BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Parkinson

Parkinson hastalığı beyin hücrelerinin birbiriyle haberleşmesinden ve kişinin hareketlerinden sorumlu olan dopamin maddesinin üretilmesini sağlayan hücrelerin bozulması sonucu ortaya çıkmaktadır. Belirtiler genellikle zar zor fark edilebilir bir titreme ile başlamaktadır.

Parkinson hastalığının kesin tedavisi bulunmasa da ilaç tedavisi kişinin yaşadığı semptomları belirgin şekilde iyileştirebilir. Bazı vakalarda beynin belirli bölgelerini düzenlemek ve semptomları hafifletmek için cerrahi işlemlere başvurulması gerekmektedir.

Parkinson Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığı belirti ve semptomları herkes için farklı olabilir. Belirtiler genellikle vücudun bir tarafında başlar ve her iki tarafı da etkilemeye başladıktan sonra dahi bir tarafta daha şiddetli görülür.

 • Titreme: Titreme genellikle kişinin el parmaklarında başlamaktadır, dinlenme halindeyken kontrol edilemeyen ritmik hareketler görülür.
 • Hareketlerde yavaşlama: Parkinson hastalığı kişinin hareketlerini yavaşlatarak basit işleri zorlaştırıp zaman alıcı hale getirebilir. Yürürken ayaklarını sürümesi gerekebilir ya da merdiven çıkmak oldukça zorlayıcı olabilir. 
 • Kaslarda sertleşme: Vücudun herhangi bir yerinde kas sertliği oluşabilir. Sert kaslar ağrılı olabilir ve kişinin hareket alanını sınırlayabilir.
 • Denge bozukluğu: Parkinson hastalığının bir sonucu olarak kişide denge bozukluğu ya da yürürken kolların salınması gibi bilinçsiz hareketlerde donukluk görülebilir.
 • Konuşma değişiklikleri: Kişi hızlı ve monoton konuşabilir ya da konuşurken tereddüt edebilir. 

Parkinson Hastalığının Görülme Nedenleri Nelerdir?

Parkinson hastalığında beyindeki bazı sinir hücreleri (nöronlar) yavaş yavaş işlevlerini kaybeder. Semptomların çoğu beyinde dopamin adı verilen kimyasal bir haberci üreten bu nöronların kaybından kaynaklanmaktadır. Dopamin seviyelerinde azalma anormal beyin aktivitelerine neden olarak türlü semptomlara yol açar.

Parkinson hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir ancak çeşitli genetik ve çevresel faktörler hastalığının görülmesinde etkili olabilir. Bazı gen varyasyonlarının parkinson görülme ihtimalini arttırdığına dair çeşitli araştırmalar mevcuttur. Parkinson hastalığına sahip yakın bir akrabaya sahip olmak hastalığın görülme ihtimalini artırmaktadır ancak kişinin parkinson hastası olması hala oldukça düşük bir ihtimaldir. 

Parkinson hastalığı görülme ihtimali yaşla birlikte artmaktadır. Genç erişkinlerde nadiren parkinson görülür, çoğu zaman 60 yaş ve üstü yetişkinlerde görülmektedir. Ayrıca erkeklerde parkinson hastalığının görülme ihtimali olasılığı kadınlara kıyasla daha fazladır. 

Parkinson Hastalığının Yol Açabileceği Komplikasyonlar Nelerdir?

Parkinson hastalığı bilişsel problemlere ve düşünme güçlüklülerine neden olabilir. Bu durum genellikle Parkinson hastalığının ileri aşamalarında ortaya çıkmaktadır. Bu tür bilişsel problemler ilaçlara çok duyarlı değildir. Parkinsonun erken dönemlerinde depresyon görülebilir. Depresyon tedavisi hastalığım diğer zorluklarının üstesinden gelmeyi kolaylaştırabilmektedir. Parkinsonun kesin nedeni bilinmediğinden hastalığı önlemenin yolları da gizemli kalmaktadır.

 • Çiğneme ve yutma problemleri: Parkinson hastalığı ilerledikçe ağız kaslarını etkileyerek kişinin çiğneme ve yutma ile ilgili zorluklar yaşamasına ve bu durum yetersiz beslenme sorunlarına yol açabilir. Ayrıca yutmanın yavaşlaması nedeniyle tükürük ağızda birikerek sarkmaya neden olabilir. 
 • Uyku problemleri ve uyku bozuklukları: Parkinson hastalığı olan kişiler genellikle gece uyuyamamak, erken uyanmak veya gün içinde uykuya dalmak gibi uyku sorunları yaşamaktadır. İlaçlar uyku problemlerine yardımcı olmaktadır.
 • Mesane problemleri: Parkinson hastalığı idrar tutamama veya idrar yapma zorluğu da dahil olmak üzere türlü mesane sorunlarına neden olabilir.
 • Kabızlık: Parkinson hastalığına sahip birçok kişide yavaşlamış sindirim sistemi nedeniyle kabızlık görülmektedir.
 • Cinsel işlev bozukluğu: Parkinson hastalığına sahip bazı kişilerde cinsel istek ya da performansta azalma görülebilir.
 • Yorgunluk: Parkinson hastalığına sahip birçok kişide özellikle günün ilerleyen saatlerinde halsizlik ve yorgunluk görülmektedir. Ayrıca vücutlarının belirli bölgelerinde kronik ağrı yaşayabilirler.
 • Kan basıncında değişiklik: Tansiyonundaki ani düşüş nedeniyle kişi sık sık sersemlemiş veya başı dönmüş hissedebilir.

Parkinson Tedavisi

Parkinson hastalığının kesin tedavisi mümkün değildir ancak ilaçlar semptomların kontrol edilmesine yardımcı olabilir. Bazı vakalarda cerrahi işlemlere başvurulması gerekmektedir. Doktor ayrıca fiziksel tedavi ve egzersizler gibi yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir.

Vücutta dopamin yerine geçen bu ilaçlar hareket sorunlarının yönetilmesine yardımcı olmaktadır. 

Top