BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Diyabet (Şeker Hastalığı)

Diyabet yani şeker hastalığı günümüzde oldukça sık görülmektedir ve çok sayıda farklı hastalığın temelini atabilen, tedavi uygulamaları başlatılmadığı takdirde ciddi sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır.

Diyabet hastalığı dünyada en sık görülen hastalıklardan biridir ve araştırmalara göre çok sayıda teşhis edilmemiş diyabet vakası mevcuttur. Her 2 kişiden 1’inin şeker hastalığı taşıdığına dair çok ciddi veriler bulunmaktadır.

Diyabet (Şeker Hastalığı) Belirtileri Nelerdir?

Tip 1 diyabetinde ağızda kuruluk, ellerde ve ayaklarda his kaybı veya uyuşmalar, sık sık idrar, sık sık su içme isteği, yorgunluk, hızlı şekilde acıkma, gözlerde bulanıklık ve sebepsiz zayıflamalar belirtiler arasında sayılabilir.

Tip 2 diyabetinde ise ciltte bulunan yaraların iyileşme süresinin uzaması, ciltte kaşıntı ve kuruluk, sık sık idrar, ellerde ve ayaklarda his kaybı ve uyuşmalar, vücutta çeşitli enfeksiyonlar oluşması, ağızda kuruluk ve sebepsiz açlık hissedilmesi gibi komplikasyonlar bulunmaktadır.

Diyabet (Şeker Hastalığı) Teşhisi

Şeker hastalığının teşhisi için kan şekeri ölçümü ve Oral Glukoz Testi uygulamaları yapılmaktadır. Diyabetin kontrol altına alınmaması vücut için çeşitli tehlikeler barındırdığı gibi farklı hastalıkların ortaya çıkmasına da neden olabilir. Bu bağlamda erken teşhis sağlık için oldukça önemlidir.

Tüm diyabet türleri için hayat tarzında değişiklikler yapmak esastır. Ancak türlere göre farklı tedavi uygulamaları da mevcuttur. Tip 1 şeker hastalığı için insülin tedavi uygulaması yapılmakta ve beslenme tedavisi uygulanmaktadır. Bu diyet uygulaması, yapılan insülin tedavisindeki dozlara ve kişinin bireysel özelliklerine göre doktorun yönlendirmeleri neticesinde hazırlanmaktadır. Burada amaç yenilen besinlerden alınacak karbonhidrat ile insülin dozunun dengeli bir şekilde vücuda verilmesi ve hastanın hayat standartlarının yükseltilmesidir.

Tip 2 şeker hastalığında, beslenme ve insülin uygulamalarına ek olarak oral antidiyabetik medikal ilaç tüketimi de önerilmektedir. Bunun sebebi tip 2 türü diyabet için insülin hormonunun duyarlılığını ve salınımını artırma ihtiyacıdır.

Diyabetin Görülme Nedenleri Nelerdir?

Besinler üzerinden vücuda alınan protein, karbonhidrat ve yağlar ile birlikte enerji ihtiyacı karşılanmaktadır. Bu besinlerin içinde küçük parçalara ayrılarak emilmekte olan “glukoz” adında basit şekerler bulunur. Başta beyin olmak üzere vücut sistemleri için kritik görevler üstlenen glukoz, bu sebepten ötürü değerli bir besin kaynağıdır. Vücutta glukozun işlenip hücrelerimiz tarafından kullanılabilmesi için pankreas tarafından salgılanan insülin hormonu işleme sokulmalıdır.

Diyabet yani şeker hastalığında pankeras bu işlev için gerekli insülini üretemez veya üretilen insülin ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılamaz. Temelde insülin, hücre içinde şekerin glikojen olarak depolanmasında görevliyken; şeker hastalığında hastalar besinden alınan şekeri diğer bir deyişle glukozu kullanamazlar. Böylece kan şekeri düzeyi sağlıklı bir bireye göre yüksek seyreder ve bu hiperglisemi oluşumu anlamına gelmektedir. Bu durumun tersiyle düşük kan şekeri yani hipoglisemi’dir.

Diyabet Türleri Nelerdir?

En sık görülen diyabet türleri, tip 1 tipi şeker hastalığı ve tip 2 tipi şeker hastalıklarıdır. Çoğunlukla çocukluk ve gençlik çağlarında ortaya çıkan tip 1 şeker hastalığı, insülin hormonunun pankreas tarafından üretilmediği veya yetersiz seviyede üretildiği durumları kapsamaktadır.

Tip 2 şeker hastalığındaysa üretilen insülinin hücreler tarafından tepki yani direnç görmesi söz konusudur. Dolayısıyla zamanla üretilen insülin de hücreler için yeterli olmayacaktır. Bu problem, alınan üzerinden vücuda giren şekerin enerjiye dönüştürülerek depolanmasına müsaade etmez ve kan şekeri düzeyinin yükselmesine sebep olur. Diyabet hastalıklarında en yoğun görülen tür tip 2 şeker hastalığıdır ve genelde orta yaş ve üzeri yetişkin bireylerde tespit edilmektedir.

Ayrıca gizli diyabet, LADA, MODY ve gebelik diyabeti gibi farklı tipte diyabet çeşitleri bulunmaktadır.

Diyabet Risk Faktörleri Nelerdir?

Şeker hastalığı genetik faktörler üzerinden, aileden taşınabileceği gibi diğer dış faktörler üzerinden de gerçekleşebilir. Bunda yaşayış biçimimizin de etkisi oldukça güçlüdür. Çoğunlukla genetik aktarımla gerçekleşen tip 1 şeker hastalığıdır. Aynı zamanda doğrudan pankreası hedefleyerek vücudumuza zarar veren virüsler ve vücut savunma mekanizmasının doğru çalışmaması da özellikle tip 1 şeker hastalığının nedenleri arasındadır.

Tip 2 şeker hastalığı ise başta kişinin yaşam biçimiyle doğrudan alakalıdır. Yüksek kilolara ulaşmak ve obeziteye yakalanmak, hareketten ve egzersizlerden uzakta bir yaşam sürmek ve stres bu bağlamda hayat tarzımızla alakalı oluşum nedenleri arasında gösterilebilir. Aynı zamanda yaşın ilerlemesiyle de diyabet oluşumu mümkündür.

WhatsApp
Top