BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Karaciğer, Safra Kesesi ve Pankreas Hastalıkları

Karaciğer, safra kesesi ve pankreas organları vücudumuzda çok sayıda aktivitenin meydana geldiği ve ayrı ayrı çok sayıda sistemle ilişkisi süreçlerin oluştuğu organlardır ve karaciğer, safra kesesi ve pankreas organları çeşitli hastalıklarla zarar görebilirler. Tıkanma sarılığı gibi sarılıklar, kronik hepatit çeşitleri, siroz ve portal hipertansiyon, karaciğer kistleri ve apseleri gibi hastalıklar, karaciğer tümörleri, karaciğer ve alkole dayanan hastalıklar, safra kesesi ve yollarında meydana gelen taşlı ve iltihaplı hastalıklar, pankreas iltihabı hastalıkları yani pankreatitler ve pankreas kanserleri karaciğer, safra kesesi ve pankreas hastalıklarının en sık görülenleri arasında sayılabilir.

Karaciğer Hastalıkları Nelerdir?

Karaciğerimiz kendi kendini yenileyebilen bir özelliğe sahip olmasıyla birlikte yaşadığı problemleri iyileştirecek özelliklere sahip olsa da bazı hastalıklar karaciğer üzerinde geri dönüşü zor hasarlar bırakabilir. Elbette bunların başında hepatit hastalıkları gelmektedir.

Hepatit hastalığı akut hepatit ve kronik hepatit olarak ikiye ayrılmaktadır. Aslında akut hepatit başlangıç dönemi hepatit olarak değerlendirilmektedir, eğer kalıcı hale gelirse kronik hepatit durumu oluşur.

Karaciğer Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer hastalıklarında belirtiler birbirinden farklı olabilir, bazıları gerçekten sessizce ilerleyebilir ve karaciğer yetmezliği gibi problemlerin oluşmasına sebep olabilir. Bu durum karaciğerin rezerv kapasitesinin büyüklüğü sayesinde kazandığı maskeleme sebebiyle kaynaklanabilir. Örneğin siroz hastalığı ile mücadele eden bireylerin birçoğunda yakınma yoktur. Yakınmalar ortaya çıktığında çoktan süreç kötüye dönmüş olabilir.

Bu durumun tersi olarak hemen hemen her karaciğer hastalığının belirli belirtileri olabilir. Genelde bu belirtilerin üzerinde durulmaz veya farklı şekilde değerlendirilir ancak kan testleri üzerinden dahi karaciğer hastalığı şüphesi gelişmesi ihtimali vardır. Bu belirtiler yorgunluk, kilo kaybı, iştahsızlık, kötü hafıza, konsantrasyon problemleri, sarılık, cinsel istek problemleri, kadınlarda adet dengesizlikleri gibi yakınmalardır ve birey bu tip bir yakınmaya sahipse doktora başvurmalıdır. Karaciğer sağlığı için ideal kiloda olmak, alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak oldukça önemlidir.

Safra Kesesi Hastalıkları Nelerdir?

Safra kesesi taşı oldukça sık gelişen bir hastalıktır. Ağrı, sindirim problemleri ve şişkinlik gibi belirtilerle kendini gösterir. Hastalık ilerledikçe ve şiddeti arttıkça yarattığı ağrı da yükselir ve çevre bölgelere dağılır. Ultrasonografi yöntemleriyle teşhis edilebilen safra kesesi taşları özellikle yağlı gıdaların tüketilmesinin ardından şişlik oluşmasına neden olabilir.

Safra kesesi kanseri erken tanı ile beraber tedavi edildiği takdirde başarı oranı yüksek bir hastalıktır ve ultrasonografi, MR ve tomografi gibi görüntüleme yöntemleri ve biyopsi ile tanı uygulamaları yapılmaktadır.

Safra kanalında taş gelişimi yani koledokolityaz tıkanma ağrılı ve kusmalı yakınmalarla birlikte kendini gösterir ve tedavi edilmediği takdirde karaciğer sirozu gibi hastalıklar başta olmak üzere başka problemlere kapı açabilir. Laboratuvar testleri ve ultrasonografi, MR gibi görüntüleme yöntemleriyle tanı yapılabilir.

Pankreas Hastalıkları Nelerdir?

Sıklıkla görülen pankreas hastalıkları pankreatitler, pankreas kanseri ve pankreas yetmezliğidir. Pankreatit hastalığı akut ve kronik şekilde oluşabilir. Pankreatit iltihaplı bir pankreas hastalığıdır. Pankreastan çıkması gereken enzimlerin onikiparmak bağırsağı yerine direkt olarak pankreas içinde aktif olmalarıyla beraber pankreas sindirilmeye başlanır ve bu durumun sonucunda ortaya pankreatit hastalıkları çıkar. Karın ağrısı ile beraber bulantı ve kusmalarla birlikte kendini gösterir.

Pankreas kanseri erkeklerde daha çok görülmekle beraber sigara gibi kötü alışkanlıkların tüketimi ve pankreatit rahatsızlıkları üzerine de gelişebilir. Erken evrede tanı koymak çok zor olmakla birlikte erken teşhis ile önemli avantajlar elde edilebilir.

Pankreas yetersizliği ise sindirim sisteminde problemler oluşturmaktadır. Besinler ağız ve mide yollarından geçtikten sonra bağırsaklarda emilirler ve bu emilim gerçekleşirken pankreas organının salgıladığı enzimlerin de etkisi oldukça büyüktür. Pankreas bu enzimleri yeterince üretemez veya taşıyamazsa yetersizlik durumu söz konusudur.

WhatsApp
Top