BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocukluk ve gençlik yıllarında sıklıkla görülen bir sorundur ve yetişkinlik döneminde de devam edebilmektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip çocuklar dürtülerini kontrol edemezler ve bu davranışları okul ve ev hayatlarına müdahale edebilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu kız çocuklarına kıyasla erkek çocuklarında daha yaygındır. Genellikle çocuğun dikkatini vermesinin gerekli olduğu ilk zaman olan ilkokul yıllarında farkına varılır. Bu koşula sahip olan yetişkinler ise zamanı yönetmek, organize olmak ya da hedefler belirlemek gibi durumlarda zorlanabilirler. Bunun yanında ilişkilerini sürdürmede zorluk yaşayabilirler ya da benlik saygılarında problem yaşayabilirler.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan birçok insanın doğru planlanmış bir tedavi planı ile başarılı ve mutlu bir hayat yaşaması mümkündür. Ancak semptomlara dikkat edilmesi ve doktor kontrollerinin aksatılmaması oldukça önemlidir. Bazı durumlarda önceden etkili olan ilaç ya da terapiler eski işlevlerini yerine getirmeyebilir, tedavi planının değiştirilmesi gerekebilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu semptomlarının erken yetişkinlikte iyileşmesi mümkündür, bu durumda doktor tedaviyi durdurabilir.

Çocuklarda ve Gençlerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun genel belirtileri arasında dikkat dağınıklığı, günlük yerine getirmesi gereken sorumlulukları aksatma, odaklanma sorunu, genellikle otururken yerinde duramama, sessiz oyun oynayama, dikkatsiz hatalar yapma, her zaman hareket halinde olma ve aşırı konuşma sayılabilir. 

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun yetişkinlerde teşhis edilmesi daha zordur. Gelişimsel bir bozukluk olduğundan çocukluk döneminde ortaya çıkmadan yetişkinlik döneminde görülmeyeceğine inanılmaktadır. Ancak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu semptomlarının genellikle çocukluktan başlayarak yetişkinliğe kadar devam ettiği bilinmektedir. Bu süreçte çocukların depresyon veya disleksi gibi herhangi bir ek problemi veya durumu varsa bu durum da yetişkinliğe dek devam edebilmektedir.

Yetişkinlerde görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun genel belirtileri arasında dikkat eksikliği, öncekileri tamamlamadan sürekli başka bir işe başlamak, zayıf organizasyon becerisi, odaklanma sorunu, öncelik verememe, unutkanlık, huzursuz hissetme, stresle baş edememe, ani ruh hali değişiklikleri, aşırı sabırsızlık, kendinin ve başklarının yaşamına saygı duymadan yapılan faaliyetlerde risk alma sayılabilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Ne Gibi Sorunlara Yol Açabilir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu her zaman olmasa da başka durumlara ve sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. İçinde bulunduğu durum çocuğun çoğu zaman endişelenmesine ve gergin olmasına hatta bunun yanında hızlı kalp atışı, terleme ve baş dönmesi gibi fiziksel semptomlara neden olabilir.

Karşı gelme bozukluğu da görülebilmektedir. Bu durum özellikle ebeveynler ve öğretmenler gibi otorite figürlerine karşı çocuğun olumsuz ve yıkıcı davranışlarla bulunması şeklinde tanımlanmaktadır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip kişilerde çalma, kavga etme ya da insanlara veya hayvanlara zarar verme gibi antisosyal davranışlara eğilim görülme ihtimali daha fazladır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ayrıca depresyon, uyku bozuklukları, tikler, disleksi ya da epilepsi gibi sağlık sorunlarını da tetikleyebilmektedir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun birçok semptomu ilaç ve terapiler ile yönetilebilir. İlaçlar bireyin hiperaktif ve dürtüsel davranışları kontrol etmeye ve dikkat süresini artırmaya yardımcı olacaktır.

Terapiler ise davranış iyileştirmeye odaklanmaktadır. Psikoterapi dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip olan bir kişinin duygularını ve hayal kırıklıklarını ele almanın daha iyi yollarını öğrenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca benlik saygısını artırmaya da yardımcı olabilir. Psikoterapi ayrıca aile üyelerinin çocuklarını daha iyi anlamalarına da yardımcı olacaktır.

Top