BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Efor Testi

Efor testi temelde kişinin fiziksel aktivitelerde bulunurken kalbinin ve buna bağlı olarak kan damarlarının verdiği tepkileri ölçmek üzerine kuruludur. Kalp-damar rahatsızlıklarında teşhis oldukça önemlidir ve çeşitli teşhis yöntemlerine başvurulması gerekebilir. Efor testi bu yöntemler içinde en sık başvurulan testlerden biridir. Kardiyoloji uzmanı ve efor testi teknisyeniyle birlikte yapılan bu test, “treadmill” olarak adlandırılan koşu bandı üzerinde gerçekleşmektedir. 

Efor Testine Ne Zaman Başvurulmaktadır?

Efor testi uygulamasının çeşitli sebepleri olabilir. Koroner arter hastalıklarının ortaya çıkarılması ve koroner by-pass ameliyatı olan hastalarda kontrol amaçlı olarak uygulanmaktadır. Göğüs ağrısı hisseden bireylerin, ağrılarının kalp hastalığı temelli olup olmadığını izah edebilmek açısından efor testi uygulanabilir. Kardiyak risk grubundaki bireylerde kontrol amaçlı olarak uygulanabilir.

Efor testi yalnızca efor kapasitesini ölçmek ya da kalp-ritim bozukluklarının eforla bir bağlantısı olup olmadığını araştırmak amacıyla uygulanabilir. Aynı zamanda hipertansiyon hastalığına sahip bireylerde kan basıncının seyrini gözlemlemek amacıyla kullanılabilir. Infarktüs geçiren hastalarda, hastalığın şiddetini değerlendirme amaçlı uygulanabilir. 

Efor testi bunlara ek olarak egzersize bağlı olarak yaşanan çarpıntı, göz kararması gibi yakınmalarda durumun kan basıncına yönelik olup olmadığını değerlendirme amaçlı da gerçekleştirilebilmektedir.

Efor Testi Nasıl Yapılır?

Efor testi uzman kardiyolog ve uzman teknisyenler eşliğinde yapılmaktadır. İlk etapta hastanın istirahat halinde tansiyon ve nabız ölçümleri yapılır ve EKG tetkik amaçlı elektrotlar göğse yerleştirilir. Ardından tetkik yapılacak kişinin yatış halinde ve ayakta dururken bir dakikalık süreyle derin nefesler alması istenir. Bu işlemin ardından EKG çekimi gerçekleştirilir. Daha sonra ilgili teknisyenin verdiği talimatlar doğrultusunda kişinin hareket etmesi istenir ve koşu bandı yürüyüşü eğimsiz ya da az eğimle ve yavaş bir şekilde başlatılır. 
Efor testi uygulaması üç dakikalık periyotlar üzerinden koşu bandının eğiminde ve hızındaki artışla devam eder. İlk etapta kolay yürüyüşler ya da hafif tempoda hareket etmek yeterli olacaktır ancak zamanla yapılan aktivitenin artması sağlanır ve kişinin yaşı gibi kişisel faktörleri göz önünde bulundurularak hazırlanmış protokole göre hareket etmesi istenir. Bu protokolün amacı kişinin bireysel özelliklerine göre vücudunu göstermesi gereken olağan tepkilere ulaştırmak ve kalp hızını yaşına göre tespit edilmiş değere çıkarmaktır. Dolayısıyla efor testinin bu bölümü kişiye göre değişmektedir. 

Tüm süreç esnasında kalp ritmi ekrana yansıtılmaktadır ve aktivitenin şiddeti her arttığında kan basıcı ölçümü devam ettirilir. Böylece efor testi ritim, kan basıncı takibi ile EKG çıktılarıyla birlikte sonlandırılır ve test bittiği anda doktor sonuçları açıklayabilir.

Efor testi esnasında meydana gelebilecek birtakım komplikasyonlar halinde kişi direkt doktoruna anlatmalıdır. Göğüste ağrı, yorgunluk, baş dönmesi veya çarpıntı bu yakınmalar arasındadır. 

Efor Testinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Efor testine girecek kişilerin testten 2 ila 3 saat önce gıda alımını durdurması gerekmektedir. Sigara gibi kötü alışkanlıkların kullanımı da kesinlikle durdurulmalıdır. Eğer halihazırda kullanılan ilaçlar varsa bunlar doktora iletilmeli ve doktorun yönlendirmesine göre gerekli görülürse ilaçların kullanımı da durdurulmalıdır. Efor testi aktivite içerdiğinden ötürü rahat kıyafetler ve ayakkabılar giyilmesi veya kişinin yanında bulundurması önerilmektedir. Daha önceden çekilmiş EKG’ler varsa kişinin bunları karşılaştırma amaçlı yanında bulundurması önerilmektedir. Göğsünde çok fazla kıl bulunan kişilerin elektrotların sağlıklı bir şekilde göğse yapışabilmesi için tıraş olması istenebilir. 

WhatsApp
Top