BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Glokom

Gözler vücudun en karmaşık organlarından biridir. Görüntü oluşturabilmek için dışarıdan gelen ışığı içeri geçirerek, içeri hapsolan ışıkların görme siniriyle işleme sokulmasında görevlidir. Çok basit gibi gözüken bu işlem aslında çok sayıda fonksiyonun ortak çalışmasıyla mümkün olmaktadır. Bu fonksiyonların sayısı öyle çoktur ki tıpta yalnızca göz üzerine çalışan bir bölüm vardır. Peki bu komplike organ her zaman problemsiz işlemekte midir? Ne yazık ki hayır. Gözler de çok sayıda hastalıkla mücadele edebilir. Glokom da bu hastalıklardan biridir.

Daha çok göz tansiyonu olarak bilinen glokom hastalığı, sessiz ilerleyen ve zamanla ciddi problemler oluşturabilecek bir göz hastalığıdır. Halk arasında “karasu” olarak da yaygınlaşmıştır. Belirtilerinin yakalanması güç olduğu için başlangıç dönemlerinde keşfedilmesi zordur. Glokom ile birlikte oluşan sıvı basıncı, görme döngümüzdeki göz sinirlerine zarar verebilir ve kalıcı olarak görme kaybına gidebilecek seviyede hasara neden olabilir.

Glokom Türleri Nelerdir?

Açık açılı glokom, en yaygın görülen glokom türü olarak değerlendirilebilir. Oldukça yavaş ilerleyen ve 50 yaşının üzerindeki bireylerde görülen bir rahatsızlıktır. Hastalığa bağlı komplikasyonlar hissedilmediği için, düzenli göz kontrolü yaptırmayan bireylerde az da olsa kalıcı hasar oluştuktan sonra fark edilmesi mümkün olmaktadır. Erken teşhisle birlikte hastalık durdurulabilir ve kontrol altında tutulabilir aksi takdirde görme kaybı oluşturabilmektedir.

Kapalı açılı glokom, açık versiyonun tersine bir anda gelişir ve hızla sızılar, görmede zorluk gibi komplikasyonlar ortaya çıkarır. Bu yakınmalarla doktora giden hastalar genellikle erken teşhisle birlikte büyük problemler yaşamazlar.

Sekonder glokom, çeşitli göz hastalıkları, diyabet ve steroid gibi bazı ilaçların kullanımdan sonra ortaya çıkan; yani başka bir sebeple oluşan göz basıncıdır. Gözde yaşanacak anormallikler üzerinden oldukça ufak yaşta çocuklarda gerçekleşen glokomsa, çocukluk çağı glokomu olarak adlandırılmaktadır.

Glokom Belirtileri ve Risk Grubundaki Kişiler

Açık açılı glokomda ilk dönemlerde hastalık çok sessiz olduğu için yakınma söz konusu olmamaktadır, ancak ileri dönemlerde kör noktaların oluşumu kişiye bir problemle karşı karşıya olduğunu belli edecektir.

Kapalı glokomda ise bulanıklık, parlak ışıklar, renkli halkalar görme, gözde kızarıklık, gözde ağrı ayrıca alın bölgesinden başa vuran şiddetli ağrılarla birlikte mide bulantısı hatta kusma görülebilmektedir.

Glokom rahatsızlıkları uzun zamanda geliştiği için orta yaş üzerindeki her bireyde görülebilmektedir. Ayrıca ailede daha önce yaşanmış glokom hastalığı varsa bu durum da risk faktörünü artıracaktır.

Glokom Erken Teşhisi Önemi ve Tedavi Süreci

Sessizce ilerleyen glokom kalıcı görme kaybına sebep olabilir. Dolayısıyla erken teşhisle kontrol altına alınması oldukça önemlidir. Bu bakımdan özellikle kişi risk grubu içindeyse belirli periyotlarda göz taramasına girmesi önerilmektedir. Bu göz taramalarında veya standart göz kontrollerinde bir anormallik sezilirse doktor bu duruma müdahale edecektir. Genellikle göz içi basınç artışındaki farklılıklar üzerinden tespit edilmektedir.

Glokomun kesin olarak tedavi edilmesi mümkün olmayabilir ancak olası kötü sonuçların önüne geçilebilir ve hastalığın kontrol altında kalması sağlanabilir. Açık açılı glokom için ana problem olan göz içi basıncının düşürülmesine yönelik medikal uygulamalar söz konusudur. Hastanın medikal uygulamalara yanıt vermemesi veya durumunun ilaçlar üzerinden çözülemeyecek kadar ilerlemiş olması cerrahi müdahaleler doğurabilir. Gerektiğinde tek bir operasyon bile yetmeyebilir ve hastalar birden çok cerrahi müdahaleye maruz kalabilirler.

Aniden ortaya çıkan kapalı açılı glokomda ise yakınmalar hızla başlar ve kişide gelişen komplikasyonlar dayanılmaz bir hal alabilir. Hem yakınmaları durdurmak hem de gözü eski sağlığına kavuşturmak adına hızla doktora başvurulmalıdır. Kişinin lazer uygulamaları ve gerekirse cerrahi müdahaleler ile eski sağlığına kavuşması mümkündür.

WhatsApp
Top