BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Katarakt

Katarakt gözün doğal merceğinin saydamlığını yitirmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. 40 yaş üstü kişilerde en sık görülen görme kaybı nedenidir ve aynı zamanda dünya çapında körlüğün başlıca nedenidir.

Katarakt sorunu yaşayan insanlar görmek buğulu bir pencereden bakmak gibidir. Bu bulanık görüi okumayı, araba kullanmayı (özellikle geceleri) veya yüzdeki bir ifadeyi görmeyi zorlaştırabilir. Kataraktların çoğu yavaş ilerler, bu nedenle bu semptomlar sonradan ortaya çıkmaktadır.

Katarakt başlangıcında daha güçlü aydınlatma ve gözlük kullanımı ile bu sorunlarla başa çıkılabilse de görme sorunları kişinin günlük yaşamına müdahale ettiğinde katarakt ameliyatına başvurulması gerekebilir. Katarakt ameliyatı görece basit ve güvenli bir işlemdir.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Katarakt belirtileri arasında bulanık görme, özellikle geceleri artan görme zorluğu, ışığa duyarlılık, okumak için daha parlak ışığa ihtiyaç durma, ışık etrafında haleler görme, gözlük camında veya kontakt lenste sık değişiklikler, renkleri solmuş ya da sararmış görme sayılabilir.

Kataraktın neden olduğu bulanık görme  başlangıçta göz merceğinin sadece küçük bir bölümünü etkileyebilir ve kişide herhangi bir görme kaybı görülmeyebilir. Katarakt büyüdükçe göz merceği bulanıklaşacak ve mercekten geçen ışık miktarı azalacaktır. Bu durum daha belirgin semptomlara neden olabilir. 

Katarakt Görülme Nedenleri Nelerdir?

Yaşlanma veya yaralanma gibi faktörler göz merceğinin dokusunun değişmesine neden olduğunda katarakt görülmektedir. Göz merceği göze gelen ışığı odaklayarak retinada net ve keskin görüntüler üretilmesini sağlar. Kişi yaşlandıkça göz merceği daha az esnek, daha az şeffaf ve daha kalın hale gelir. Bu durum göz merceği içindeki dokuların parçalanmasına neden olarak küçük alanları bulanıklaştırır.

Katarakt gelişmeye devam ettikçe bulanıklaşma daha da yoğunlaşır ve merceğin daha büyük bir kısmını kapsar. Katarakt göz merceğinin içinden geçen ışığı engeller ve böylece görüntünün net bir şekilde retinaya ulaşmasının önüne geçer. Bu durum kişinin bulanık görmesine neden olmaktadır.

Türlü sağlık sorunlarına neden olan bazı kalıtsal genetik bozukluklar da katarakt riskini artırabilir. Katarakt ayrıca diğer göz koşullarından, geçmiş göz ameliyatlarından veya diyabet gibi tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir. Steroid ilaçlarının uzun süreli kullanımı da kataraktın gelişmesine neden olabilir.

Katarakt genellikle her iki gözde birden gelişir ancak eşit şekilde değildir. Bir gözdeki katarakt diğerinden daha ileri olabilir ve bu durum gözler arasında görme farklılığına neden olabilir.

Kataraktın Görülmesinde Etkili Risk Faktörleri Nelerdir?

Katarakt görülme ihtimalini artıran risk faktörleri arasında yaşlanma, şeker hastalığı, çok fazla güneş ışığına maruz kalma, sigara içmek, obezite, yüksek tansiyon, önceki göz yaralanmaları ve iltihaplanmaları ve yüksek alkol tüketimi sayılabilir.

Katarakt Tedavisi

Katarakt tedavisinde gözlük kullanımı net bir görüş sağlamak için yeterli olmadığında tek etkili tedavi yöntemi cerrahidir. Katarakt ameliyatının kişi için ne zaman uygun olacağına doktor tarafından karar verilmektedir. Çoğu kişinin kataraktan kurtulmak için acele etmesine gerek yoktur, genellikle göze bir zararı bulunmaz. Ancak katarakt diyabetli insanlarda daha hızlı kötüleşebilir. Prosedürün geciktirilmesi daha sonra katarakt ameliyatına karar verildiğinde alınacak sonuçları etkilemez.

Katarakt Ameliyatı Ne İçerir?

Katarakt ameliyatı bulanık göz merceğinin çıkarılarak şeffaf bir yapay mercek ile değiştirilmesini içerir. Bu mercek gözün kalıcı bir parçası olmaya devam eder.

Bazı kişilerde bulunan diğer göz problemleri yapay merceğin kullanılmasını engeller. Böyle durumlarda katarakt alındığında gözlük veya kontakt lenslerle görüş düzeltilebilir.

Katarakt ameliyatı genellikle ayakta tedavi bazında yapılmaktadır, bu ameliyattan sonra kişinin hastanede kalmasına gerek kalmayacağı anlamına gelir. Katarakt ameliyatı sırasında göz çevresindeki bölge lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. Kişi işlem sırasında çoğu zaman uyanıktır. 

Katarakt Ameliyatı Risk Taşır mı?

Katarakt ameliyatı güvenilir bir prosedürdür ancak her işlemde olduğu gibi enfeksiyon ve kanama riski taşır. Kişi işlem sonrası birkaç gün rahatsızlık hissedebilir. İyileşme süreci genellikle sekiz hafta içinde tamamlanmaktadır. Kişi her iki gözü için de katarakt ameliyatına ihtiyaç duyuyorsa doktor ilk ameliyatın ardından iyileşme süreci tamamlandıktan sonra diğer göz için ameliyat planlayacaktır.

WhatsApp
Top