BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Arpacık

Gözler dış dünyanın algılanması için çok sayıda fonksiyonla dizayn edilmiştir. Aslında beynin uzantıları olan gözler, milyonlarca sinir hücresi içermektedir. Bu karmaşık yapı aslında çok katmanlı bir sistemdir. Gözün içinde çok sayıda parça varken, dış tarafta da göz kapakları gibi gözleri koruyucu alanlar bulunmaktadır. Bu koruyucu kapaklar bakterilerin etkisi altına girebilir ve uçlarında bulunan yağ bezelerinde enfeksiyonlar meydana gelebilir. Bu hastalık halk tabiriyle “it dirseği” olarak da nitelendirilen arpacıktır.

Arpacık Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Çok fark edilmese de göz kapaklarının uçlarında çok sayıda yağ bezi bulunmaktadır. Kirpik dipleri ile birleşen bu yağ bezleri zaman zaman dış faktörler sebebiyle tıkanabilir. Mikrop oluşumuyla birlikte de bu yağ bezelerinin tıkanması gerçekleşebilir ve bu durum o bölgede çok küçük bir enfeksiyon görülmesine neden olabilir. Vücut direncinin problemli olduğu dönemler, stres, uzun süre uykusuzluk, aşırı yorgunluk gibi faktörler arpacık oluşumunu tetiklemektedir.

Göz çevresinde yaşanacak cilt deformasyonları, enfeksiyonlar, kirpiklerdeki kepeklenmeler de aynı şekilde yağ bezlerinin tıkanmasına sebep olarak bu bölgede enfeksiyon oluşumuna uygun ortamı oluşturabilir.

Arpacık Çeşitleri Nelerdir?

Göz kapağındaki yağ oranının dengelenmesi fonksiyonuyla çalışan yağ bezleri üzerinden gerçekleşen arpacıklar dış arpacık olarak adlandırılmaktadır. Bu arpacıklar çıplak gözle görülebilir, kızarıklık ve şişlik gibi komplikasyonlar kolayca seçilebilir.

İç arpacıksa çoğunlukla çıplak gözle fark edilemeyen arpacık türüdür. Dışarıdan hafif bir şişlik ya da o bölge etrafında oluşmuş hafif kızarıklar görünebilir. Bu arpacık türü salgı bezleri kaynaklı gelişmektedir. İç bölgede gerçekleştiği için gözle doğrudan teması bulunan bu enfeksiyonlu arpacık, daha tehlikeli komplikasyonlar oluşturabilir.

Gözde Arpacık Belirtileri Nelerdir?

Arpacık henüz ilk aşamalarındayken kendini hissettirmeye başlar. Kaşınma ile kendini gösteren arpacıklar, kişi elini gözüne götürdüğünde batma ve yanmalara neden olabilir. Zamanla çıplak gözle görülebilen bir şişliğe dönüşür. Özellikle iç arpacıkta kişi gözlerini kırptığında dahi içeride büyüyen enfeksiyonu hissedebilir. Zamanla sulanma ve iltihaplanma artarak gözün burunla birleştiği noktadan iltihap akıntıları gerçekleştirebilir. Aynı şekilde kirpiklerde de iltihaplanmaya bağlı normalden fazla çapaklanma gerçekleşebilir. Bunlarla birlikte ışığa karşı hassasiyet görülebilmektedir.

Arpacıktan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Öncelikle enfeksiyon içeren durumlarda doktora başvurulması oldukça önemlidir. Doktorun teşhisi sonrasında antibiyotik kremler veya damlalar ile gözdeki enfeksiyonunun kurutulması amaçlanacaktır.

Unutulmamalıdır ki gözde hijyen oldukça önemlidir, kişinin herhangi bir rahatsızlığı olsun ya da olmasın göz hijyenine dikkat etmesi gerekir. Göz temizliğine özen gösterilmesi arpacık gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltacağı gibi, yakalanıldığı durumlarda da iyileşme hızınızı artıracaktır. Doktor tarafından verilen ilaçların kullanıldığı dönemde hijyen kurallarına uyulması, daha az acıyla daha hızlı sonuç alınmasını sağlar. Ortalama 1 haftalık sürede arpacık ortadan kalkacaktır.

Arpacık Tedavisi

Arpacık 1 haftadan daha uzun süre kişinin gözünde kalırsa kontrol altında tutulmalıdır. Zamanla sertleşme ve iltihabın yoğunlaşması durumu tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu süreç uzamaya devam ederse doktor cerrahi çözümlere başvurmak zorunda kalabilir. Bu cerrahi uygulamalar küçük bir kesi yardımıyla iltihaplı bölgenin tamamen boşaltılarak temizlenmesidir, eğer varsa enfeksiyona bağlı kistik parçalar da dışarı alınır.

Bu işlem lokal anestezi altında yapılmaktadır. İltihaplı bölgenin temizlenmesinin ardından, tıkanan yağ bezelerini açmak için ikinci bir temizlik işlemi daha yapılmaktadır. Gözde açılan kesi göz kapağının içinde olacağından ötürü kişi iz kalmasından endişe etmemelidir.

Cerrahi İşlem Sonrası İyileşme Süresi

Arpacık temizlendikten sonra kişinin gözü birkaç güne kadar bandajlanarak kapalı tutulabilir ve bir süre boyunca antibiyotik krem ya da damla kullanması gerekebilir. Aynı şekilde doktor kontrolleri de sürdürülmeli, iyileşme tamamen sağlanana kadar tedbir elden bırakılmamalıdır.

Arpacıktan korunmak için daima göz temizliğine dikkat edilmelidir. Kişi ellerini yıkamadan gözlerine dokunmamalı, havlu gibi kişisel malzemelerini başka bireylerle paylaşmamalıdır. Kadınların bu süreçte makyaj yapmaması, gündelik yaşamlarında da makyaj ardından gözlerini temizlemeleri önerilmektedir.

WhatsApp
Top