BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Apse Nedir? Apse Belirtileri Nelerdir? Diş Apsesinin Tedavisi Nasıl Olur? Diş Apsesi Çeşitleri Nelerdir?

Tahriş olan ya da zedelenen bölgeye yerleşen bakterilerin birikmesine apse denir. Apsenin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Diş apseleri en çok ciddiye alınması gereken apse çeşididir. Apseye ilişkin merak edilenleri öğrenmek için yazımıza bakabilirsiniz.

Genellikle bakteri kaynaklı bir tahriş sonucu dokularda oluşan bir durumdur. Artan kan dolaşımından dolayı, doku arasında, sıvı ve akyuvarlar toplanır. Hasta bölge genellikle sağlıklı kısımlardan ayrılmış olur ve zamanla, ölü akyuvarlar, bakteriler ve doku arasına sızmış olan sıvı, irin oluşturur.

Apse oluşumunun ilk belirtisi, dokunulduğunda ağrıyan, sert, kırmızı bir bölgedir. Apse konumlanmaya ve irin oluşmaya başlayınca, bu kırmızı alanın sınırları belirginleşir ve merkez noktası yumuşamaya başlara. Genellikle irin, direnci en az olan bölgeye doğru ilerler, bir çıkıntılı nokta oluşturur. Yüzeydeki bir apse için direnci en düşük olan bölgeler, deridir.

Apse Çeşitleri ve Belirtileri

Sıcak Apse

Sıcak apsenin, ağrı, kızartı, şişlik, sıcaklık gibi dört belirtisi vardır. Çevresi sert, ortası ise oynak ve yumuşaktır.

Soğuk Apse

Soğuk apse verem hastalığında görülür. Ağrısızdır. Sıcak apsede görülen iltihap belirtileri de yoktur. Fakat şişlik açıldığında, sıcak apsedeki gibi bir apse içeriğinin olduğu görülür. Soğuk apselere en çok bel kemiğinin,  çene kemiğinin, ve boyundaki bezelerin verem mikrobu ile tahribinde rastlanır. Bunlar şişlik biçiminde görülür. Bel kemiği apseleriyse kasık altında kendini gösterir.

Tedavi Yöntemleri

  • Apse içeriğini harap olmuş doku oluşturur. İçinde irin yoktur.
  • Apsenin kaynağı ile görüldüğü yer arasında her zaman doğrudan bir ilişki yoktur. 

Sıcak apselerin tedavisinde cerrahi müdahale uygalanır. Bu uygulama, apse yerinin açılması, irinin boşaltılması ve antibiyotikli merhemle olan bir tedavidir. 

Apseler vücutta halsizlik, iştahsızlık yapabilir, meydana geldikleri organların çalışmasını bozabilirler. Soğuk apselerin tedavisinde ise  ise doktorun önermesi durumunda verem ilaçları kullanılır. Bazen (böbrek vereminde) hastalığın yayılmasını önlemek için cerrahi işlem yapılabilir.

"Kanamalara sebep oluyor."

Apseler tedavi edilmezlerse burada üreyen mikroorganizmalar vücudun diğer bölgelerine ilerleyebilirler. Komşu dokulara açılabilir veya komşu damarlara yayılarak, bu damarlardan kaynaklanan kanamalara sebep olabilir.

Diş Apsesi Nedir?

Diş etinizde sıcaklığa dair bir hassasiyet hissediyorsanız; sızı, ağrı, zonklama varsa bu durum diş apsesi sebebinden dolayı olabilir. Birçok kişi başta fark etmez. Bir anda gelişen diş etlerindeki hassasiyet, ağrı ve sızı anlık olarak geçebilir ama gittikçe artmaya meyillidir.

Diş apsesi dişlerde ya da diş etlerinde oluşan bakteriyal bir enfeksiyonun yarattığı irin birikintisidir. İltihaplanan bölgede zonklama ve şişlik oluşur.  Abse yayıldıkça ya da bulunduğu bölgeye göre zaman zaman kulağa ya da boyuna doğru da ağrı yapabilir. Bu da genel sağlığı olumsuz etkileyerek hayat kalitesini düşürür.

Diş Apsesi Türleri

Farklı diş apsesi tipleri bulundukları yere bağlıdır. En yaygın üç tür:

  • Periapikal apse: Diş kökünün ucunda oluşan bir apsedir.
  • Periodontal apse: Bu diş kökünün yanındaki diş etinde bir apsedir. Ayrıca çevre doku ve kemiğe de yayılabilir.
  • Diş eti apsesi: Bu diş etlerinde oluşan bir apsedir .

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Apseler birçok belirti gösterebilir. Dişlerde sürekli olarak kendini gösteren ağrılar, yemek yerken dişlerde hassasiyet oluşması, sıcak veya soğuk yiyeceklerde de gösterebilir, diş renginin bozulması ve sararması, yemek yemeye devam ederken oluşan ağrılar, apseye bağlı olarak yüz ve boyunda şişme, tat kaybı, diş renginin bozulması ve sararması.

Muayene ve Tanı

Diş hekiminiz önce röntgen ardından tanı ile apseli alanı teşhis edecektir. Röntgen apsenin ne durumda olduğu veya hangi aşamada olduğu konusunda yararlı olacaktır.

Apse Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Diş etrafında daha fazla kemik kaybına yol açabileceği için de diş eti apsesi tedavisi olmanız önemlidir. Bu tedavi, genellikle ya diş eti cebi boyunca ya da insizyon ile diş etinin dışından apseyi drene etmeyi içerecektir. Bu durumlarda genellikle lokal anestezi gerekir. Ardından her türlü yiyeceği, yabancı maddeyi, tartarı veya bakteriyi uzaklaştırmak amacıyla diş kökünün temizlenmesi gereklidir. Bu işlem çok çeşitli diş aletleri ile yapılmaktadır. Son olarak, sorunun ciddiyetine bağlı olarak enfeksiyonu durdurmak amacıyla size lokal veya antibiyotikler verilebilir. Genç bireylere tahrişi geçirmek amacıyla elbette ağrı kesici ilaçlar da verilebilir.

WhatsApp
Top