BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Tiroid Hastalıkları (Guatr Tiroid Nodülleri ve Diğer Hastalıklar)

Tiroid bezi ortalama 5 santimetre boyutunda bulunan iki lobdan meydana gelen yaklaşık 25 gram ağırlığa sahip endokrin olarak adlandırılan bir organdır, boyun bölgesinde yer alır ve çeşitli fonksiyonlarla vücudumuza işlevsellik kazandırır, ancak bazı hastalıklar neticesinde tiroid bezinde problemler meydana gelebilir. Bunlar da tiroid bezi hastalıkları olarak isimlendirilmektedir ve her birinin farklı gelişim süreçleri, teşhis ve tedavi uygulamaları mevcuttur.

Tiroid Bezinin İşlevleri Nelerdir?

Tiroid bezi işlevleri vücut için kritik görevleri de içermektedir. Beyinden aldığı emirler neticesinde tiroid bezi tiroid hormonlarını salgılamaktadır ve bu tiroid hormonları ile vücudumuzdaki çok sayıda aktivite gerçekleştirilir. Bunların başlıcaları, büyüme gelişme süreçlerinde kullanılmaları, uyku döngüsü, kalp fonksiyonları ve çok sayıda metabolizma faaliyetinde yer alması olarak sıralanabilir.

Tiroid Hastalıklarının Görülme Nedenleri Nelerdir?

Tiroid bezi hastalıkları tiroid bezinin az çalışması veya çok çalışması gibi problemler üzerinden meydana gelebilir. Bu tip en sık rastlanan tiroid bezi hastalıklarını göstermektedir ancak bundan bağımsız olarak Guatr, nodüller ve tiroid bezi kanseri gibi farklı tipte hastalıklar da görülebilir.

Tiroid bezinin fazla çalıştığı hastalık olan hipertiroidi kendisini aşırı terleme, sıcak ortamlara tahammül edememe, çarpıntı, anksiyete kaygı problemleri ve yükselen iştahla gösterir. Tiroid bezinin tam tersi şekilde düşük seviyede çalıştığı hastalık olan hipotiroidi ise yorgunluk, halsizlik, aşırı uyku hali, dikkat ve konsantre problemleri, kolay kilo alabilme ve kadın hastalarda adet düzensizlikleri gibi yakınmalar üzerinden kendini göstermektedir.

Tiroid bezinde nodüller de meydana gelebilir. Bu tiroid bezi nodülleri kendini bazı durumlarda hiç belli etmeyebilir ancak hem hipertiroidi hem de hipotiroidi benzeri yakınmalar göstermesi de mümkündür.

Tiroid Hastalıkları Nelerdir?

Tiroid bezi işlev itibariyle vücudumuzun önemli parçalarından biridir ve çok sayıda rahatsızlıkla mücadele etmek zorunda kalabilir. Bu hastalıklar birbirinden farklı gelişim nedenleri ve belirti gösterebilir. Aynı şekilde birbirinden farklı teşhis ve tedavi süreçlerine de sahip olabilirler. Guatr, Hashimato Tiroidi, Hipertiroidi, Hipotiroidi, Tiroid Nodülleri ve Tiroid Kanseri bu hastalıklar arasındadır.

Guatr Nedir?

Tiroid bezinin büyümesi rahatsızlığı guatr olarak isimlendirilmiştir. Guatr hastalığının temelinde çoğunlukla vücuttaki iyot eksikliği yatmaktadır. Guatr hastalığının oluşumunda tiroid bezinin büyümesi nodüllü veya nodülsüz olarak gerçekleşebilir. Tiroid bezi işlevlerini yerine getirdiği sürece ve çevresindeki organlara zarar verecek boyutlara ulaşmadığı takdirde guatr tehlike yaratmaz ancak bu tip durumların tam tersi de gelişebilir ve bu sebeple takibi önemlidir.

Hashimoto tiroid hastalığı gibi iltihaplı tiroid hastalıkları, graves hastalığı, tiroid bezinde nodüller, kistler, hamilelik, ailede nodül geçmişi bulunan bireyler ve tiroid kanseri guatr nedenleri arasındadır.

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Boyunda şişlikler, yutkunma problemleri, nefes alma problemleri ve öksürme gibi belirtilerle kendini gösterir. Fiziksel muayeneyi takiben çeşitli kan tetkikleri ve tiroid otoantikorlarının incelemesi gerçekleştirir. Nodüllü bir oluşum söz konusu ise tiroid sintigrafisi ve ultrasonografi yöntemlerinden faydalanılır. Nodüllerin görüntüsü şüphe yaratıyorsa iğne biyopsisi ile detaylı inceleme gerçekleştirilir.

Guatr tedavisi öncelikle hastanın takip altında tutulmasını gerektirir. Yaşanan guatr tipine ve şiddetine göre özellikle iyot tedavisi fayda sağlayabilir. İyot tedavisine ek olarak radyoaktif iyot tedavisi ve cerrahi operasyon da yapılabilir. Aynı şekilde medikal ilaç uygulamaları da mevcuttur.

Tiroid Nodülleri Nedir?

Tiroid dokusunda meydana gelen anormal yumru ve kitleler olarak özetlemektedir. Guatr başta olmak üzere çok sayıda hastalığa yol açabilir. Guatr nodüllerinin iyot eksikliğinden meydana geldiği bilinmektedir. Tıpkı guatr gibi boyunda dolgunluk ve şişlik, ağrı, rahatsızlık, ses ve nefes problemleri ile kendini gösterir. Teşhis yöntemleri guatr ile benzerlik göstermektedir.

WhatsApp
Top