BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Periodontoloji Cerrahi Uygulamaları

Diş eti hastalıkları ilerlediğinde bu durum diş ve diş etlerini tehlikeye sokabilmektedir. Bu aşamada dişleri çevreleyen bağlar ve kemik dokusu tahrip olmakta ve bu tahribat diş kaybı gibi ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Diş eti hastalıklarının cerrahi olmayan tedavilerle kontrol edilemediği durumlarda periodontoloji cerrahi uygulamaları birey için iyi bir yöntemdir.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş eti hastalıkları dişleri destekleyen dokularda ağrı, şişlik ve enfeksiyon olarak kendini gösterir. Diş eti hastalıklarının diş eti iltihabı ve periodontal hastalık olmak üzere iki ana formu vardır. Diş eti iltihabı diş etlerinin iltihabı anlamına gelir. Genellikle şişmiş diş etlerinde fırçalama sırasında kanama görülmektedir. Diş eti iltihabı uzun süre iyileşmediğinde periodontal hastalığa dönüşebilir. Çeşitli periodontal hastalık türleri vardır ve hepsi dişleri destekleyen dokuları etkiler. Hastalık ilerledikçe çenede dişleri sabitleyen kemik eriyerek dişlerin serbest kalmasına neden olabilir.

Periodontoloji cerrahi uygulamaları cerrahi olan veya olmayan çeşitli uygulamaları içermektedir. Diş hekimi kişinin tıbbi durumuna göre tavsiyelerde bulunacaktır ancak hangi tedavi yöntemi tercih edilirse edilsin kişinin ağız sağlığına dikkat etmesi oldukça önemlidir.

Periodontoloji Cerrahi Uygulamalarına Hangi Koşullarda Başvurulmaktadır?

Flap operasyonu periodontoloji cerrahi uygulamalarında en sık başvurulan yöntemlerden biridir. İşlem sırasında diş eti ile dişlerin birleştiği diş eti çizgisi zararlı bakterilerden temizlenecektir. Bu bakteriler tedavi edilmediği takdirde dokuların iltihaplanmasına neden olarak hassasiyet, kanama ve ağrıya neden olacaktır. Durum daha da ilerlediğinde diş eti hastalıkları dişi destekleyen kemik yapısının kaybına ya da vücutta türlü sorunlara neden olabilir.

Periodontoloji cerrahi uygulamaları tipik olarak diş eti dokularını yeniden düzenlemeyi ve işlevini iyileştirmek için diş eti formunu sabitlemeyi içerir. Amaç ağız hijyeni sorunlarına katkıda bulunabilecek sorunları ağız içinde düzeltmek, diş etlerinin uzun süreli bakım için elverişli hale geldiğinden emin olmak ve böylece hastanın ağız sağlığını korumasını kolaylaştırmaktır.

Periodontoloji Cerrahi Uygulamaları Ne İçerir?

Periodontoloji cerrahi uygulamaları bölgenin temizlenmesi için diş etinin geriye doğru kıvrılmasını içermektedir. Özel cihazlar ve aletler kullanılarak tüm bakterilerin temizlendiğinden emin olunur. İşlemden sonra diş etleri tekrar yerine dikilir ve diş eti dokuları diş çevresine sıkıca sabitlenir. Böylece diş etleri dişleri daha sıkı saracak ve bu işlem bakterilerin bölgede tekrar birikmesini zorlaştıracaktır. Periodontoloji cerrahi işlemlerine tipik olarak orta ila şiddetli diş eti hastalığı teşhisi konulan hastalarda başvurulmaktadır.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Diş hastalıklarının genel belirtileri arasında diş etlerinde şişlik, kızarma ve kanama, diş etleri ve dişler arasında oluşan boşluklar, sallanan dişler ve çiğneme sırasında ağrı sayılabilir. Diş eti hastalıkları şiddetli hale gelmiş kişiler periodontoloji cerrahi uygulamaları için uygun adaylardır. Doktor bireyin durumunu değerlendirerek periodontoloji cerrahi uygulamalarından faydalanıp faydalanamayacağına karar verecektir. Diş eti hastalığı ilerlemiyorsa diş hekimi cerrahi olmayan tedavi yöntemlerine başvurabilir.

Periodontoloji Cerrahi Uygulamalarının Başarı Oranı Nedir?

Periodontoloji cerrahi uygulamaları özellikle tütün ürünleri kullanmayan, ağız bakımını iyi yapan ve bakım önerilerine uyan hastalarda oldukça yüksek bir başarı oranına sahiptir. Ancak elbette her cerrahi işlemin taşıdığı riskleri içinde barındırmaktadır. Ameliyat sonrası görülebilecek komplikasyonlar arasında kanama, ağrı ve enfeksiyon sayılabilir. Uzun vadede görülebilecek komplikasyonlar ise diş eti çekilmesi ve diş hassasiyetidir. Ancak bu oldukça düşük bir ihtimaldir.

Periodontoloji Cerrahi Uygulamaları Sonrası

Periodontoloji cerrahi uygulamalarının amacı diş ve diş etlerinin tekrar sağlıklarına kavuşturacak ağız sağlığının oluşturulmasıdır. Ameliyat sırasında diş etleri sıkıca dişlerin çevresine sabitlenir, bu diş ve diş etlerini sağlıklı ve temiz tutmayı kolaylaştıracaktır.

İşlem ile şişlik ve ağız kokusu gibi diş eti hastalıklarının belirtilerinin iyileştirilmesi ve dişlerin estetik açıdan daha hoş görünmesi de amaçlanmaktadır. En iyi sonuçların elde edilmesi için hastaların ameliyat sonrası diş ve diş etlerine iyi bakım sağlamaları ve diş hekiminin vereceği tüm tavsiye ve talimatlara uymaları oldukça önemlidir.

WhatsApp
Top