BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Bronşektazi

Bronşektazi hastalığı akciğerdeki bronşlarda yani hava yollarında yaşanan problemlerin, bronşları genişletmesiyle ortaya çıkmaktadır. Akciğerdeki bronşların hasar görmesi iltihap gibi sebeplerden kaynaklı olarak gerçekleşebilir ve bu durum bronşlarda geri dönüşü olmayan bir genişlemeye neden olmaktadır.

Bronşektazi Nedenleri Nelerdir?

Kızamık ve boğmaca gibi hastalıkların bronşektaziye etkisi vardır. Bu hastalıklar genellikle çocuk yaşta geçirilir ve bu sebeple bu hastalıkları yaşamış çocukların gerekli kontrollere alınması gerekmektedir. Çeşitli enfeksiyonlar, verem, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, doğuştan gelen bronş bozuklukları ve kistik fibrozis bronşektazi oluşumunda etkili olan hastalıklardır.

Bronşektazi yalnızca hastalık temelli gerçekleşmez, bazı durumlar dış faktörlerin de buna etkisi olabilir. Nefes borusuna kaçan yabancı maddeler, hava yollarının tahribata uğramasına neden olabilir. Bu maddeler yiyeceklerden tutun da küçük araçlara kadar oral yollardan yanlışlıkla da olsa nefes borusuna kaçacak maddeler olabilir. Son olarak bronşektazi, bazı iyi huylu tümörlerden kaynaklı da ortaya çıkabilir.

Bronşektazi Belirtileri Nelerdir?

Bronşektazi rahatsızlığı akciğerlerdeki hava yolunda gerçekleştiğinden ötürü çeşitli yakınmalara sebebiyet verebilir. Ancak bu yakınmalar kişinin günlük yaşamında fark edilmeyebilir veya fark edilse bile farklı rahatsızlıklara yorulabilir. Dolayısıyla bronşektazinin çok net belirtileri olduğunu söylenememektedir.

Bronşektazinin akciğerlerde gerçekleşen bir hastalık olması nedeniyle hastalara öksürük ve balgam yaşatması en sık karşılaşılan belirtileri arasındadır. Daha önemlisiyle solunum yollarında sürekli olarak enfeksiyon problemi yaşamaktır. Kişi eğer sık sık hastalanıp enfeksiyon problemiyle karşı karşıya kalıyorsa özellikle bronşektazi konusunda doktoruna görünmelidir. Bronşektazi ayrıca halsizlik, kilo kaybı, nefeste darlık, ağız kokusu ve çocukların gelişiminde gerilik gibi problemler oluşturabilir.

Bronşektazi Tanı Uygulamaları Nelerdir?

Bronşektazi tanıları çoğunluklar yukarıdaki yakınmalardan kaynaklı olarak gerçekleşir.Kişi bronşektazi hastalığını aklımıza getirmese dahi, soğuk algınlığı sandığı durumlar uzman doktorlarca bronşektazi ihtimalini doğurabilir. Dolayısıyla en ufak hastalığın bile ihmal edilmemesi, özellikle tekrarlayan durumların incelenmesi oldukça önemlidir. Tekrarlayan enfeksiyonlu hastalıklar ve balgam çıkarımı mevcutsa, doktor akciğer grafili isteyebilir ve bu tetkik ile kişinin bronşektazi olup olmadığını anlamak mümkün olacaktır. Daha detaylı çözümler için yüksek çözünürlüklü tomografilere başvurulabilir ve hastalığın boyutuna göre doktor bronkoskopi talebinde bulunabilir.

Bronşektazi Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Bronşektazi akciüerlerdeki hava yollarında geliştiğinden ötürü, kişinin hastalıklara karşı oldukça hassas durumda olmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla kişi daha çabuk hasta olur, özellikle enfeksiyonlu rahatsızlıklara daha kolay yakalanır. Bu sebepten ötürü bronşektazi tedavisinde, hava yollarının eski sağlığına kavuşabilmesi için antibiyotik uygulamaları yapılmaktadır. Ayrıca nefes açıcı medikal uygulamalar da destekleyici olarak kullanılabilir.

Bronşektazi tedavisinde bir diğer çözümse çeşitli enfeksiyon ve tahribatlarla dolmuş olan bronşların boşaltılmasıdır. Genelde hastalarda özellikle sabahları balgam atımı gerçekleşir, bunun sebebi de vücudun bu doluluğu temizlemeye çalışmasıdır. Drenaj yöntemleriyle bu balgamın boşaltımı sağlanarak bronşların rahatlatılması sağlanır ve temizlenen hava yolları potansiyeline yakın çalışarak sağlıklı bir ortam oluşturur.

Bronşektazi hastalarının rahatlatılması, hayat kalitelerini düşüren durumların yok edilmesi ve hastalığın duraklatılması adına solunum terapisi uygulamaları yapılabilir. Bu uygulamalarla birlikte de hastaların hava yolları kaybolan aktivitelerini tekrar yerine getirebilir ve sağlıklı bir çalışma ritmi kazanabilirler.

Bu çözümler üzerine iyileşme olmazsa ve hasta öncül tedavi uygulamalarına yanıt vermezse cerrahi uygulamalara başvurulmaktadır. Özellikle iki ciğerin birden ileri seviye problem yaşadığı durumlarda akciğer nakli yapılması önerilebilir.

Akciğer nakli büyük bir cerrahi operasyon olduğu için bu son çare olmalıdır. Medikal uygulamaların hiçbir şekilde yanıt vermediği, hayat kalitesinin ciddi oranda düştü, balgamın kanlı bir şekilde geldiği durumlar ve akciğerin derinlerinde oluşmuş enfeksiyonlar akciğer naklini gerektirebilir. Günümüzde akciğer cerrahi operasyonları açık ve kapalı olarak uygulanabilmektedir.

WhatsApp
Top