilir ve kullanılan cihazlar esnek değildir. Rijid özofagoskopi işlemi de hem teşhis hem de tedavi uygulamaları için kullanılmakla birlikte, çoğunlukla yemek borusu içinde saptanmış yabancı cisimlerin dışarıya alınması için kullanılmaktadır. Aynı zamanda iyi veya kötü huylu çeşitli hastalıkların teşhis ve tedavi uygulamaları için de başvurulan bir yöntemdir.

Özofagoskopi Öncesi Süreç Nasıldır?

Hasta doktor arasındaki tüm bilgi alışverişi, hastalıklar ve kullanılan ilaçlar bakımından, sağlanmalı ve doktorun talep ettiği tüm ön tetkikler yapılmalıdır. Buna göre işlem belirlenmeli ve işleme uygun anestezi şartları oluşturularak hasta bilgilendirilmelidir. Özofagoskopi uygulaması öncesinde en az 8 saatlik süre boyunca yemek tüketimi ve sigara içimi durdurulmalıdır.

Fleksible, Esnek Özofagoskopi Uygulaması Ne İçerir?

Tüm tetkiklerin incelenmesi ve ön tedavini sürecinin tamamlanmasıyla başlar. İşlem sırasında kişinin boğazına sprey sıkılır veya anestezik ilaçlarla gargara yapması istenir. Ek ilaç ihtiyacı durumuna karşılık önlem olarak koluna damar yolu açılır. Süreç esnasında oksijen düzeyi, nabız gibi değerler sürekli olarak takip altında tutulur. Özofagoskopi işlemi sola yatar pozisyonda veya hafif oturur halde gerçekleştirilmektedir. Öncelikle endoskop temelli cihazın içeriye yollanması ve görüntüleme üzerinden teşhis çalışması başlatılır. İhtiyaç duyulursa ek aletlerin cihaz ucuna takılmasıyla biyopsi gibi işlemler gerçekleştirilir. Yapılan işleme göre 10 dakikadan 45 dakikaya kadar işlem sürebilir.

Rijid Özofagoskopi Uygulaması Nasıldır?

 İşlem öncesi hazırlıklar ve ön muayene bitirildiğinde süreç başlar. Oksijen düzeyi, nabız, tansiyon gibi değerler sürekli kontrol altında tutulur ve kullanılacak ilaçlar için damar yolu açılır. Anestezi ekibinin hastaya özel olarak belirlediği anestezi uygulaması gerçekleştirilir. Özofagoskopi işlemiyle ağızdan yemek borusuna ulaşılır ve hem teşhis hem de tedavi uygulamaları gerçekleştirilir. Rijid özofagoskopi işleminde daha ciddi operasyonlar yapılabilmektedir. İşlem uygulanan prosedüre göre 1-2 saat civarında sürebilir.

Özofagoskopi Sonrası

Anestezi süreçleri içerdiği için özofagoskopi yaptıracak hastaların mutlaka yanında refakatçi olmalıdır çünkü işlemden sonra hastanede bir süre istirahat işlemi olacaktır. Özofagoskopi işleminden sonra 2-6 saat arası yemek yememeniz önerilmektedir. Hasta kendine geldikten sonra doktorla görüşerek nasıl hissettiğini aktaracak ve yakınmalarından bahsedecektir. Doktor yönlendirmesiyle kontrol amaçlı bazı tetkikler yapılabilir ancak emin olunduktan sonra hasta taburcu edilir.

WhatsApp
Top