BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Retina Cerrahisi

Retina gözün arkasında bulunan ve görme hücrelerinden oluşan ışığa duyarlı bir ağ tabakasıdır. Retina ışık ışınlarını optik sinirler aracılığıyla beynimize iletir ve beyin bu uyartıları yorumlayarak net bir görüntü sağlar. Retina hastalıkları tedavi edilmediği sürece körlüğe kadar varabilecek komplikasyonlara neden olabilecek ciddi sorunlardır.

Retina Yırtılması

Sağlam retina tabakasının tıpkı bir duvar kağıdı gibi soyulması retina yırtılması olarak adlandırılır. Bu soyulmalar zamanında tedavi edilmediğinde sorun tüm retinaya yayılabilir. Bu durum ise retina dekolmanı olarak adlandırılmaktadır.

Retina dekolmanı retina cerrahisi ile tedavi edilmediği takdirde neredeyse her zaman kalıcı görme kaybına neden olabilen çok ciddi bir sorundur.

Şeker Hastalığı (Göz İçi Kanama)

Şeker hastalığı özellikle hastanın yaşı ilerledikçe retinada ödem ya da yeni damarlanmalar gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bu yeni damarlanmalar kanayarak göz içi kanamalara ya da retina yırtılmalarına neden olabilir. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilecek göz travmaları hariç bu rahatsızlıkların en sık görülen nedeni 60 yaş ve üstü erişkinlerde görülen uzun süreli şeker hastalığıdır. Tedavide geç kalmamak çok önemlidir. Kanamaları uygun vakalarda cerrahi ile temizlemek mümkündür.

Epiretinal Membran

Epiretinal membran herhangi bir nedenle retina önünde zar dokusu oluşması anlamına gelir. Bu zar oluşumu makula önünde oluştuğunda görme kaybına yol açmaktadır.

Epiretinal membran özellikle okuma ve görsel açıdan görece karmaşık görselleri yorumlamada görüşü önemli ölçüde etkileyebilir ancak kalıcı görme kaybına neden olmamaktadır.

İnce ayrıntıları görememe, çift görme, bulanık görme ya da okuma sorunları epiretinal membran belirtileri arasında sayılabilir. 50 yaş üzeri yetişkinlerde daha sık görülmektedir. Epiretinal membran göz ameliyatı veya göz içindeki iltihaplanma sonrasında da oluşabilmektedir. Epiretinal membran tedavi etmenin tek yolu vitrektomi adı verilen cerrahi operasyondur. Göz damlaları veya gözlük kullanımı tedavisinde etkili değildir.

Makula Deliği

Makula deliği gözün retina adı verilen ışığa duyarlı dokusunun merkezinde bulunan ve net görmeyi sağlayan makulada meydana gelmektedir. Makula kitap okuma, araba sürme ya da ince ayrıntıları görme için ihtiyacımız olan keskin görüşü sağlayan bölgedir. Makulada delik oluşumunun tipik belirtileri arasında bulanık ve çarpık görme sayılabilir. Makula deliği çoğu zaman yaşlanma ile ilgilidir, genellikle 50 yaşın üzerindeki kişilerde görülür ve kalıcı görme kaybının en sık karşılaşılan nedenlerinden biridir.

Makula deliğinin retinadaki yeri ve boyutu kişinin görüşünü ne kadar etkileyeceğini belirleyecektir. Birey delik oluşumunun başlarında net ve detaylı görme yetisini kaybedebilir ancak bu durum tedavi edilmediğinde kalıcı görme kaybı gibi ciddi sorunlara yol açabilir ve acil müdahale edilmesi gereken bir duruma dönüşebilir. Bu nedenle zamanında tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

WhatsApp
Top