BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Sigara Bırakma Danışmanlığı

Sigara tiryakiliği ne yazık ki oldukça yaygın olmakla birlikte sağlık açısından sayısız zarara sahip bir durumdur ve sigara bırakma danışmanlığı bu noktada sigarayı bırakmanıza yardımcı olur. Sigara veya tütün tüketen insanların sigara ve türevi maddelere bağımlı hale gelmesi, bunu günlük hayatlarının içine tamamen entegre etmeleri ve bazı faaliyetleri sigarasız yapmamaya başlamaları onlar için tehlikeli durumlar oluşturmaktadır.

Üstelik sigarayı bu kadar hayatın içine aldıktan sonra da gerek fizyolojik gerek psikolojik etkileri dolayısıyla bırakma kararı olmak güçleşmektedir. Ancak sigara tüketimine devam edildiği her gün kişinin aldığı zarar katlanarak artmaya devam etmektedir.

Tam da bu noktada, sigarayı kendi isteğiniz doğrultusunda bırakmak için harekete geçmiş ancak başarılı olamamışsanız, profesyonel uzmanlarca destek almanız ve klinikler eşliğinde sigara bırakma danışmanlığı almanız önerilmektedir. Çünkü sigarayı azaltmak, arada bir içmek veya sigara alternatifi birtakım ürünleri temin edip kullanmak sigarayı bırakmak demek değildir ve bu hala sağlığınıza zarar verdiğiniz anlamını taşımaktadır. Bunun içinde doktor kontrolünde sigara bırakma danışmanlığına başvurmanız gerekmektedir.

Sigara Bırakma Danışmanlığı Süreci Nasıl İşler?

Sigara bırakma danışmanlığı alanında profesyonel uzmanlar öykünüzü dinler, ihtiyaç duyarsa gerekli tetkik ve muayeneleri gerçekleştirir ve bağımlılık tipinizi ortaya çıkarır. Bu da sigara bırakma danışmanlığının ilk adımıdır, ardından bu analizler ışığında tedavi prosedürünün nasıl olacağına karar verilir ve sigara bırakma danışmanlığında sigaradan kurtulma süreciniz başlamış olur.

Sigara bırakma danışmanlığında kişinin hem fizyolojik hem de psikolojik etmenleri göz önüne alınarak kişiye özel tedavi senaryosu hazırlanmalıdır. Burada davranışsal, bilişsel, motivasyonel çok sayıda yöntem olduğu gibi, medikal ilaç desteğiyle de sigara bırakma danışmanlığı sürdürülebilir. Bazı hastalarda sigaranın onun vücuduna verdiği zararın açıklanması, yaşadığı birtakım komplikasyonların sigara neticesinde geliştiğinin ona gösterilmesi yeterli olmaktadır.

Sigara bırakma danışmanlığı kapsamında sigara ve size yaşatabilecekleri konusunda bilinçlendirilmeniz, farkındalık sağlanması amaçlanır. Bazı hastalarda bu bilinçlenme süreci sigara bırakma motivasyonu konusunda yeterli olmaktayken, bazı hastaların ileri seviye tedavi süreçlerine dahil olmaları gerekmektedir. İlaç uygulamalarına ek olarak psikolojik destek ihtiyacı da gündeme gelebilir. İlaç uygulamaları olarak nikotin yerine koyma tedavisi ve ilaçları uygulanabilir ancak bu ilaçların gramajı ve sıklığı doktor kontrolündeki yönlendirmeyle verilmelidir. Kişinin kendi başına bu tip ilaçlar kullanması daha kötü senaryoların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Sigara bırakma danışmanlığı kapsamında başladığınız sigara bırakma sürecinde, bırakma anından sonra ortaya çıkan durumların sizi en az zararla etkilemesi için uğraşılır. Bu süreç 1 yıla kadar uzayabilir.

Nikotin Yerine Koyma Tedavisi ve İlaç Tedavisinde Doktor Kontrolü

Sigara tiryakiliğinde önemli maddelerden biri olan nikotin, bağımlılık yapan ve vücudun yoksunluk çektiği bir maddeye dönüşebilir. Dolayısıyla sigara bırakma danışmanlığı kapsamında bazı hastalara nikotin yerine koyma tedavisi uygulanır. Nikotin tedavisi uygulanırken sigara içilmemesi gerekir ve zamanla alınan nikotin azalarak sonlandırılır. Bunun için nikotin sakızı, nikotin bandı, nikotin burun spreyi, nikotin spreyi gibi ürünler kullanılabilmektedir. Bu ürünlerin belli dozlarda ve zamanlarda tüketilmesi gerekir ve bazılarının yan etki yaratabilecek kombinasyonlara sokulmaması gerekir. Dolayısıyla bu ilaçları kullanırken doktorunuzun önerdiği ölçüde ve şekilde tüketmeli, tüketmemeniz salık verilen ürünlerden ise uzak durmalısınız.

Sigara bırakma danışmanlığı kapsamında çok sayıda ilaç tedavisi de mevcuttur ancak bu ilaçların mutlaka doktor kontrolünde alınması ve reçeteli olması gerekmektedir. Günümüzde kolay ulaşılabilen birtakım ilaç uygulamaları vardır ancak bunlar doğru kullanılmadığı ve doğru yaşam tarzı belirlenmediği sürece sizin hayatınıza daha çok zarar verebilir ve doğru adımlar atılmadığından motivasyon kaybına da yol açabilir.

WhatsApp
Top