BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Mide ve Bağırsak Hastalıkları

Mide ve bağırsak özellikle sindirim sistemi üzerinden değerlendirildiği zaman oldukça fazla işleve sahip iki organdır ve çeşitli hastalıklar sebebiyle zarar görebilirler. Mide ve bağırsak hastalıkları olarak adlandırılan bu hastalıklar başta sindirim sistemi olmak üzere çok sayıda sistem üzerinde zarar bırakabilir. Dolayısıyla mide ve bağırsaklar ve yaşanabilecek hastalık durumları hakkında bilinçli hareket etmek oldukça önemlidir.

Mide Nedir?

Sindirim sisteminin parçalarından biri olan mide, ağızda çiğneme ile beraber yutulan besinlerin öğütüldüğü ve sindirim için uygun hale getirildiği organımızdır. Burada emilim süreci için işlenen gıdalar ince bağırsağa yollanır ve sindirim süreci bu şekilde devam eder.

Mide Hastalıkları Nelerdir?

Çok sayıda mide hastalığı bulunmakla birlikte bunların başında reflü hastalığının geldiğini söylemek yanlış olmaz. Çünkü görülme sıklığı bakımından oldukça karşılaşılan bir problem haline gelmiştir. Aynı şekilde gastrit hastalığı da reflü kadar sık görülen mide hastalıklardan biridir. Ayrıca mide ülseri ve mide kanseri gibi daha ileri seviye mide hastalıkları da görülmektedir.

Mide Hastalıklarının Tanı ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Her hastalık grubunda olduğu gibi mide hastalıklarında da uygulanacak tedavi süreçleri başarılı bir tanı sürecinden sonra başlamalıdır. Hasta öyküsü ve fiziksel muayene ile tanı işlemleri başlasa bile net tanı uygulaması için endoskopi gibi yöntemlere başvurulmaktadır. Endoskopi içeriden görüntüleme ve hatta ihtiyaca göre müdahale imkanı verdiği için başarılı tanı uygulamalarında boş roldedir.

Tanı uygulamalarının ardından yaşanan hastalığa göre tedavi süreçleri başlatılmaktadır. Mide hastalıklarında başta beslenme tarzı ve stresten kaçınmak olmak üzere hayat tarzındaki değişikliklerin yeri büyüktür.

Reflü şikayeti olan hastalarda medikal ilaç uygulamaları dışında hayat tarzındaki değişikliklere gidilmelidir. Beslenme alışkanlıkları, uyku öncesi yememek ve uyku pozisyonu gibi çok sayıda konu önemlidir.

Mide ülseri söz konusu olan kişilerde ilaç kullanımları, stres veya bakteriler neden olarak gösterilebilir. Bu nedenler üzerinden antibiyotik ilaç desteği, aç karna ilaç içmemek ve mideyi korumak gibi hayat tarzı değişiklikleri, stres kökenli ise mide koruyucu ve psikolojik destek ile tedavi süreci yönetilmelidir.

Reflü ve mide ülseri için geçerli olan problemler gastrit için de geçerlidir. Üşümek, ağrı kesici ilaçlar, alkol ve beslenme alışkanlığı bozuklukları neden olarak gösterilebilir. Mide koruyucu, antiasit ilaç yardımı ile hayat tarzı değişiklikleri tedavi sürecinde etkindir.

Bağırsak Nedir ve Bağırsak Hastalıkları Nelerdir?

Bağırsaklar sindirim sisteminde emilim süreci dahil olmak üzere çok sayıda aktivitenin gerçekleştiği organlar grubudur. Bağırsaklar ile alakalı kronik kabızlık ve diyare, sinirsel kolit yani irritabl bağırsak sendromu, emilim bozuklukları, inflamatuar bağırsak hastalıkları yani ülseratif kolit ve crohn hastalığı, kolon tümörleri ve polipleri, paraziter hastalıklar, bağırsak kanaması, huzursuz bağırsak sendromu ve hassas bağırsak sendromu gibi çok sayıda hastalık bulunmaktadır.

Bağırsak Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Kabızlık ve ishal, şişkinlik hissiyatı, mide bölgesinde ağrılı yakınmalar, bulantı ve kusma süreçleri, kanamalar, ateş ve üşüme, kramplar ve baş ağrısı gibi belirtiler kişiye bağırsak hastalıklarıyla mücadele ettiğini kişiye gösteriyor olabilir.

Bağırsak Hastalıkları Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Crohn ve ülseratif kolit hastalıkları iltihap temelli olduklarından iltihabın medikal ilaç uygulamalarıyla kurutulması ile cerrahi süreçlere başlanmaktadır. Emilim bozukluklarından kurtulmak adına gluten içeren gıdaların tüketilmemesi önerilmektedir. Huzursuz bağırsak sendromunda antispazmodik ilaçlar kullanılır. Krampların azaltılması için trisiklik antidepresan ilaçları, kabızlık için müshil, ishal için bağırsak kaslarının kasılmasını yavaşlatan ilaçlar kullanılabilir.

Tüm bu medikal ilaç uygulamalarının yanında unutulmaması gereken tedavi uygulamaları elbette beslenme alışkanlığı ve hayat tarzındaki değişikliklerdir. İshal için lifli yiyecekler tüketmek kabızlık için ise sulu gıdalar tüketmek etkili olabilir. Bağırsak hastalığıyla mücadele eden bireyler ağır yemeklerden ve alkol tüketiminden kaçınmalıdır. Hayatına egzersizleri entegre etmeli, D vitamini ihtiyacını karşıladığından emin olmalıdır.

WhatsApp
Top