BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Serebral Palsi

Serebral palsi (beyin felci), bebeklik veya erken çocukluk döneminde ortaya çıkan ve hareketi, kasların uyumlu kullanımını ve duruşu kalıcı olarak etkileyen nörolojik sorunları tanımlamaktadır. Genellikle doğumdan önce henüz olgunlaşmamış beyinde meydana gelen türlü travmalardan kaynaklanmaktadır. Çoğu durumda, görme, işitme ve duyum da etkilenir.

Serebral palsi tedavisi çok sayıda doktor ve tedaviyi gerektiren çok yönlü bir rahatsızlıktır. Erken teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması çocuğun durumunu iyileştirme konusunda oldukça önemlidir.

Serebral Palsi Belirtileri Nelerdir?

Serebral palsi semptomları genellikle bebeklik döneminde veya okul öncesi dönemde görülmektedir. Serebral palsinin genel belirtileri arasında  anormal refleksler, kaslarda sertlik, anormal duruş, istem dışı hareketler, dengesiz yürüme veya bunların bir kombinasyonu sayılabilir.

Serebral palsi semptomları kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir, hafif ya da şiddetli olabilir. Serebral palsili bazı kişiler yürüme, nesneleri kavrama ve oturmada zorluk çekebilir. Görülen semptomlar beynin etkilenen bölümüne bağlı olarak değişiklik gösterecektir.  Serebral palsinin erken dönem yaygın belirtileri arasında bebeğin tek başına oturma ya da sürünme gibi motor beceri gerektiren davranışları gerçekleştirmede yaşıtlarına kıyasla geç kalması, konuşma zorluğu, kas koordinasyonu eksikliği, titreme veya istemsiz hareketler, yutkunma sorunları, yürüme zorluğu ve vücudunun sürekli bir tarafını tercih etmesi sayılabilir.

Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Serebral palsi çoğu zaman doğuştan görülen bir sorundur ancak aylar veya yıllar sonrasına kadar herhangi bir semptoma neden olmayabilir. Belirtiler genellikle hasta 3 veya 4 yaşına gelmeden önce ortaya çıkar. Ebeveynler serebral palsiden şüphelendiklerinde vakit kaybetmeden doktora başvurmalılardır. Erken tanı ve tedavi serebral palsi tedavisinde oldukça önemlidir.

Serebral Palsi Görülme Nedenleri Nelerdir?

Serebral palsi çoğunlukla çocuk anne karnındayken görülen türlü anormallikler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Çoğu durumda nedeni bilinmemektedir. Serebral palsinin görülmesinde etkili risk faktörleri arasında anormal gelişime yol açan gen mutasyonları, gelişmekte olan fetüsü etkileyen enfeksiyonlar, fetal inme, kanama, örneğin bir araç kazası veya düşmesi sonucu ortaya çıkabilecek travmatik kafa travması ya da doğum sırasında beyne oksijen gitmemesi sayılabilir.

Serebral Palsi Tedavisi

Serebral palsi tedavisinin amacı hastaların günlük yaşamlarında bağımsızlıklarını en üst düzeye çıkarmalarını sağlamaktır. Onları mümkün olan en normal, yönetilebilir ve sağlıklı yaşam için teşvik eder. Serebral palsi hastalığında her tanı farklı olduğu için uygulanacak tedavi yöntemleri de kişiden kişiye büyük ölçüde değişmektedir.

Beynin hangi bölgesinin etkilendiği, görülen semptomlar ve hastalığın şiddeti tedavi planını etkileyecektir. Serebral palsi tedavisi çocuğun karşılaşabileceği tüm spesifik koşullara kısa ve uzun vadeli yaklaşımları kapsamaktadır. Bu yaklaşımlar arasında ilaçlar, fizik tedavi uygulamaları, cerrahi yöntemler ve daha fazlası sayılabilir.

İlaçlar:

Serebral palsi tedavisinde ilaçlara kaslarda görülen sertlikleri iyileştirmek, uzuv fonksiyonlarını geliştirmek, ağrıyı tedavi etmek ve türlü semptomları yönetmek için başvurulmaktadır.

Fizik Tedavi:

Serebral palsi tedavisinde fizik tedavi uygulamaları çocuğun gücüne, esnekliğine, dengesine, motor gelişimine ve hareket kabiliyetine katkıda bulunur. Ayrıca ebeveynler çocuklarının nasıl yıkanacağı ya da besleneceği gibi konularda bilgi sahibi olurlar.

Serebral palsi tedavisinde doğumdan sonraki ilk bir ila iki yıl boyunca terapistler bebeğin baş ve gövde kontrolü ya da eşya kavrama gibi konularda gelişmesine destek olacaklardır. Serebral palsili bir çocuğun ihtiyaçları yalnızca fiziksel engellerini iyileştirme üzerine planlanmamaktadır. Daha doyurucu bir yaşam sürdürmesi için gerekli sosyal ve duygusal faktörlerin de terapi planları oluşturulurken göz ardı edilmemesi gerekir.

Serebral Palsinin Neden Olabileceği Komplikasyonlar Nelerdir?

Serebral palsinin neden olduğu kas güçsüzlüğü ya da koordinasyon problemleri çocukluk döneminde veya yetişinlikte bazı komplikasyonlara neden olabilir. Serebral palsi kemiklerin sağlıklı büyümesine engel olarak kemiklerde bükülmeye neden olabilir ve bu durum eklem deformitelerine, kireçlenmeye ya da çıkıklara yol açabilir.

Serebral palsi bir bebeğin yutkunma zorlukları nedeniyle yeterli beslenmesini zorlaştırabilir. Bu büyüme hızını yavaşlatabilir ve kemikleri zayıflatabilir. Bazı çocukların yeterli miktarda beslenebilmesi için besleme tüpüne ihtiyacı vardır.

Ayrıca serebral palsili kişilerde depresyon gib türlüi zihinsel sorunlar görülebilir. Sosyal izolasyon ve engellerle başa çıkma zorlukları depresyona katkıda bulunabilir. Serebral palsili kişiler kalp ve akciğer hastalıkları ya da solunum sorunlarında risk grubundadır.

WhatsApp
Top