BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Şizofreni

Şizofreni bireylerin gerçeklik algısını kaybettiği ciddi bir zihinsel rahatsızlıktır. Şizofreni halüsinasyonlara, sanrılara ve kişinin günlük yaşamını aksatan düzensiz düşünce ve davranışlara yol açabilir.  Şizofreni genellikle geç ergenlik veya erken erişkinlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Sanrılar, halüsinasyonlar ve diğer bilişsel zorluklar ile karakterize edilen şizofreni genellikle ömür boyu süren bir mücadeledir.

Şizofreni hastaları yaşam boyu tedaviye ihtiyaç duyar. Erken teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması ciddi komplikasyonlar gelişmeden semptomların kontrol altına alınmasında ve kişinin günlük yaşamına adapte olabilmesinde oldukça önemlidir.

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni belirtileri genellikle 16 ila 30 yaşları arasında başlamakta ve çoğu zaman erkeklerde kadınlara kıyasla daha genç yaşta görülmektedir. Erkeklerde şizofreni semptomları tipik olarak 20'li yaşların başlarında, kadınlarda ise 20'li yaşların sonlarında başlar. Çocuklarda ve 45 yaşından sonra şizofreni oldukça nadiren ortaya çıkmaktadır.

Şizofreninin psikotik belirtileri arasında halüsinasyonlar, sanrılar ve düşünceleri organize etmede türlü sorunlar sayılabilir. Birey zarar gördüğünü veya taciz edildiğini düşünebilir ve çevresindeki söz ve davranışları böyle bir durum gerçekmiş gibi yorumlayabilir. Benzer şekilde olağanüstü bir yeteneği veya şöhreti olduğunu düşünebilir ve insanların kendisine aşık olduğuna inanabilir. Sanrılar şizofreni hastalarının çoğunda görülmektedir.

Şizofren kişi mutsuz ve depresyonda görülebilir, karar verme ve uygulama süreçlerinde aksamalar yaşayabilir. Şizofreni semptomları zaman içinde şeklini ve şiddetini değiştirebilir, semptomlar kimi zaman kötüleşebilir kimi zaman ise remisyon dönemine girebilir. Bazı belirtiler ise her zaman mevcut kalabilir.

Şizofreni Görülme Nedenleri Nelerdir?

Şizofreniye tam olarak neyin neden olduğu bilinmemektedir ancak genlerin, beyin kimyasının ve çevrenin bir kombinasyonunun gelişimine katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. Dopamin ve glutamat adı verilen doğal olarak oluşan bazı beyin kimyasallarıyla ilgili sorunlar şizofreniye katkıda bulunabilir. Nörogörüntüleme çalışmaları, şizofreni hastalarının beyin yapısında ve merkezi sinir sisteminde farklılıklar olduğunu göstermektedir.

Şizofreni Tedavisi

Şizofreni tedavisi hastaların çoğunun son derece üretken ve faydalı bir hayat sürmelerine yardımcı olabilir. Diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi tedavi sonucunda bazı hastalar son derece iyi performans gösterirken bazı hastalar ise destek ve yardıma ihtiyaç duymaktadır.

Şizofreninin kesin tedavisi olmasa da semptomları geçmişe kıyasla günümüzde çok daha kontrol edilebilir durumdadır ve erken teşhisi tedavi sonuçlarının daha iyi olmasına yardımcı olacaktır. Çoğu şizofreni hastası için tedavilerinin önemli bir parçası ilaçlardır ancak diğer alanlarda da destek almaları oldukça önemlidir. Terapi ve rehabilitasyon insanların semptomlarıyla başa çıkmalarına ve yaşamlarını yeniden kurmalarına yardımcı olabilir.

Mevcut tedaviler rahatsızlığın semptomlarının büyük bir kısmını hafifletebilir ancak şizofreni hastalarının çoğu yaşadıkları sürece bazı kalıcı semptomlarla başa çıkmak zorundadır. Hangi ilaç tedavisinin en iyi sonuç verdiğini görmek için kişinin farklı ilaçlar denemesi gerekebilir. Doktor önerdiği sürece birey ilacını aksatmamalı ve değiştirmemelidir. Ek tedaviler kişinin hastalığı ile başa çıkmasına yardımcı olacaktır. Şizofreni tedavisi tipik olarak hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmaya odaklanır.

Şizofreni hastalarının intihar riski yüksek olduğunu belirtmek önemlidir. Şizofreni hastalarının yüzde 5 ila 6'sı intihar nedeniyle hayatlarını kaybetmektedir ve yüzde 20'si en az bir kez intihar girişiminde bulunmaktadır. Bu nedenle tedavi planının her açıdan aksatılmadan uygulanması intihar riskini en aza indirmek için özellikle önemlidir.

Aile Eğitimi

Şizofreni hastaları genellikle hastaneden ailelerinin bakımına taburcu edilirler, bu nedenle aile üyelerinin hastalıkla ilişkili zorlukları anlamaları çok önemlidir. Hasta yakınları terapist yardımıyla kriz dönemlerini en hafif şekilde atlatmak için bir başa çıkma stratejisi ve problem çözme becerisine sahip olabilir ve böyle durumların nüksetme şansını en aza indirmenin yollarını öğrenebilirler. Bu şekilde aile üyeleri sevdiklerinin ilaçlarını düzenli kullanmasını ve tedaviye bağlı kalmasını sağlamaya yardımcı olacak, günlük yaşamlarına adapte olmalarını kolaylaştıracaktır.

WhatsApp
Top