BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Baş Ağrısı ve Migren Tedavisi

Migren çoğu zaman başın bir tarafında zonklayan ya da keskin bir ağrı olarak hissedilen nörolojik bir hastalıktır. Birçok insanda halsizlik, ışığa veya sese karşı artan hassasiyet gibi belirtiler gösterir. Migren her 5 kadından birini ve her 15 erkekten 1'ini etkileyen oldukça sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır.

Migren ataklarının sıklığı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Migren atakları arasında yıllar geçmesi dahi mümkündür.

Migren Görülme Nedenleri Nelerdir?

Migrenin kesin nedeni bilinmemektedir ancak beyindeki kimyasalların ve kan damarlarındaki geçici değişikliklerin bir sonucu olduğu düşünülmektedir. Migren sorunu yaşayan kişilerin yaklaşık yarısının yakın akrabalarında da aynı sorun görülmektedir. Bu durum migrenin görülmesinde genlerin de etkisinin olduğunu gösterir.

Migren ağrısı genellikle ilk olarak kişinin ergenlik döneminde ortaya çıksa da her yaşta başlayabilir. Migren 30'lu yaşlarda doruğa çıkma eğilimindedir ve sonraki yıllarda şiddeti yavaş yavaş azalarak daha az sıklıkta görülmeye başlar. Kadınlarda migren erkeklere kıyasla 3 kat daha fazla görülmektedir.

Migren Ağrısını Ne Tetikler?

Mİgren ağrısını adet öncesi veya sırasında görülen hormonlardaki değişiklikler, hamilelik ve menopoz birçok kadında tetikleyebilir. Stres, yorgunluk, parlak ışıklar, yüksek sesler, parfüm ve tiner gibi güçlü kokular ya da alkol ve kahve gibi kişiden kişiye değişebilen bazı yiyecek veya içecekler de migreni tetikleyebilir.

Migren ağrısını tetikleyebilen bir diğer faktör uyku kalitesidir. Eksik uyku, çok fazla uyku veya jet lag olmak bazı kişilerde migreni tetikleyebilir. Bunların yanında türlü fiziksel faktörler de migreni tetikleyebilmektedir. Cinsel aktivite dahil olmak üzere yoğun efor gerektiren aktiviteler bu faktörler arasında sayılabilir. Hava veya basınç değişiklikleri de migreni tetikleyebilmektedir.

Migren Tanısı Nasıl Konur?

Kişi migren şüphesiyle doktora başvurduğunda nörolog kişinin tıbbi geçmişine, görülen semptomlara, fiziksel ve nörolojik muayeneye göre migren tanısı koyacaktır. Kişinin durumu olağandışı, karmaşık veya aniden şiddetli hale gelirse baş ağrısının olası diğer nedenlerini elemek için MR ve BT taraması gibi testlere başvurulması gerekebilir. MR taraması beyin ve kan damarlarının ayrıntılı görüntülerine ulaşmak için güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanır. Doktorların tümörleri, felçleri, kanamaları, enfeksiyonları ve diğer beyin ve sinir sistemi sorunlarını teşhis etmelerine yardımcı olur. BT taraması ise beynin ayrıntılı kesitsel görüntülerini oluşturmak için X ışınlarını kullanmaktadır.

Migren Türleri Nelerdir?

Migren türleri auralı ve aurasız olmak üzere iki türdür.

Auralı Migren

Auralar bir migren atağının yakında gerçekleşeceği hakkında kişiye uyarı verir. Bir auranın etkileri arasında parlak veya yanıp sönen ışıkların algılanması, konuşma zorluğu, uzuvlarda sertlik ve hoş olmayan kokular sayılabilir.

Auralı migrenler görme duyusunu etkilediğinde hasta orada olmayan nesneleri görebilir ya da görüş alanları bir belirip bir kayboluyormuş gibi hissedebilirler. Aura yaşayan insanlar yaşadıkları görme bozukluğunu çok parlak bir kamera flaşına maruz kalmanın ardından yaşanan durum olarak tanımlamaktadırlar.

Migreni olan kişi alışılmadık derece şiddetli baş ağrısı, duyum kaybı, görme bozukluğu ya da konuşmada zorluk yaşıyorsa ve bu durum olağandışı ise göz ardı edilmemelidir.

Aurasız Migren

Aurasız migren daha sık görülmektedir, migrenlerin yaklaşık %70 ila %90’ı aura olmaksızın ortaya çıkar. Aurasız migrende kişi migren atağı öncesi herhangi bir duyusal problem yaşamamaktadır.

Migren Tedavisi

Migren tedavisinin tek bir yöntemi bulunmamaktadır, tedavi planı migren ataklarının sıklığını azaltmayı ve oluşan semptomları hafifletmeyi amaçlamaktadır. Migren ataklarının sıklığını azaltmaya yardımcı olabilecek kişinin uygulayabileceği türlü yaşam tarzı değişiklikleri bulunmaktadır. Yeterince uyumak, stresi azaltmak, bol su içmek, bazı besin maddelerinden kaçınmak ve düzenli fiziksel egzersiz bu değişiklikler arasında sayılabilir.

Bu değişiklikler migren semptomlarını veya sıklığını azaltmadığında ilaç tedavisi gibi farklı yöntemlere başvurulması gerekebilir. Migren tedavisi genel olarak tetikleyicilerden kaçınmaya, semptomları kontrol etmeye ve türlü ilaçlara odaklanmaktadır.

WhatsApp
Top