BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Hipertansiyon

Hipertansiyon en basit anlatımı kan basıncı oranının 140/90 mm Hg’nin üzerinde seyretmesi durumu olarak açıklanmaktadır. Aslında bu durum, damarın içinde akış halinde olan kanın uyguladığı basıncın standart eşiğin üzerine çıkmasıdır. Ülkemizde ve dünyada görülme olasılığı en yüksek olan hastalıklardan biridir ve geniş bir risk grubu potansiyeli barındırmaktadır. Genellikle erişkin bireylerde görülmekle birlikte yaşa bağlı olarak oluşma riski artmaktadır.

Hipertansiyon mutlaka kontrol altında tutulmalı ve tedavi edilmelidir. Etkili bir tedaviyle birlikte hastaların birçoğunda hastalığın kontrol altında tutularak hastanın hayat standartlarının düşmesine izin verilmemektedir. Kontrol altında tutulmadığı durumlarda beyin kanaması veya felç gibi zorlu problemlerin oluşumuna sebebiyet verebilir. Hipertansiyon ayrıca çeşitli kalp ve damar hastalıkları ile organ yetmezliği için risk faktörü oluşturmaktadır.

Hipertansiyon Görülme Nedenleri Nelerdir?

Hipertansiyon rahatsızlığı genetik olarak aktatrılmaktadır. Özellikle ebeveynlerde görülen hipertansiyon öyküsü çocukların ileri yaşlarda hipertansiyonla tanışma ihtimalini çok yükseltmektedir. Elbette hayat tarzı, mevcut hastalıkların etkisi veya beslenme gibi konular üzerinden de hipertansiyon gelişmesi mümkündür.

Tuzlu gıdaların tüketimi ve günlük tuz alımının yüksek olması yüksek tansiyon için tehlike teşkil etmektedir. Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkların sürdürülmesi de hastalığın tetiklenmesini etkilemektedir. Kafa içi basıncının yüksekliği, aort damarının kalp bağlantı noktasında darlık, crohn ve cushing hastalıkları, böbrek hastalıkları ve tümörleri hipertansiyon oluşumunda ve ilerleyişinde etkin rol oynayabilir.

Tiroid bezi, şeker hastalığı, kolestrolün yüksek olması, gebelik ve kilolu olmak da aynı şekilde hipertansiyon risk faktörünü artırmaktadır. Ayrıca unutulmamalıdır ki kullanılan bazı ilaçların ve uyuşturucu maddelerinin de yüksek tansiyon oluşumuna katkı sağladığı bilinmektedir.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon sessizce büyüyen bir hastalıktır. Kan basıncını yüksek seviyelere çıkarmadığı sürece kişinin komplikasyonları hissetmesi mümkün olmayabilir ancak sürekli yüksek tansiyon seyretmesi vücuda zarar vermektedir.

Hipertansiyon belirtileri başka hastalıkların yakınmalarıyla aynı olabilmektedir. Dolayısıyla belirli periyotlarda kontrole gidilmesi gerekmektedir. Kişide sık sık tuvalete çıkma, yorgunluk ve isteksizlik, vücutta özellikle bacaklarda şişlik, nefes darlığı ve çarpıntı, bazı zamanlarda bulanık görme, çift görme, göz kararması, kulak çınlaması, burun kanaması, düzensiz kalp atışları ve göğüs bölgesinde ağrılar, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi şikayetleri varsa neredeyse her 3 kişiden birinin risk grubunda olduğu hipertansiyon kişiyi de etkiliyor olabilir.

Hipertansiyon Teşhis Aşaması

Hipertansiyon teşhisi sağlanabilmesi için kan basıncının düzenli takibi gerekmektedir. Kan basıncı farklı gün ve zamanlarda birbirine paralel sonuçlar vermeyebilir. Dolayısıyla net bir yaklaşım elde edilebilmesi için bir seferlik ölçümler yerine bir dönemin ölçülmesi gerekmektedir. Bu ölçümler hastanelerde gerçekleşebileceği gibi hastanın kendisi tarafından da yapılabilir. İhtiyaç halinde bir süre için vücutta taşınan cihazlarla düzenli ölçümler de yapılabilmektedir.

Hipertansiyon Tedavi Uygulamaları

Hipertansiyon çeşitli sebeplerle gerçekleşebilmektedir. Dolayısıyla tedavi uygulamaları da bu sebeplere göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Ancak hipertansiyon hastaları için en önemlisi, en başka hayat tarzlarında yapacakları küçük değişiklikler olacaktır. Yüksek kilo varsa ideal seviyelere düşülmesi, bağımlılıkların ve tüm kötü alışkanlıkların bırakılması gerekmektedir. Yüksek tansiyonla doğrudan bağlantılı olan tuz da aynı şekilde kısıtlanmalıdır. Tuz tüketimi hastaların bireysel durumlarına ve hastalığın seviyesine göre değişebilmektedir ancak bu grupta olan insanların yemekleri tuzsuz yemeleri, tuzluk kullanmamaları önerilmektedir. Bunun yerine meyve, sebze gibi gıdaların tüketimi artırılmalıdır. Kan basıncını düzenlemek adına sportif aktivitelerde de bulunmak gerekmektedir.

Hipertansiyon tamamen iyileştirilemez, hastaların ömür boyu bu durumu kontrol altında tutmaları sağlanır. Hayat tarzındaki değişiklikler yeterli gelmediği takdirde düzenli ilaç kullanımına başlanır. Bazı hastalar ilaç tedavisine yanıt vermeyebilir ancak çoğunlukla düzenli ilaç kullanımıyla kan basıncı dengesi sağlanır ve kişinin hayat kalitesinin düşmesi engellenir. Yaşam boyu kullanılacak bu ilaçlar için de elbette yaşam boyu kontrol gerekmektedir. Aynı zamanda hipertansiyon için medikal uygulamaların kişisel olması zorunluluktur. Hastanın yaşadığı kan basıncı problemi, hastanın kişisel özellikleriyle aynı potada eritilerek o birey için en uygun ilaçların ve doz ayarının belirlenmesi gerekmektedir. Hipertansiyon tedavisinde ayrıca şah damarı pil uygulamaları gibi farklı tedavi yöntemlerine de başvurulması gerekebilir.

WhatsApp
Top