BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Göz Nakli (Kornea Nakli)

Kornea nakli günümüzde gerçekleştirilen en yaygın nakil ameliyatı türüdür ve en yüksek başarı oranına sahiptir. Kornea problemi olan hastalara görme yetisini geri kazandırmaya yardımcı olmak için birkaç farklı kornea nakli yöntemi bulunur. Kornea nakli korneanın bir kısmının ya da tamamının donörden alınan kornea dokusu ile değiştirmek için uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Kornea gözün odaklanma gücünün büyük bir kısmını oluşturan saydam, kubbe şeklindeki yüzeyidir.

Kornea nakli ile kişi görme yetisini yeniden kazanabilir, ağrıları azalabilir ve hasarlı ya da hastalıklı bir korneanın görünümü iyileştirilebilir. Yeni kornea, dokularını bağışlamayı tercih eden insanlardan alınmaktadır. Kornea nakline korneada eğrilik, diğer yöntemlerle tedavi edilemeyecek düzeydeki travmatik yaralanmalar ya da türlü hastalıklar nedeniyle yoğun hasar oluştuğunda başvurulmaktadır.

Kornea Nakline Ne Zaman Başvurulmaktadır?

Kornea nakline korneaları çeşitli nedenlerle zarar görmüş kişilere görme yetilerini yeniden kazandırmak için başvurulmaktadır. Kornea nakli ayrıca korneanın hastalıklarıyla ilişkili ağrı veya diğer belirti ve semptomları hafifletebilir.

Kornea nakli ile tedavi edilebilir koşullar arasında keratokonus, enfeksiyon ya da yaralanma nedeniyle çeşitli izler, korneal ülserler, kornea şişmesi ya da daha önceki göz ameliyatlarından kaynaklanan komplikasyonlar sayılabilir.

Kornea Nakli Öncesi

Kornea nakli öncesi doktor hastanın genel sağlık durumunun iyi olup olmadığını kontrol etmek için türlü muayeneler ve bazı laboratuar testleri yapacaktır. İşlemden birkaç hafta önce hastanın aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları bırakması gerekebilir. Genellikle olası bir enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için nakil işleminden önce antibiyotik kullanılması önerilmektedir.

Kornea nakli öncesi hastanın gözünde enfeksiyon gibi türlü problemler bulunduğunda bu durum başarılı bir kornea nakli ihtimalini azaltabilir. Göz doktoru ameliyattan önce bu sorunları tedavi etmek için çalışacaktır. Kornea nakli lokal anestezi altında yapılmaktadır. Herhangi bir komplikasyon yaşanmadığı sürece kişi aynı gün taburcu olabilir.

Kornea Naklinin Riskleri Nelerdir?

Kornea nakli nispeten güvenli bir prosedürdür ancak yine her cerrah işlemde olduğu gibi türlü riskler taşımaktadır. Göz enfeksiyonu, glokom, katarakt, kornea şişmesi ve doku reddi bu riskler arasında sayılabilir.

Kornea nakli sonrası bazı durumlarda hastanın bağışıklık sistemi donör korneaya saldırabilir. Bu duruma doku reddi adı verilmektedir ve tıbbi tedavi veya başka bir kornea nakli gerektirebilir. Kişi işlem sonrası herhangi bir reddedilme belirtisi fark ettiğinde mutlaka doktoruna başvurmalıdır. Görme kaybı, ağrı, kırmızılık ve ışığa duyarlılık doku reddi belirtileri arasında sayılabilir.

Kornea Nakli Sonrası

Kornea nakli sonrası göz yeni korneaya uyum sağlamaya çalışacağından kişinin görme yetisi ameliyat öncesine kıyasla kötüleşebilir ve bu durumun iyileşmesi birkaç ay sürebilir. İşlem sonrası kornea iyileşene kadar kişinin 1 ila 4 gün boyunca göz bandı kullanması gerekecektir. Bu süre boyunca ışığa karşı hassasiyet ve hafif ağrı görülebilir.

İşlem sonrası ortaya çıkabilecek herhangi bir enfeksiyonun önüne geçmek için göz damlaları önerilecektir. Kornea nakli sonrası göz olası yaralanmalardan korunmalıdır. Kişi özellikle ilk zamanlar yaşamını kolaylaştıracak önlemler almalı ve egzersiz gibi aktivitelerde bulunurken dikkatli olmalıdır. Kişinin hayatının geri kalanında gözünün zarar görmemesi için ekstra önlemler alması gerekir.

Kornea nakli sonrası yapılacak takip randevuları aksatılmamalıdır.Yakın ve uzak görüş gibi kırılma hataları gözlük, kontakt lens veya bazı durumlarda lazer göz ameliyatı gibi yöntemler ile iyileştirilebilir.

Kornea nakli çoğu zaman oldukça başarılı bir prosedürdür ancak nakil beklentileri ameliyatın nedenine ve kişinin sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Kornea nakli sonrası türlü komplikasyonların ve doku reddinin görülme ihtimali yıllarca devam eder. Bu nedenle göz doktorunun en az yılda bir ziyaret edilmesi önerilmektedir. Doku reddi genellikle ilaç tedavisi ile tedavi edilebilmektedir.

WhatsApp
Top