BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Kornea Sivrileşmesi (Keratokonus)

Kornea sivrileşmesi, kornea yapısında bozulmaların meydana gelmesiyle birlikte korneanın ileriye doğru sivri bir oluşumla koni görünümünü kazandığı göz hastalığıdır. Göz çok sayıda fonksiyona sahip çok katmanlı bir düzene sahiptir. Oldukça karmaşık olan göz organı içte ve dışta çok sayıda katman bulundurur. Kornea da gözün ön kısmında yer alan transparan bir katmandır. Gözün ana işlevi olan dışarıdaki ışıkları görme sinirlerine aktarma görevi, korneada oluşan bu anormallikle birlikte bozulmaktadır. Işığın görme potasına odaklanmasının önüne geçen bu hastalıkla beraber, bulanık bir görüntü ve görmede bozukluk meydana gelmektedir.

Kornea sivrileşmesi kişinin gündelik hayatında gerçekleştirdiği çok sayıda aktiviteyi yerine getiremez hale gelmesine neden olabilir. Kalıcı görme kaybına sebebiyet veren bir hastalık olmamakla birlikte tedavi edilmesi için tıpta çeşitli yöntemler geliştirilmiştir.

Kornea Sivrileşmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kornea sivrileşmesinin temel nedenleri günümüz teknolojisi ve akademik çalışmaların gelişimine rağmen henüz keşfedilememiştir. Ancak genetik olarak taşınabilir olması, ailede herhangi bir kornea sivrileşmesi hikayesi bulunması nedenler arasında gösterilebilir. Daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkan bu hastalık zamanla kötüleşmeye başlar ancak bu süreç sanıldığından uzun sürebilmektedir.

Kornea Sivrileşmesinin Neden Olabileceği Komplikasyonlar Nelerdir?

Kornea sivrileşmesi hassasiyetine sahip kişiler göz ovma gibi küçük ve mekanik travmalarla travmalarda sağlıklı bir göze nazaran daha çok zarar görebilirler. Dolayısıyla bu hastalığa yakalanmış insanlar göz ovuşturma gibi hareketlerden olabildiğince uzak durmalıdırlar. Bunu sürdürmeye devam edilirse halihazırda ince ve hassas olan korneaya daha çok zarar verebilirler. Aynı zamanda lens kullanan bireylerin sağlıksız ürünler sahiplenmesi de kornea sivrileşmesinde bir neden olabilir.

Kornea Sivrileşmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kornea sivrileşmesi görüldüğü durumlarda ne yazık ki her iki gözün birden etkilendiği görülmektedir. Aynı hastalıktan etkilenen gözlerde farklı komplikasyonlar görülme ihtimali söz konusudur. Bu belirtiler insandan insana ve gözlerin birbiri arasında benzer olmayan bir süreci takip edebilir.

Kornea sivrileşmesinin genel belirtileri arasında gözlerde kızarıklık, şişme, ışığa ve parlaklığa karşı hassasiyet, hafif görme bozuklukları ve bulanıklıklar sıralanabilir. Zamanla bu yakınmalar görme bozukluğunun ve bulanıklığın artması, halihazırda var olan miyop, astigmat gibi hastalıkların seviyelerinde yükselme gibi sonuçlar doğurabilir. Bu sürecin oldukça yavaş ilerlediği bilinmektedir. Normal koşullarda uzun zaman alan bu ileri seviye komplikasyonlar bazı istisna durumlarda hızlı şekilde de gelişebilirler. Bu istisna durumlar tamamen hastaların kişisel özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bazı hastalarda kornea sivrileşmesi bir anda gelişerek korneanın şişmesini ve kornea dokusunun yara almasını sağlayabilir. Bu yaranın oluşumu durumunda kornea eski doku yapısını kaybedeceği için görme bozuklukları ve bulanıklıklar çok daha hızlı bir şekilde yerleşmiş olacaktır.

Kornea Sivrileşmesi Teşhisi

Kornea sivrileşmesi standart göz muayenelerinde veya göz taramalarında ortaya çıkarılabilir. Bir anormallik sezildiği anda göz doktor duruma müdahale etmeli ve kornea yapısında meydana gelen değişikliğin boyutunu araştırmalıdır. Çünkü tedavi uygulamaları hastalığın hangi aşamada olduğuna bağlıdır.

Bu sebepten ötürü kişi göz kontrollerini ihmal etmemeli, halihazırda gittiği kontroller yoksa belirli periyotlarda göz taramasına girmelidir. Daha çok ergenlik çağında görülen bir hastalık olmasından ötürü, çocuk yaşta bireylerin doktor kontrolüne götürülmesi önerilmektedir.

Kornea Sivrileşmesi Tedavisi

Kornea sivrileşmesi ilk evrelerdeyse olası görme bozukluklarının önüne gözlük kullanımıyla geçmek mümkündür. Zamanla görüntü odağını daha sağlıklı dengelemek adına kornea sivrileşmesine özel hazırlanmış lenslerin kullanımına başlanabilir. Burada amaç hastalığın doğrudan iyileştirilmesi değil, mevcut komplikasyonların önüne geçecek uygulamalarda bulunmaktır.

Gerektiği durumlarda cerrahi müdahalelere de başvurulmaktadır. Bu müdahalelerde amaç kornea dokusundaki bozukluk ve sivrileşmeyi eski haline dönüştürmektir. Bu amaçla özel ışın uygulamaları ve damlalar kullanılmaktadır. Böylece iyileşme sağlanamasa dahi hastalığın kontrol altında tutulması sağlanır. Eğer hasta yakınmaları şiddetli boyutlara geldiyse doktor yönlendirmesiyle kornea nakli yapılabilir.

WhatsApp
Top