BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Periferik Sinir Hastalıkları

Periferik sinirler, sinir liflerinden oluşmuş telefon kabloları gibidir ve vücudun belli bölümlerinden aldıkları sinyallari taşırlar. Periferik sinir hastalıkları ise vücudun mesaj taşıyan sinirleri hasar gördüğünde veya hastalığında ortaya çıkan koşulları ifade etmektedir.

Periferik sinirler beyni ve omuriliği kaslara, cilde ve iç organlara bağlayan karmaşık bir ağ oluştururlar. Bu sinirlerin hasar görmesi, beyin ile vücudun diğer bölümleri arasındaki iletişimi kesintiye uğratarak kas hareketlerini zayıflatabilir, kol ve bacaklardaki normal hissi önleyebilir ve ağrıya neden olabilir.

Periferik Sinir Hastalıklarının Ortaya Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Periferik sinir hastalıklarının ortaya çıkma nedenleri arasında travmatik yaralanmalar, enfeksiyonlar, metabolik problemler, kalıtsal nedenler ve toksinlere maruz kalma sayılabilir. Bu nedenlere ek olarak diyabet rahatsızlığı da periferik sinir hastalıklarının en yaygın nedenlerinden biridir.

Periferik Sinir Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Sinir sisteminde her sinirin kendine özgü bir işlevi vardır bu nedenle belirtiler etkilenen sinirlerin türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bacaklardan ve kollardan yukarı doğru da yayılabilen ellerde ve ayaklarda karıncalanma, yanma, dokunmaya karşı hassasiyet, ağrıya yol açmaması gereken aktiviteler sırasında ağrı görülmesi, koordinasyon eksikliği, kas güçsüzlüğü, böyle bir durum söz konusu değilken eldiven veya çorap giyiyormuş gibi hissetmek, ısı intoleransı, sindirim problemleri, aşırı terleme ve tansiyon sorunları bu belirtiler arasında sayılabilir.

Periferik sinir hastalıklarına sahip insanlar genellikle ağrıyı bıçaklama, yanma veya karıncalanma olarak tanımlamaktadırlar.

Periferik Sinir Hastalıklarının Neden Olabileceği Komplikasyonlar Nelerdir?

Periferik sinir hastalıklarına sahip kişilerin ısı ve ağrı hissetme kabiliyetleri çoğu zaman zarar gördüğünden kendilerini türlü travmalara karşı koruyamayabilirler ve açık yaralar geliştirebilirler. Bunun yanında organlara hizmet eden sinirler zarar gördüğünde mesane kontrolü kaybolabilir ve ishal veya kabızlık görülebilir. Bazı vakalarda cinsel işlev bozukluğu ve anormal derecede düşük kan basıncı ortaya çıkabilir.

Guillain-Barre sendromu (GBS) vücudun bağışıklık sisteminin kendi sinir sistemine aniden saldırdığı nadir görülen bir hastalıktır. Çoğu zaman semptomları hızla ortaya çıkma eğilimindedir ve ilerleyici kas zayıflığı ya da felç gibi ciddi sorunların görülmesine neden olabilir. Erken belirtiler arasında sonunda kollara doğru yayılabilen ellerde zayıflık ve karıncalanma sayılabilir. Kan basıncı ve kalp ritmi sorunları ise daha ciddi vakalarda ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte hastalığın ciddiyetine rağmen erken teşhis edildiğinde iyileşme oranları oldukça iyidir.

Periferik Sinir Hastalıklarının Risk Faktörleri Nelerdir?

Periferik sinir hastalıklarının ortaya çıkmasında etkili risk faktörleri arasında özellikle kontrol altında tutulamayan şeker hastalığı, alkol bağımlılığı, özellikle B vitamini eksikliği, Lyme hastalığı ya da hepatit B ve C ve HIV gibi enfeksiyonlar sayılabilir. Bunların yanında bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırdığı romatoid artrit ve lupus gibi otoimmün hastalıklar, türlü toksinlere maruz kalma ve böbrek, karaciğer ya da tiroid hastalıkları da risk faktörleri arasındadır.

Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Kişi ellerinde veya ayaklarında olağandışı bir karıncalanma, zayıflık ya da ağrı fark ederse vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Erken tanı ve tedavi, görülen semptomları kontrol altına almak ve periferik sinirlere daha fazla zarar gelmesini önlemek için oldukça önemlidir.

Periferik Sinir Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Periferik sinir hastalıklarının birçok farklı nedeni olabilir. Doktor öncelikle kişide görülen semptomları, kişinin yaşam tarzını, alışkanlıklarını ve aile öyküsünde nörolojik hastalıklar geçmişi olup olmadığını gözden geçirecektir. Sonrasında kişinin tendon reflekslerini, kas gücünü, hissetme yetisini ve koordinasyonunu kontrol etmek için nörolojik muayeneye başvurulmaktadır.

Tanı koyma işlemi ayrıca türlü kan ve görüntüleme testlerini, sinir fonksiyon testlerini ya da sinir veya deri biyopsisini içerebilir.

Periferik Sinir Hastalıkları Tedavisi

Periferik sinir hastalıklarının tedavisinde amaç altta yatan sorunu tedavi etmek ve görülen semptomları hafifletmektir. Yapılan testler altta yatan bir durumun olmadığını gösteriyorsa doktor rahatsızlığın iyileşip iyileşmediğini görmek için dikkatli bir şekilde beklemeyi önerebilir.

Periferik sinir hastalıklarına bağlı olarak kişide kas güçsüzlüğü görülüyorsa fizik tedavi uygulamaları kişinin hareket kabiliyetini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca kişinin el veya ayak desteklerine, bastona veya tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olabilir.

Periferik sinir hastalıkları tümör gibi nedenlerle sinirler üzerindeki baskıdan kaynaklanıyorsa bu basıncı azaltmak için cerrahi işlemlere başvurulması gerekebilir.

WhatsApp
Top