BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Ritim Bozukluğu

Ritim bozukluğu basitçe kalp ritmindeki düzensiz hareketlenmeler olarak nitelendirilebilir. Doğru fonksiyonlarla çalışan bir kalbin her dakika belirli bir alt ve üst eşikte atması gerekmektedir. Bu eşikler 60-100 atım olarak belirlenmiştir. Ancak ritim bozukluğu söz konusuysa her iki eşiğin altında ve üzerinde kalp atımı gerçekleşebilir. Kalbin 60 değerinin altında attığı durumlar bradikardi, 100 değerinin üzerinde attığı durumlarsa taşikardi olarak adlandırılmaktadır. Ritim bozukluğunu yalnızca kalbin daha az ya da daha çok atması üzerinden değerlendirmek doğru değildir, aynı zamanda kalp atışı esnasındaki duraklamalar da ritim bozukluğu ile karşı karşıya olunduğunu göstermektedir. 

Ritim Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Ritim bozukluğu çok sayıda sebepten ötürü gerçekleşmiş olabilir. Temelde yaşın ilerlemiş olması bu tip durumların doğmasına sebebiyet verebilir ancak her zaman ileri yaş bunun ana sebebi değildir. Bireylerin halihazırda sahip olduğu kalp hastalıkları da ritim bozukluğuna sebebiyet verebilir, bunlar kalp yetmezliği ve çeşitli kalp-damar hastalıklarından ötürü gerçekleşebilir. Tansiyon yüksekliği ve düşüklüğü de bir diğer ritim bozukluğu nedenidir. 

Kötü alışkanlıklar ne yazık ki ritim bozukluğu oluşturabilir. Dolayısıyla alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı mevcut zararlarının yanında ritim bozukluğu oluşumunu doğurur. Ritim bozukluğu elbette psikolojik sebeplerden de kaynaklanabilir. Aşırı strese uzun süre maruz kalmak bireylerde ritim bozukluğu doğurabilir. Aynı şekilde depresyon, anksiyete ile yaşamak zamanla bu tip problemlerin oluşması için uygun ortamı yaratacaktır. Aşırı sıcak havalar hatta sauna, buhar odası gibi çok sıcak ortamlar da ritim bozukluğu oluşumunu tetikleyebilir. Çok fazla çay kahve tüketilmesi ya da obezite gibi hayat tarzından kaynaklanan birtakım problemler de ritim bozukluğu oluşumunda etkilidir.  

Ritim Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Ritim bozukluğunun bilinen çok sayıda belirtisi vardır ancak bu semptomlar diğer birçok hastalıkla da ilişkili olabileceğinden genellikle ritim bozukluğu akla gelmemektedir. Kişi kalbinin normalden daha hızlı attığını hissediyorsa ya da kalbinin çok gürültülü çalıştığını duyuyorsa doktora başvurmalıdır. Özellikle bazı yatış pozisyonlarında kalp ritmi rahatlıkla hissedebilmektedir.

Ritim bozukluğunda sersem gibi hissetmek hatta çoğunlukla sebepsiz yorgunluklar yaşamak mümkündür. Az iş yapıldığı halde çok iş yapılmış gibi yorgunluk hissedilmesi de doğaldır. Terleme, bayılma ve gözlerde kararma ise ritim bozukluğunun diğer belirtileri arasında sayılabilir. 

Ritim bozukluğu aynı zamanda göğüste ağrı ya da sıkışma hissiyatı yaşatabilir. Bununla beraber nefes almakta güçlük çekilebilir. Şiddetli çarpıntı hissi ve sol kola vuran ağrılar da ritim bozukluğunun habercisidir. 

Ritim Bozukluğunda Tanı

Ritim bozukluğunda tanı konulması öncelikle doktorun fiziksel muayenesi ile başlamaktadır. Doktorun sorularına kişinin verdiği yanıtlar ve onun ilk gözlemlerinin ardından çeşitli tetkikler talep edilebilir. Bunlar kan testi, EKG, Ritim Holter cihazıyla periyodik kontroller, Event-Loop Recorder veya Transtelefonik EKG, Efor testi, Ekokardiyogram, Kardiyak Kateterizasyon ve EPS olarak sıralandırılabilir. 

Ritim Bozukluğunda Tedavi Uygulamaları

Ritim bozukluğunda tedavi uygulamaları, öncelikle bunu doğuran sebeplerin belirlenmesinden geçmektedir. Doğrudan bir tedaviye başlamadan önce bu dış faktörlerin belirlenip onların ortadan kaldırılması önerilmektedir. Bunun için kişinin hayat tarzında değişiklikler yapması gerekir.

Örneğin kilo problemiyle uğraşıyorsa kişi kilo vermeli, kötü alışkanlıklar ya da bağımlı olduğu maddeler varsa bunlardan kurtulmalı, günlük aldığı kafein miktarını doğru bir seviyede tutmalıdır. Ritim bozukluğu bu şekilde kişinin hayat tarzından kaynaklanıyorsa kişi mutlaka kendi hayat kalitesini artırıcı müdahalelerde bulunmalıdır. 

Ritim bozukluğu eğer kalp hastalıklarından kaynaklanıyorsa, genelde bu tip problemler cerrahi yollardan çözüme kavuşturulur. Yani ritim bozukluğu tedavisi tamamen sebep odaklıdır. Elbette çeşitli medikal uygulamalarla da ritim bozukluğu kontrol altına alınabilir.

Medikal uygulamalara yanıt alınamaması durumunda farklı tedavi işlemleri başlatılabilir. Bunlar radyofrekans ablasyonu, kateter ablasyonu, cerrahi uygulamalar, maze prosedürü, kalp pili, ICD olarak sıralanabilir. Ancak tüm bu müdahaleler hastanın sahip olduğu diğer hastalıklar, kişisel özellikleri ve halihazırda uygulanmış tedavilere verdiği yanıta göre doktor yönlendirmesiyle uygulanmaktadır. 

WhatsApp
Top