BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Hipertansiyon

Hipertansiyon kan basıncının normalden yüksek seyretmesi durumudur. Kan basıncının yani tansiyonun devamlı olarak yükseldiği bu rahatsızlık ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Halk arasında da bilindiği üzere normal kan basıncı, tansiyon değerleri 120/80 iken; alt ve üst değerlerin ikisinin ya da birinin normal seyrin üzerinde hareketlenmesi hipertansiyon habercisi olabilir.

Hipertansiyon Görülme Nedenleri Nelerdir?

Hipertansiyon kişinin yaşam tarzıyla oldukça ilgili bir hastalıktır. Bunun yanında genetik olarak doğuştan taşıdığı ya da kalp-damar hastalıkları sonucu ortaya çıkmış bir durum da olabilir. Kilo problemleri ve buna bağlı gelişen hastalıklar hipertansiyonun sebeplerinden biridir. Dengesiz ve düzensiz beslenmek, sürekli fast food ya da aşırı tuzlu ürünler tüketmek türlü sorunlara neden olacaktır. Bu besinlerin birçoğunun sağlıksız olması ve sağlıksız ortamlarda hazırlanması bir yana, vücut için besin değerleri bakımından zayıf olmaları sağlık açısından sıkıntı yaratmaktadır. Ancak en önemli sebep bu besinlerin sağlıksız yağlar içermesi ve vücutta fazla yağın depolanmasına neden olmasıdır. Dolayısıyla bu durum obezite gibi rahatsızlıklara yol açabilir ve dolaylı yoldan hipertansiyon gibi hastalıklara vesile olabilir. 

Çok sayıda hastalıkla baş rol ya da tetikleyici unsur olan sigara, ritim bozukluklarında da ne yazık ki karşımıza çıkmaktadır. Bu kötü alışkanlık beraberinde çok sayıda sıkıntıyı getirmektedir. Kişinin kronik alkol kullanımı gibi ikinci bir kötü alışkanlığının olması da vücut dengelerini alt üst eden ve hastalıklara karşı korumasız hale getiren olaylar dizisini başlatacaktır. 

Hipertansiyonun görülmesinde stres ve psikolojik etmenler göz ardı edilmemelidir. İnsanların hissettikleri onları çeşitli düşüncelere ve kötü duygulara sevk edebilir. Bunlar da insan psikolojisini etkileyebilir ve kişi yüksek stres altında yaşamını sürdürebilir. Bu tip psikolojik yıpranmalar ve yüksek stres yüklenmesi vücutta türlü fiziksel tepkiler doğurmaktadır ve ritim bozuklukları bu tepkilerin başında gelmektedir. Ayrıca ileri yaş, diyabet, gebelik, böbrek hastalıkları ve bireylerin kullandığı ilaçlar ritim bozukluğu sebepleri arasında sayılabilir. 

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon sahibi bireylerin yaşayabileceği sayısız komplikasyon vardır. Ancak bu belirtiler gündelik hayatta karşımıza çıkabilecek olağan yakınmalar olabilir. Dolayısıyla insan psikolojisi doğrudan bunu bir hastalığa yormak yerine geçiştirebilir. Aynı zamanda ritim bozukluğu yakınmaları birçok hastalıkta karşımıza çıkabilecek belirtiler de içerebilir. Dolayısıyla bu kesişim kümesinde yer alan belirtiler doğrudan bir çıkarım yapma imkânı tanımaz. Yine de kişi aşağıdaki belirtileri hissediyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. 

Hipertansiyon kan basıncındaki olağan dışı oynamalardır. Dolayısıyla kişi öncelikle kalbini dinlemelidir. Bazen kişi kalbini duyabilir ve atışını hissedebilir. Kalp kişiye normal olmayan bir hissiyat verirse doğrudan doktora başvurmalıdır. Bu problemler ritim bozukluğu hissiyatı, sıkışma, ağrı ve çarpıntı olarak sıralanabilir. 

Baş dönmesi, baş ağrısı, kulak çınlaması, bulanık ya da çift görme, ani hareketlerde göz kararması, burun kanaması gibi baş bölgesinde gerçekleşen birtakım komplikasyonlar da hipertansiyon habercisi olabilir.

Ayak ve bacaklarda şişlik, nefes problemleri, sık sık idrara çıkma ve günlük hayatta yapılan standart aktivitelerde ekstra yorgunluklar hissetme; aktivitesiz günlerde dahi halsizlik hissetme gibi belirtiler de kişinin hipertansiyonla karşı karşıya olduğunu gösterebilmektedir. 

Hipertansiyon Tanısı Nasıl Konur?

Hipertansiyon teşhisi konması için öncelikle kişi doktorun fiziksel muayenesinden geçecektir. Kişinin doktora aktaracağı bilgiler ve onun sorduğu sorulara vereceği yanıtlar çeşitli tetkik çıktılarına ihtiyaç doğuracaktır. Elektrokardiyogram ve kan basıncının belirli periyotlarda takibinin yapılması hipertansiyon teşhisi için sık başvurulan gözleme yöntemlerindendir. 

Hipertansiyon Tedavisi

Hipertansiyonun teşhis anından sonra tedavi süreci başlamaktadır ancak ilk etapta hastalığın ana sebebi belirlenmelidir. Yukarıda sayılan çok sayıda sebepten ötürü gerçekleşebilecek hipertansiyonun tedavi süreci, ana sebebe göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer problem hayat tarzıyla alakalı bir sebebe dayanıyorsa öncelikle bu davranışlardan kaçınılmalıdır. Yüksek kilo, düzensiz-yağlı ve tuzlu beslenme, kötü alışkanlıklar gibi sebepler kişinin kendi hayat tarzında yapacağı değişikliklerle kontrol altına alınabilir. 

Hipertansiyon problemi mevcut kalp-damar hastalıklarından kaynaklanıyorsa cerrahi müdahalelere ihtiyaç duyulur. Cerrahi operasyon şart değilse de hastaya medikal uygulamalar verilebilir. Bu problem kronik seyrettiğinden bu medikal uygulamalar dönemlik değil ömür boyu gerçekleştirilir ve hastadaki değişimlere göre dozaj ayarı yapılır. Amaç hipertansiyonu daima olağan seviyelerde tutmak ve hastanın hayat standardını iyileştirmektir. 

WhatsApp
Top