BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Hiperlipidemi

Hiperlipidemi temelde kandaki yağ oranının yükselmesi olarak açıklanabilir. Kanımızda çeşitli yağlar bulunmaktadır ve bu yağlarda yaşanan anormallikler çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Kandaki yağlardan en bilineni kolesteroldür. Kolesterol de kandaki diğer yağlar gibi vücudumuzun ihtiyacı olan bir maddedir ancak kontrolsüz yükselmesi aynı oranda risk faktörleri oluşturmaktadır. Kandaki yağ oranının yükselmesiyle kalp-damar rahatsızlıkları gibi ciddi problemlerle karşı karşıya kalınabilir. Hiperlipidemiler kanda yükselen yağ değerine göre farklı isimler alabilmektedir.

Hiperlipidemi Nedenleri Nelerdir?

Hiperlipidemi genetik yollardan taşınabilir. Dolayısıyla aile geçmişinde bir hiperlidemi lipidemi öyküsü varsa kişi risk grubu içinde olabilir. Primer hiperlipimedi olarak adlandırılan hiperlipidemiler genellikle genetik oluşum kökenlidir. Aynı zamanda hiperlipidemi kişinin hayat tarzı ile de doğrudan bağlantılıdır. Yüksek yağ içeren besinlerin çok tüketilmesi, yüksek kilo ve obezite, egzersizden uzak yaşam, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar hiperlipidemi oluşumunda doğrudan etkilidirler. Yaşın ilerlemiş olması, diyabet ve tiroid bezi hastalıkları da hiperlipidemi nedenleri arasında sayılabilir. Diyabet gibi farklı sebeplerden kaynaklı hiperlepidemilerse sekonder hiperlipidemi olarak adlandırılan gruba girmektedir.

Hiperlipidemi Oluşumunda Ortaya Çıkan Belirtiler Nelerdir?

Hiperlipidemi ilk etapta net belirtiler göstermeyebilir. Ancak tehlikeli komplikasyonlar oluşturması muhtemeldir. Kandaki yağ oranı çok yükseldiği takdirde tendonlar ve deride yağ kitlesi oluşturması mümkündür. Trigiliseridlerin normal seviyesinin çok üzerinde olması karaciğer ve dalakta büyüme gerçekleştirebilir ve karın ağrısı oluşumuna sebebiyet verebilir.

Ayrıca hiperlipidemi ile damar darlığı ihtimali doğmaktadır. Damar darlığı ile birlikte özellikle bacaklarda ve göğüste ağrı hissi görülebilir. Bu damarların vücudun hangi noktasında ve hangi işlevlerde görevli olduğu belirtileri farklılaştırabilir. Örneğin beyne giden bir damardaysa bilinç kaybı, bayılmalar hatta felç oluşumuna kadar çeşitli problemlerle karşılaşılması mümkündür.

Aynı zamanda damar tıkanması da hiperlipideminin oluşturduğu başka bir komplikasyondur. Damar tıkanmasıyla birlikte kan damarı içinde oluşan pıhtı; kalp krizi, ani ölüm, felç gibi hayati tehlike içeren sonuçlarla bizleri karşı karşıya bırakabilir.

Hiperlipidemi Teşhisi Nasıl Konur?

Hiperlipidemi doğrudan bir semptom üzerinden kendini belli etmediğinden dolayı fark edilmesi zor olabilir. Çeşitli sebeplerden ötürü doktora başvurulduğunda ve hiperlipidemi riski ortaya çıktığında doktor öncelikle fiziksel muayene ile işe başlamaktadır. Vücut kitle indeksinin öğrenilmesi ve kan lipid değerlerinin ölçümü hiperlipidemi teşhisi için şarttır.

Hiperlipidemi Tedavisi

Temelde hiperlipidemi kandaki yağ oranının yükselmesinden kaynaklandığı için en faydalı tedavi uygulaması düzgün beslenme ve egzersizden geçer. Bu bağlamda çoğunlukla kolestrol gibi yağların normal seviyeye çekilmesiyle tedavi süreci başlatılır. Hayat tarzındaki bu değişiklere rağmen hastanın sağlıklı dönütler vermemesi durumunda medikal uygulamalara başvurulabilir.

Hiperlipideminin Önüne Geçmek Mümkün Müdür?

Kendini bir noktaya kadar belli etmediği halde hayati tehlike oluşturabilecek bir rahatsızlık olmasından ötürü, 20 yaşın üzerine çıkmış insanların belirli periyotlarda kan değerlerini ölçtürmeleri önerilmektedir. Eğer kişi farklı hastalıklar sebebiyle risk grubu içinde yer alıyorsa bu periyot aralıklarını kısa tutmak zorundadır. Kötü alışkanlıklardan uzak durmak, sigara ve alkolü bırakmak yalnızca hiperlipidemi için değil aynı zamanda kişinin genel sağlığı için oldukça faydalı bir değişiklik olacaktır.

WhatsApp
Top