BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Alzheimer

Alzheimer hastalığı beyin hücrelerinin ölmesine neden olan ilerleyici bir hastalıktır ve bunamanın en yaygın nedenidir. Kişinin davranışsal ve sosyal becerilerinde sürekli bir düşüşe neden olur. Hastalık ilerledikçe şiddetli hafıza kaybı ve günlük görevleri yerine getirmede zorluk gibi kişinin günlük yaşamını önemli ölçüde etkileyen semptomlar görülmektedir. 

Alzheimer hastalığını iyileştiren ya da beyindeki hastalık sürecini değiştiren herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak Alzheimer tedavisinde kullanılan ilaçlar geçici olarak semptomları iyileştirebilir ve hastalığın ilerleme hızını yavaşlatabilir. Bu tedaviler kişilerin olabilecekleri en iyi durumda olmalarını sağlayarak bağımsızlıklarını sürdürmelerine yardımcı olabilir.

Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

Hafıza kaybı Alzheimer hastalığının en önemli belirtisidir. Hastalığın erken dönemlerinde kişi yaşadığı son olayları veya konuşmaları hatırlamakta ve düşüncelerini organize etmekte güçlük çeker. Kişinin bir aile üyesinin veya arkadaşının semptomların kötüleştiğini fark etmesi daha muhtemeldir. Hastalık ilerledikçe hafıza kaybı ilerlemeye ve farklı semptomlar ortaya çıkmaya başlar.

Hafıza Kaybı

Kişinin zaman zaman anahtarlarınızı nereye koyduğunu veya tanıdığı birinin ismini unutması normaldir. Ancak Alzheimer hastalığına bağlı hafıza kaybı gittikçe kötüleşerek kişinin günlük yaşamını oldukça olumsuz etkileyebilir. 

Konuşmaları, randevuları veya olayları unutmak, çeşitli nesneleri mantıksız yerlere koymak, tanıdık yerlerde kaybolmak, aile üyelerinin veya gündelik nesnelerin adlarını unutmak, düşünceleri ifade etmede veya konuşmalara katılmak için doğru kelimeleri bulmada sorun yaşamak Alzheimer belirtileri arasında sayılabilir. 

Karar verme

Alzheimer hastalığına sahip kişilerin günlük yaşamlarında makul karar verebilme yeteneği azalmaktadır. Örneğin kişi sosyal etkileşimlerinde yanlış seçimler yapabilir veya hava için uygun olmayan kıyafetler tercih edebilir. Yemek yapılması ve sonrasında yürüyüşe çıkılması gibi sıralı planlar hastalık ilerledikçe kişi için bir mücadele gerektirebilir. 

Kişilik ve davranıştaki değişiklikler

Alzheimer hastalığı nedeniyle beyinde meydana gelen bozulmalar kişinin ruh halini ve davranışlarını etkileyebilir. Depresyon, ilgisizlik, güven problemi, sinirlilik ve saldırganlık, uyku alışkanlıklarında değişiklikler ve bir eşyanın çalındığına inanmak gibi sanrılar bu değişiklikler arasında sayılabilir. 

Alzheimer’a bağlı semptomlar kötüleşse dahi kişinin birçok önemli becerisi uzun süre korunmaktadır. Kitap okumak, hikaye anlatmak, şarkı söylemek, müzik dinlemek, dans etmek veya resim yapmak bu beceriler arasındadır.

Doktora Ne Zaman Başvurmalıyım?

Tedavi edilebilir koşullar dahil olmak üzere hafıza kaybının veya diğer bunama semptomlarının birçok farklı nedeni olabilir. Kişi hafızası veya diğer düşünme becerileri hakkında endişe duyuyorsa kapsamlı bir değerlendirme ve tanı için doktora başvurmalıdır.

Alzheimer Neden Ortaya Çıkmaktadır?

Alzheimer hastalığının kesin nedeni bilinmemekle birlikte genetik ve çevresel faktörlerin kombinasyonunun zamanla beyni etkilediği düşünülmektedir. Alzheimer özünde bir dizi toksik olayı açığa çıkaran beyin proteinlerinin beyin hücrelerinin (nöronlar) çalışmasını engellemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Nöronlar zarar görür, birbirleriyle olan bağlantılarını kaybeder ve sonunda ölürler. Hasar beynin hafızayı kontrol eden bölgesinde başlamaktadır. 

Alzheimer’in Neden Olabileceği Komplikasyonlar Nelerdir?

Alzheimer'ın neden olduğu hafıza kaybı ve diğer bilişsel değişiklikler kişide ortaya çıkan diğer sağlık durumları için tedaviyi karmaşıklaştırabilir. Rahatsızlığını dile getirememe, başka bir hastalığın semptomlarını bildirme ya da ilaçlarını zamanında kullanamama gibi davranışlar tedaviyi zorlaştırmaktadır.

Alzheimer hastalığı ilerlediğinde yutkunma, denge kurma, bağırsak ve mesane kontrolü gibi fiziksel fonksiyonları etkilemeye başlar. Bu durum zatürree veya çeşitli enfeksiyonlara, düşmeye bağlı kırıklara, yatmaya bağlı oluşan yaralara ya da yetersiz beslenmeye yol açabilir.

Alzheimer’i Önlemek için Neler Yapabilirim?

Alzheimer hastalığı önlenebilir bir durum değildir. Bununla birlikte türlü yaşam tarzı önerileri riskin azalmasına yardımcı olabilir. Araştırmalar kişinin beslenme ve egzersiz programında yapacağı değişikliklerin, kalp hastalıklarını önlemek için atacağı adımların Alzheimer ve bunamaya neden olan diğer hastalıkların görülme ihtimalini azaltabileceğini göstermektedir. 

Doymuş yağ oranı düşük taze ürünlerden ve sağlıklı besinlerden oluşan bir beslenme düzeni, kişinin yüksek tansiyon, kolesterol ya da diyabet rahatsızlığı varsa tedavi planına uyması, düzenli egzersiz ve kötü alışkanlıklardan uzak durması bu davranışlar arasında sayılabilir. Bunun yanında araştırmalar sosyal etkinliklere katılmak, kitap okumak, dans etmek, enstrüman çalmak gibi zihinsel ve sosyal etkileşim gerektiren aktivitelerin Alzheimer’in görülme ihtimalini azalttığını göstermektedir.

Alzheimer Tedavisi

Alzheimer’in kesin tedavisi bulunmamakla birlikte mevcut Alzheimer ilaçlarına görülen semptomların hafifletilmesi için başvurulmaktadır. Bazı durumlarda antidepresanlar davranış semptomlarının kontrolüne yardımcı olmak için reçete edilebilir.

Alzheimer hastalığı olan bir kişinin yaşam alanını ihtiyaçlarına göre uyarlamak tedavi planının önemli bir parçasıdır. Alzheimer'lı biri için rutin alışkanlıklarının kurulması, güçlendirilmesi ve hafızasını kullanmasını gerektiren işlerinin sınırlandırılması yaşamını kolaylaştırmak için oldukça önemlidir.

WhatsApp
Top