BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Anjiyo

Anjiyo kısaca damarların incelenmesi için kullanılan yöntemdir. Anjiyo müdahalesi klinik ortamlarda uzman doktorlarca yapılmaktadır. Hastanın sırtüstü yattığı bir durumda genelde kastıktan ve bazı durumlarda el bileğindeki atardamarlar üzerinden içeriye kateter sokulur. Genelde kalp damarlarının incelenmesi için kullanılan anjiyo yönteminde kateter kalbe ulaştığında konstrast uygulaması gerçekleşir ve röntgen ışınları ile görüntüleme yapılır. Anjiyo tıp literatüründe anjiyografi olarak bilinmektedir. Kontrast uygulaması aslında bir çeşit tıbbi boya malzemesinin içeriye salınmasıdır. Röntgen ışınlarını gösteren bu malzeme ile damarların tıkanık olduğu bölgeler rahatlıkla fark edilebilir.

Anjiyo damarlarda daralma ve tıkanma şüphesi bulunan hastalarda teşhis amaçlı kullanılır ve bu alanda en başarılı sonuçları veren yöntemdir. Anjiyo ile belirlenen damar tıkanıklığı durumu analiz ederek hangi boyutta olduğu araştırılır ve buna bağlı tedavi uygulamaları geliştirilir. Yalnızca damarlar için değil, kalp kapak rahatsızlıkları ve kalbin pompa fonksiyonuyla alakalı incelemeler de anjiyo ile gerçekleştirilebilir.

Anjiyo ile hastanın yaşadığı problemin boyutu tüm yönleriyle incelenir ve analiz edilir, buna bağlı olarak geliştirilen tedavi uygulamalarında en sık rastlanan stent müdahalesidir. Stent uygulamasındaki amaç kan damarlarını açık tutmak için vücuda uyumlu malzemelerin içeri entegre edilmesidir. Balon anjiyoplasti uygulaması da sıkça gerçekleştirilmektedir ancak bu işlemle şişirilen ve açılan damarların tekrar tıkanma riski bulunmaktadır. Bu tedaviler tamamen hastanın kişisel özellikleri ve yaşadığı durumun büyüklüğüyle alakalıdır. Ayrıca bypass ameliyatına ya da kan sulandırıcı uygulamalara da başvurulması gerekebilir.

Anjiyo İşlemine Hangi Durumlarda Başvurulmaktadır?

Koroner arter hastalığına sahip bireylerin ağrılı durumlar hissetmeleri anjiyo talebini doğurabilir. Hastaların kalple alakalı yakınmaları üzerinden gerçekleştirilen tedaviye rağmen bu yakınmaların devam etmesi, anjiyo ile detaylı analiz ihtiyacı doğurabilir. Kalp krizi vakası ardından sebeplerini araştırmak adına anjiyoya başvurulabilir. Hastada balon anjiyoplasti, bypass ameliyatı, stent öyküleri bulunuyorsa ve yeniden eski yakınmalarını hissederse anjiyo mutlaka uygulanır.

Kalbin çalışma rutininde meydana gelen anormalliklerde, kalp durmalarında ve tekrar eden şiddetli ritim bozukluklarında anjiyo ile inceleme çalışmaları gerçekleştirilebilir. Kalp kapaklarında hastalık olan bireylerin yakınmaları ve nedeni teşhis edilememiş kalp yetmezliği durumlarında da anjiyo güvenilir bir tetkik uygulaması olarak kullanılmaktadır. Ayrıca inme ve pıhtı gibi durumlar da anjiyo ihtiyacı yaratabilir.

Anjiyo Öncesi Neler Yapmalıyım?

Anjiyo öncesi kişi öncelikle kullandığı ilaçlar ve mevcut hastalıkları hakkında detaylı bilgiyi doktoruyla paylaşmalıdır. Doktor bu bilgiler ışığında yapılacak tüm testlere karar verecektir. Bu bilgiler bilinirse buna göre ek talepler veya hazırlıkların olması mümkündür. Anjiyo uygulaması yaptırılacak günden bir önceki geceden itibaren yemek yenilmemesi önerilir. Uygulama sonrasında istirahat edileceği için kişi yanında refakatçi ve rahat kıyafetler bulundurmalıdır. Kişinin hazırlığının yanında doktor ve ekibi de kişiye dair çok sayıda değerin ölçülmesi ve anjiyo esnasında takip altında tutulması gibi türlü hazırlıkta bulunacaktır.

Anjiyo Sonrası Yapılması Gerekenler

Anjiyo işleminin ardından bir süre mutlaka yatış istirahati yapılmalıdır. Bu istirahat 4 ila 6 saat kadar sürebilir ve bu süreçte bol bol su içilmesi gerekmektedir. Görüntüleme için kullanılan kontrast maddesinin böbreklere olan etkisini minimuma indirgemek amaçlı su içilmesi oldukça önemlidir. Halihazırda kullanılan ilaçlar bu aşamada doktor kontrolünde alınabilir. Kasıktan gerçekleşen anjiyolarda ayağa kalkma süreci az da olsa el bileğine kıyasla daha uzundur. Anjiyo ardından acil bir müdahale veya girişim gerçekleşmediyse kişinin aynı gün içinde taburcu olması mümkündür.

WhatsApp
Top