BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Madde Bağımlılığı

Madde bağımlılığı çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilen bir maddenin kullanım şeklini tanımlamak için kullanılan tıbbi terimdir. Genellikle yasadışı uyuşturucuların kullanımı ile ilişkilidir ancak alkol, reçeteli veya reçetesiz ilaçlar, kafein, nikotin ya da uçucu maddeler (benzin, tutkal, boya vb.) gibi maddeler de madde bağımlılığına neden olabilir.

Madde bağımlılığı tedavisi mümkün bir hastalıktır, bireyin tedavi sonucu bağımlılıklarından kurtulması ve sağlıksız davranışlarını değiştirmesi mümkündür. Bu nedenle kişi içinde bulunduğu durum ona zarar verdiğinde yardım alması gerektiğini kabul etmeli, ertelememelidir.

Madde Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Hem yasal hem de yasadışı bağımlılık yapıcı maddeler bedenin ve zihnin çalışma şeklini değiştirebilecek kimyasallara sahiptir. İlk anda bireye keyif verebilir, stresini hafifletebilir ya da hayatındaki problemlerden kaçınmasına yardımcı olabilir.

Kişi maddeye ilk başladığında ne kadar kullanacağını kontrol edebileceğini düşünebilir. Ancak zamanla aynı duyguyu veya etkiyi elde etmek için ilacın daha fazlasına ihtiyaç duyabilir.

Madde bağımlılığı ile ilgili bireyin bir sorunu olabileceğini gösteren semptomlar arasında madde kullanmayı bıraktığında ortaya çıkan yoksunluk belirtileri, arkadaş çevresinden uzaklaşma, bağımlılığının neden olduğu fiziksel, psikolojik ya da sosyal sorunların farkında olunsa bile maddeden vazgeçememek, uyku bozuklukları ve ruh halinde dalgalanmalar sayılabilir.

Alkol

Alkol tüketimi herkesi farklı etkilemektedir. Ancak fazla miktarda ve sık kullanımı kişinin sağlığını olumsuz etkileyebilir, yaralanma veya kaza görülme ihtimalinde artışa neden olabilir. Aşırı alkol tüketimi ayrıca karaciğer ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir veya daha ciddi bir bağımlılığa yol açabilir.

Reçeteli ve Reçetesiz İlaçlar

Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar da yasadışı uyuşturucular kadar tehlikeli olabilir ve madde bağımlılığına neden olabilir. Bir başkası için reçete edilen ilaçları kullanmak, ilacı kullanırken ekstra dozlar almak ya da ortada tıbbi bir neden yokken ilaç kullanmak ilaç bağımlılığının nedenleri arasında sayılabilir.

Uyuşturucu

Uyuşturucu bağımlılığı sosyal bir ortamda eğlence amaçlı kullanımı ile başlayabilir ve kullanım gittikçe sıklaşarak bağımlılık haline gelebilir. Bağımlılık riski kişinin özel durumuna, ne kadar sık kullandığını ve uyuşturucunun türüne göre değişiklik gösterecektir.

Zaman geçtikçe iyi hissetmek için birey daha fazla miktarda uyuşturucuya ihtiyaç duyabilir. Madde bağımlılığı arttıkça bırakılması zorlaşacaktır. Uyuşturucu kullanımın bırakılması girişimleri şiddetli isteklere ve bireyin fiziksel olarak yoksunluk çekmesine neden olabilir.

Sigara ve Diğer Tütün Ürünleri

Tütün ürünleri de nikotin adı verilen, bireye zevk ve enerji veren bir kimyasala sahiptir. Etkisi hızlı bir şekilde kaybolabilir ve kişinin daha fazlasını istemesine neden olabilir.

Madde Bağımlılığı Nasıl Teşhis Edilir?

Madde bağımlılığını genellikle psikiyatrist, aile hekimi ya da ruh sağlığı uzmanları teşhis etmektedir. Semptomlar genellikle kullanılan maddeye, kullanım sıklığına ve kullanıldığı son tarihten bugüne kadar geçen süreye bağlıdır. Semptomlar arasında halsizlik, gözlerde kızarıklık, hijyen konusunda endişe duymama, kalp atış hızında ya da kan basıncında beklenmeyen anormallikler ya de depresyon, anksiyete, kilo kaybı ve uyku problemleri sayılabilir.

Madde Bağımlılığı Tedavisi

Madde bağımlılığı bireyin tüm yaşamını etkisi altına alan ve göz ardı edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Kişinin kendisine ve çevresindeki insanlara zarar verebilir, maddi açıdan zorluklara neden olabilir. Özellikle uyuşturucu bağımlılığı hayatı tehdit edici ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kişinin madde kullanımının bir sorun haline geldiğinin fark etmesi ve iyileşmek istemesi tedavi olabilmesi için atabileceği ilk ve en önemli adımdır. Madde bağımlılığı bir hastalıktır ve kişinin tek başına bu durumun üstesinden gelmesi çoğu zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle bu durumu arkadaşları, ailesi ya da sağlık uzmanları ile paylaşması ve yardım istemesi oldukça önemlidir. Madde bağımlılığı teşhisi konulduğunda doktor birey için en iyi tedavi yöntemini planlayacaktır.

Top